25 май куни Ўзбекистон ҳукумати номидан Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Air Products компанияси ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ ўртасида Air Products компанияси томонидан 1 миллиард долларлик инвестиция эвазига Қашқадарё вилоятидаги табиий газни қайта ишлаш заводини ривожлантириш бўйича Инвестиция шартномаси имзоланди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар қилди.
Мазкур мажмуа Ғузор вилоятида 2021 йилда очилган Қашқадарё вилоятидаги синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш заводи — Uzbekistan GTL таркибига киради.
Air Products директорлар кенгаши раиси, президенти ва бош директори Сейфи Гасем шартномани қуйидагича шарҳлади: «Ўсиш суръати юқори бўлган мамлакат — Ўзбекистонда ушбу стратегик ҳамкорлик орқали биз энг илғор технологиялар ва билимларимизни қўллаш имкониятига эга бўламиз. Бу келишув юқори сифатли арзон ёқилғи ишлаб чиқариш ва ўсиб бораётган ижтимоий эҳтиёжларни қондириш имконини беради. Биз ушбу узоқ муддатли ва барқарор шерикликни ривожланишини кутмоқдамиз, шунингдек, Ўзбекистон билан ҳамкорлик имкониятларидан мамнунмиз».
Маросимда таъкидланишича, Air Products компанияси тажрибасидан Uzbekistan GTL заводида — табиий газни чуқур қайта ишлаш асосида юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришда фойдаланиш орқали самарадорлик оширилади, маҳсулот таннархи пасайтирилади ва зарарли чиқиндиларни камайтиришга эришилади.
Air Products дунёдаги етакчи газ ишлаб чиқарувчилардан бири бўлиб, бозорда 80 йилдан ортиқ вақтдан бери мавжуд. Компаниянинг асосий фаолияти атмосфера ва технологик газлар ва турли саноат тармоқлари, жумладан, нефтни қайта ишлаш ва нефть кимёси учун тегишли ускуналар ишлаб чиқариш ҳисобланади.
Бундан ташқари, Air Products суюлтирилган газ ишлаб чиқариш технологияси ва ускуналарини етказиб бериш бўйича жаҳонда етакчи ҳисобланади, шунингдек, бутун дунё бўйлаб турбомашиналар, мембрана тизимлари ва криоген контейнерларни етказиб беради.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, «Узбекнефтегаз» и американская компания Air Products 25 мая подписали инвестиционное соглашение на сумму 1 млрд долларов о развитии производственного комплекса по переработке промышленных газов в Кашкадарьинской области, сообщила пресс-служба МИПТ.
Этот комплекс является составной частью Uzbekistan GTL, завода по производству синтетического жидкого топлива в Кашкадарьинской области стоимостью 3,42 млрд долларов, открытого в Гузарском районе в 2021 году.
Соглашение предусматривает приобретение и эксплуатацию компанией Air Products установки по переработке природного газа в Кашкадарьинской области с объёмом инвестиций в размере 1 млрд долларов, отметили в Министерстве энергетики.
«Благодаря подписанному соглашению у нас будет возможность применять самые передовые технологии и знания в Узбекистане. Соглашение обеспечит производство качественного и дешёвого топлива и удовлетворит растущие потребности населения. Мы надеемся на развитие этого долгосрочного и стабильного партнёрства, а также рады новым возможностям сотрудничества с Узбекистаном», — сказал председатель совета директоров, президент и главный исполнительный директор Air Products Сейфи Гасеми.
По его словам, компания будет владеть и эксплуатировать две воздухоразделительные установки, две установки автотермического риформинга и установку по производству водорода в рамках комплекса GTL, а также будет поставлять кислород, азот, водород и синтетический газ на долгосрочной основе в рамках контракта «бери или плати/фиксированная плата» с «Узбекнефтегазом». «Узбекнефтегаз» будет поставлять сырьё, природный газ и коммунальные услуги, а также продавать всю продукцию.
В ходе церемонии также подчёркнут ряд преимуществ использования опыта компании Air Products в производстве продукции на основе глубокой переработки природного газа на заводе GTL в Узбекистане, такие как повышение эффективности, снижение себестоимости продукции и сокращение вредных выбросов в атмосферу.
Air Products входит в число ведущих мировых производителей промышленных газов и работает на рынке уже более 80 лет. Основное направление деятельности компании — производство атмосферных и технологических газов и сопутствующего оборудования для различных отраслей, включая нефтепереработку и нефтехимию.
Кроме того, Air Products является мировым лидером в области поставок технологий и оборудования для производства сжиженного природного газа, а также поставляет турбомашины, мембранные системы и криогенные контейнеры по всему миру.