Халқ депутатлари Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек тумани кенгаши ҳокимлик ходимлари, жумладан, туман ҳокими, шунингдек, кенгаш девони ходимларининг лавозим маошларига апрель ойи учун 306,2 миллион сўм миқдорида устама ажратишни маъқуллади. Ҳужжатни бир вақтнинг ўзида маҳаллий кенгашга раҳбарлик қилаётган туман ҳокими Шавкатбек Иргашев имзолади.
Бунга эътибор қаратган Kun.uz сайти туман ҳокимлигининг суд қарорларига кўра компенсация тўлаш учун 500 миллион сўмдан ортиқ қарзи борлиги ҳақида хабар берди.
Тошкент шаҳри ҳокими ва туманлар ҳокимлари девони, шунингдек, давлат бошқаруви ҳудудий органлари ходимларининг фаолиятини баҳолаш натижасига кўра уларнинг лавозим маошларига маошининг 200 фоизига қадар миқдорда устама белгиланади, бу президентнинг 2018 йил 17 августдаги фармони билан тасдиқланган. Устамалар маҳаллий бюджет даромадлари прогнози ортиғи билан бажарилгани сабабли берилади.
Кенгашнинг устама ажратиш тўғрисидаги қарорида айтилишича, қарор лойиҳаси 16−26 май кунлари жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинган, бироқ бу бўйича ҳеч қандай таклиф келиб тушмаган. Ҳужжат 50 дан ортиқ кўришлар сонига эга. Ҳужжат лойиҳаси муҳокамага қўйилгани бўйича ҳокимлик хабар бермаган.
Туман ҳокимлиги матбуот хизматининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, устамалар маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ҳисобидан чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича махсус комиссия хулосасига кўра ажратилган.
Ҳокимлик Тошкент шаҳрининг барча туманларида ҳам шундай қарорлар қабул қилинишини таъкидлади: «Президент қарори билан тасдиқланган тажриба-синов тизимига кўра, ҳар бир ходимнинг иш фаолиятини баҳолаш натижаларига кўра иш ҳақига устамалар белгиланиши мумкин… Агар натижалар ёмон бўлса, унда ходим рағбатлантириш ололмайди».
Устама миқдори 200% эмас — бу максимал миқдор бўлиб, у 50% ҳам, 100% ҳам бўлиши мумкин. Туманда фақат «бир-икки киши» 150 фоиз устама олди, дейилади матбуот хизмати хабарида.
«Ойига 800−900 минг сўм оладиган ходимлар бор. Устама 150 фоиз бўлса, ўша ходимга қўшимча 1,2 миллион сўм тўланди… 40 дан ортиқ ходим устама олди… Улар орасида ҳокимлар, ҳоким ўринбосарлари бор», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилда пойтахтда кескин сезилган энергетика инқирози фонида президент Шавкат Мирзиёев 16 январь куни Тошкент шаҳрининг собиқ ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевни ишдан бўшатганди. Юнусобод тумани ҳокими Бохадир Абдувалиев, Мирзо Улуғбек тумани ҳокими Шавкатбек Иргашев ва Учтепа тумани ҳокими Фарход Абдуллаев эса ҳайфсан олган.
Туман ҳокимлигининг таъкидлашича, устама ҳайфсан олингандан кейин уч ой мобайнида, шу жумладан, агар бу ҳоким ёки ҳоким ўринбосарига тегишли бўлса, берилмайди.
Эслатиб ўтамиз, ўтган йили пойтахтнинг Учтепа тумани кенгаши депутати Нуриддин Зайнитдинов кенгашнинг умумий қиймати 1,5 миллиард сўм миқдорида устама ажратиш тўғрисидаги қарорини бекор қилишни сўраб, Сенатга мурожаат қилганди.

Кенгаш народных депутатов Мирзо-Улугбекского района Ташкента решением от 29 мая утвердил выделение 306,2 млн сумов в виде надбавок за апрель к зарплатам сотрудников хокимията, в том числе хокима района, а также секретариата кенгаша. Документ подписан хокимом района Шавкатбеком Иргашевым, одновременно возглавляющим местный кенгаш.
Сайт Kun.uz, обративший на это внимание, сообщил, что хокимият района имеет задолженность на сумму более 500 млн сумов по выплате компенсаций согласно судебным решениям.
Выдача надбавки в размере до 200% от должностного оклада по результатам оценки деятельности работников секретариатов кенгашей, аппаратов хокимов Ташкента и районов столицы, а также территориальных подразделений органов госуправления была одобрена указом президента от 17 августа 2018 года. Надбавки выдаются за счёт перевыполнения прогноза доходов местных бюджетов.
В решении кенгаша о выделении надбавок говорится, что проект решения был опубликован для общественного обсуждения с 16 по 26 мая, но поо нему не поступило никаких комментариев. У документа всего чуть более 50 просмотров. О размещении проекта документа для обсуждения хокимият не сообщал.
В пресс-службе районного хокимията «Газете.uz» уточнили, что надбавки выделены по итогам заключения специальной комиссии по реализации мероприятий за счёт дополнительных источников местного бюджета.
В хокимияте отметили, что такие же решения принимаются во всех районах Ташкента: «В рамках экспериментальной системы, утверждённой указом президента, могут устанавливаться надбавки к зарплате каждого сотрудника, исходя из результатов оценки его деятельности… Если оценки плохие, то сотрудник не получает надбавку».
Надбавка не равна 200% — это предельный размер, она может составить и 50%, и 100%. Надбавку в размере 150% в районе получили только «один-два человека», отметили в пресс-службе.
«Есть сотрудники, которые получают 800−900 тысяч сумов в месяц. Если надбавка составляет 150%, то сотрудник получит дополнительно 1,2 млн сумов… Надбавки получили более 40 сотрудников… В их числе есть хоким, заместители хокима», — отметили в администрации.
Напомним, 16 января президент Шавкат Мирзиёев на фоне энергокризиса, который в этом году остро ощущался в столице, отправил в отставку бывшего хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева. Хоким Юнусабадского района Бохадир Абдувалиев, хоким Мирзо-Улугбекского района Шавкатбек Иргашев и хоким Учтепинского района Фарход Абдуллаев получили выговоры.
В хокимияте района отметили, что надбавка не выдаётся в течение трёх месяцев после получения выговора, в том числе если это касается хокима или заместителя хокима.
Отметим, что в прошлом году депутат кенгаша Учтепинского района столицы Нуриддин Зайнитдинов обращался в Сенат с просьбой отменить решение кенгаша о выделении надбавок на общую сумму 1,5 млрд сумов в связи с недостатками в районе (на них указывал и президент).