Флорида штати губернатори Рон Десантис 2024 йилги АҚШ президентлик сайловларида ўз номзодини қўйишини маълум қилди, деб хабар бермоқда BBC. Сиёсатчи АҚШ Федерал сайлов комиссиясига ариза юборган.
«Мен Американинг буюк қайтишига раҳбарлик қилиш учун президентликка номзодимни қўйяпман», — деб ёзди у Twitter`да.
44 ёшли Десантис Республикачилар партиясидан вакиллик қилади ва собиқ президент Дональд Трамп билан Республикачилар партиясидан номзодлик учун курашади. Америка матбуоти Десантисни Трампнинг асосий рақиби сифатида кўрмоқда.
Рон Десантис ҳақида нималар маълум?
Сиёсатга киришдан олдин Рон Десантис денгиз флотида юрист бўлган. 2012 йилда у АҚШ Конгресси аъзолигига сайланган, 2018 йилда эса Флорида губернатори бўлган. 2022 йилда Десантис катта фарқ билан лавозимга қайта сайланган ҳамда Республикачилар партиясида ўсиб бораётган юлдуз сифатида кўрила бошлаган.
Флорида губернатори бўлган даврда сиёсатчи штатда абортларни чеклаб қўйди, аҳолига яширин қурол олиб юришни осонлаштирди ва давлат университетларида инклюзив дастурларни молиялаштиришни тақиқлади.
АҚШдаги сайловлар
АҚШда президентлик сайловлари 2024 йил 5 ноябрда бўлиб ўтади. Унда АҚШнинг амалдаги президенти Жо Байден ва собиқ президент Дональд Трамп иштирок этади.
Сайловда АҚШнинг 35-президенти Жон Кеннедининг жияни, адвокат Роберт Кеннеди ва Жанубий Каролина собиқ губернатори Никки Хейли ҳам ўз номзодини илгари сурган.

Губернатор Флориды Рон Десантис объявил о выдвижении своей кандидатуры на выборах президента США в 2024 году, сообщает BBC. Политик направил соответствующее уведомление в Федеральную избирательную комиссию США.
«Я баллотируюсь в президенты, чтобы возглавить великое возвращение Америки», — написал он в Twitter.
44-летний Десантис представляет Республиканскую партию и будет соперничать в борьбе за номинацию от неё с бывшим президентом Дональдом Трампом. Американские СМИ называют Десантиса основным соперником Трампа.
Как отмечает BBC, в ходе избирательной кампании Десантис будет делать ставку на имидж успешного консервативного политика и «без скандальности, так присущей Трампу».
Что известно о Роне Десантисе
До прихода в политику Рон Десантис был военно-морским юристом. В 2012 году он был избран в Конгресс США, а в 2018 году — губернатором штата Флорида. В 2022 году Десантис переизбрался на этот пост c большим отрывом от соперника и стал рассматриваться как восходящая звезда Республиканской партии.
За время работы на посту губернатора Флориды политик ограничил аборты в штате, облегчил жителям скрытое ношение оружия и запретил финансирование инклюзивных программ в государственных университетах.
Выборы в США
Президентские выборы США пройдут 5 ноября 2024 года. В них будут участвовать действующий президент США Джо Байден и бывший глава страны Дональд Трамп, который сейчас проходит фигурантом по уголовному делу о платежах порнозвезде Сторми Дэниэлс.
Свои кандидатуры на выборах также выдвинули юрист Роберт Кеннеди, племянник 35-го президента США Джона Кеннеди и экс-губернатор Южной Каролины Никки Хейли.