Маданият ва туризм вазири Озодбек Назарбеков 2016 йилнинг март ойидан ҳозиргача Koba san’at majmuasi МЧЖ таъсисчиси бўлиб келгани аниқланди. Бу ҳақда бир кун аввал интернетда пайдо бўлган маълумотни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги тасдиқлади.
Таниқли хонанда Озодбек Назарбеков 2017 йилдан буён маданият вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келган. 2020 йил июнь ойида эса маданият вазири этиб тайинланган (2023 йил бошида вазирлик номи Маданият ва туризм вазирлигига ўзгартирилган).
30 май куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Маданият ва туризм вазирлигига «Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида»ги қонун (давлат хизматчиларининг тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланишини, тадбиркорлик субъектларини ташкил этишини тақиқлайди) ва бошқа қонуности ҳужжатларига қатъий риоя қилинишини ҳамда вазирлик фаолиятида очиқлик ва шаффофлик, рақобат ва холислик ҳамда коррупцияга йўл қўймаслик принципларига риоя қилинишини таъминлаш чораларини кўриш юзасидан тақдимнома киритилди.
«Юқоридаги ҳолат бартараф этилиб, Koba san’at majmuasi МЧЖ таъсисчиси ўзгартирилди», — дейилади хабарда.
Orginfo.uz маълумотларига кўра, ҳозирда компания асосчиси Назарбеков Жафарбек Озодбек ўғли ҳисобланади.

Министр культуры и туризма Узбекистана Озодбек Назарбеков с марта 2016 до настоящего времени был учредителем ООО «Коба санъат мажмуаси». Информацию об этом, появившуюся в интернете накануне, подтвердило Агентство по противодействию коррупции.
Известный певец Озодбек Назарбеков с 2017 года работал первым заместителем министра культуры, а в июне 2020-го был назначен министром культуры (в начале 2023 года министерство было преобразовано).
30 мая Антикоррупционное агентство направило в Министерство культуры и туризма представление о необходимости строгого соблюдения закона «О государственной гражданской службе» (запрещает госслужащим заниматься предпринимательской деятельностью, создавать субъекты предпринимательства, быть их учредителем или участником) и принципов недопущения коррупции.
«В настоящее время указанное несоответствие законодательству устранено, учредитель ООО „Коба санъат мажмуаси“ изменён», — говорится в сообщении.