АҚШ президенти Жо Байден ва Вакиллар палатаси спикери Кевин Маккарти федерал ҳукуматнинг 31,4 триллион доллардан ошиб кетган чегарасини яна икки йилга ошириш бўйича принципиал келишувга эришди, деб хабар бермоқда CNN.
«Бу ишловчи фуқаролар учун муҳим дастурларни ҳимоя қилиш ва барча учун иқтисодиётни ривожлантириш билан бирга харажатларни камайтириш учун муҳим қадам ҳисобланади», — деди Байден.
Унинг таъкидлашича, келишув муросага олиб келади ва «ҳалокатли дефолтга айланиши ва иқтисодий таназзул, пенсия ҳисобварақларининг бўшаб қолиши ва миллионлаб иш ўринлари йўқолишига олиб келиши мумкин бўлган ҳолатларнинг олдини олади»
CNN маълумотларига кўра, музокарачилар мудофаадан ташқари харажатларни йил давомида 2023 йил даражасида чеклашга ва 2025 йилда уни 1 фоизга оширишга келишиб олди.
Энди келишув Конгресснинг ҳар икки палатасида 5 июнгача тасдиқланиши керак, шу санадан кейин Молия вазирлиги ўз қарз мажбуриятларини бажара олмайди. Агар келишув маъқулланса, АҚШ мамлакат тарихида ҳеч қачон бўлмаган дефолтдан қочиб қутула олади.
Қўшма Штатларда давлат қарзининг умумий миқдори бўйича қонун билан белгиланган чегара мавжуд, яъни қарзнинг максимал чегараси. Бу федерал ҳукумат ўз молиявий мажбуриятларини бажариш учун қарз олишга рухсат этилган максимал миқдордир.
Бу мажбуриятларга ижтимоий ҳимоя дастурларини молиялаштириш, давлат қарзи бўйича фоизлар ва ҳарбийларнинг маошлари киради. Ҳукумат солиқ йиғимларидан кўра кўпроқ пул сарфлагани сабабли ҳисоб-китобларни тўлаш учун қарз олишга мажбур бўлади.
Январь ойида АҚШ қарзи максимал чегарасига етди, шундан сўнг Молия вазирлиги молиявий операцияларни давом эттириш учун фавқулодда чораларни қўллашга мажбур бўлди.
Бир неча ой давомида республикачилар ва демократлар миллий қарз лимитини ошириш борасида келиша олмади. Ҳозирда АҚШ Конгресси Вакиллар палатасини назорат қилаётган республикачилар ҳукуматни келгуси йилларда харажатларни қисқартиришга чақирди. Демократлар баъзи солиқларни ошириш билан жавоб берди.
АҚШ қарзи анъанавий равишда энг ишончлиларидан бири ҳисобланади ва дунёдаги асосий захира активи ҳисобланади — жамғармаларнинг деярли 60 фоизи долларда сақланади. Иқтисодчиларнинг огоҳлантиришича, АҚШ ҳукуматининг дефолти глобал рецессияга ва миллионлаб иш ўринларининг йўқолишига олиб келиши мумкин.
Бу ерда эҳтимолий ёки муқаррар дефолтнинг сабаблари, потенциал оқибатлари ва АҚШ ҳукумати ихтиёридаги фавқулодда чоралар тўғрисида «Газета.uz» шарҳини ўқиш мумкин.

Президент США Джо Байден и спикер палаты представителей Кевин Маккарти достигли принципиального соглашения о повышении потолка долга федерального правительства, уже превысившего 31,4 трлн долларов, ещё на два года, сообщает CNN.
«Это важный шаг вперёд, который позволяет сократить расходы, одновременно защищая важнейшие программы для работающих граждан и развивая экономику для всех», — заявил Байден.
Он отметил, что соглашение представляет собой компромисс и «предотвращает то, что могло бы стать катастрофическим дефолтом и привести к экономическому спаду, опустошению пенсионных счетов и потере миллионов рабочих мест».
По данным CNN, участники переговоров договорились ограничить расходы, не связанные с обороной, на уровне 2023 года на год и увеличить их на 1% в 2025-м.
Теперь сделку должны одобрить в обеих палатах Конгресса до 5 июня — даты, после которой Министерство финансов США больше не сможет выполнять свои долговые обязательства. Если сделку одобрят, США удастся избежать дефолта, которого в истории страны никогда не было.
В США существует законодательно установленное ограничение общего размера государственного долга — так называемый долговой потолок. Это максимальная сумма, которую федеральное правительство имеет право занимать для выполнения своих финансовых обязательств.
Эти обязательства включают финансирование программ социальной защиты, проценты по государственному долгу и заработную плату военнослужащим. Поскольку правительство тратит больше, чем собирает в виде налогов, ему приходится занимать деньги для оплаты счетов.
США официально достигли потолка госдолга в январе, после чего Минфин был вынужден задействовать чрезвычайные меры для продолжения своих финансовых операций.
В течение нескольких месяцев республиканцы и демократы не могли договориться о повышении лимита по госдолгу. Республиканцы, которые сейчас контролируют Палату представителей Конгресса США, требовали от правительства сократить расходы в ближайшие годы. Демократы в ответ предлагали повысить некоторые налоги.
Долговые обязательства США традиционно считаются одними из самых надёжных и являются главным резервным активом в мире — почти 60% накоплений хранится в долларах. Экономисты предупреждали, что дефолт правительства США может спровоцировать глобальную рецессию и потерю миллионов рабочих мест.