Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ), БМТ Болалар жамғарнаси (УНИCЕФ) ва Жаҳон банки Ўзбекистон президенти ҳузурида Миллий ижтимоий ҳимоя агентлиги ташкил этилганини олқишлайди. Пайшанба куни эълон қилинган қўшма баёнотда бу ҳақда сўз боради.
«Жаҳон миқёсида ва Ўзбекистонда ижтимоий ҳимоя ислоҳотини қўллаб-қувватловчи етакчи ташкилотлар сифатида ишончимиз комилки, бу Ўзбекистоннинг ижтимоий ҳимоя соҳасидаги кун тартибини илгари суришда ҳамда бутун ҳаётлари давомида алоҳида шахслар ва оилаларнинг камбағаллик, заифлик ва ижтимоий четланишини камайтиришга ва олдини олишга қаратилган Миллий ижтимоий ҳимоя стратегиясини, шунингдек Ўзбекистоннинг миллий ривожланиш мақсадлари ва Барқарор Ривожланиш Мақсадларини амалга оширишдаги муҳим қадамдир», — дейилади баёнотда.
«Агентликнинг вазифалари қаторига аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш тизимининг комплекс ва ҳар томонлама чора-тадбирларини мувофиқлаштириш ва амалга ошириш, заифликнинг олдини олиш ва аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ҳимоя қилиш киради. Ташкил этилган Агентлик тарқоқлик, ижтимоий ҳимоя функцияларидаги бўшлиқларни бартараф этиш, тизим мониторинги ва баҳолашни кучайтиришда муҳим аҳамият касб этишига қатъий ишонамиз», — дея қайд этилди баёнотда.
Халқаро ташкилотлар томнидан агентлик болаларни ҳимоя қилиш ва ногиронлиги бўлган шахслар инкюзияси борасидаги устувор йўналишларга халқаро стандартлар ва меъёрларга мувофиқ равишда алоҳида эътибор бериши қувонарли экани эътироф этилди.
«Ушбу агентлик ваколатли орган сифатида ижтимоий таъминот ва ижтимоий хизматларни ўзида мужассамлаштирган ижтимоий ҳимоя сиёсатини ишлаб чиқишни, шунингдек бандлик сектори ва бошқа хизматлар билан ўзаро ҳамкорликни мувофиқлаштиришни таъминлайди. Умид қиламизки, Агентлик миллий ижтимоий ҳимоя сиёсатининг меъёрий асосларини белгилаб беради, алоҳида дастурларни ишлаб чиқишга раҳбарлик қилади ҳамда чора-тадбирларнинг амалга оширилишини далилларга асосланиб назорат қилган ҳолда уларнинг мувофиқлаштирилганини таъминлайди», -дея умид билдирилди.
«Агентлик доирасида Ўзбекистонда оилалар ва болалар фаровонлигига таъсир этувчи, узоқ давом этадиган ёки тўсатдан содир бўладиган зарба ва инқирозларга мослашувчи ва тезкор жавоб берадиган, уларнинг чидамлилигини мустаҳкамлайдиган ижтимоий ҳимоя тизимини яратиш учун улкан имкониятларни кўрмоқдамиз», — дея қайд этилди баёнотда.
«ХМТ, ЮНИCЕФ ва Жаҳон банки мамлакатда барчанинг манфаати йўлида ижтимоий ҳимояни ривожлантириш учун Ўзбекистон ҳукуматини бундан кейин ҳам қўллаб-қувватлашга тайёр», — дея таъкидлади учта ташкилот.
Агентлик ташкил этилгунгача бўлган олис йўл
Маҳаллий экспертлар ва халқаро ташкилотлар аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш учун масъул ягона идора яратиш зарурлиги ҳақида узоқ йиллардан буён гапириб келмоқда. Ижтимоий ҳимоя қилиш функциялари шу пайтгача бир қанча вазирлик ва идоралар ўртасида тақсимлангани бу борадаги ишлар самарадорлигини пасайтирди. 2019 йилда 2022 йилгача ижтимоий ҳимояга масъул вазирликни ташкил этиш режалари эълон қилинди.
Бир йил аввал давлат бошқарувини модернизация қилиш ва институционал ислоҳотлар соҳаси мутахассиси Азиза Умарова «Газета.uz» «Мавжуд бўлмаган энг муҳим давлат органи» сарлавҳали мақоласида Ўзбекистон зудлик билан янгиланган ижтимоий ҳимоя тизимига муҳтожлиги ҳамда эҳтиёжмандлар билан ишлайдиган профессионал кадрларни тайёрлаш зарурлиги ҳақида ёзган (рус тилида — таҳр.) эди. 2018 йилда биз унинг «Одамлар учун ислоҳотлар» мақоласини эълон қилдик, унда ҳам самарали ижтимоий ҳимоя тизимини таъминлаш учун ягона мувофиқлаштирувчи орган зарурлиги таъкидланган эди.
Шавкат Мирзиёев 30 май куни ЎзЛиДеП партияси съездида президентликка номзод сифатида сўзга чиқиб, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигини ташкил этиш таклифини маълум қилди.
1 июнь куни эса Шавкат Мирзиёев Мансурбек Оллоёровни президентнинг ижтимоий ҳимоя масалалари бўйича маслаҳатчиси — Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги директори этиб тайинлаш тўғрисидаги фармонни имзолади.

Международная организация труда, Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) и Всемирный банк приветствовали создание Национального агентства социальной защиты при президенте Узбекистана. Об этом говорится в их совместном заявлении, опубликованном в четверг.
«Являясь ведущими партнёрами по развитию, поддерживающими реформу социальной защиты в мире и в Узбекистане, мы считаем, что создание агентства станет важным шагом для продвижения социальной защиты в Узбекистане и обеспечит реализацию Национальной стратегии социальной защиты, национальных целей развития и Целей устойчивого развития, направленных на снижение и предотвращение бедности, уязвимости и социальной изоляции отдельных лиц и семей на протяжении всего жизненного цикла», — говорится в заявлении.
«В задачи агентства входят координация и реализация комплексных и всесторонних мер системы социальной защиты, предотвращение уязвимости и защита социально незащищённых групп. Мы твёрдо убеждены, что созданное агентство будет иметь решающее значение в устранении фрагментации, пробелов в функциях социальной защиты и усиления мониторинга и оценки системы», — отмечается в заявлении.
Международные организации назвали отрадным то, что агентство «будет уделять особое внимание приоритетам в области защиты детей и инклюзии людей с инвалидностью в соответствии с международными стандартами и нормами».
«Будучи уполномоченным органом, данное агентство обеспечит разработку политики социальной защиты, которая объединит социальное обеспечение и социальные услуги, а также координацию взаимодействия с сектором занятости и другими услугами», — говорится в заявлении.
«Мы надеемся, что агентство будет определять нормативные рамки национальной политики в области социальной защиты, руководить разработкой отдельных программ и обеспечивать согласованность действий, контролируя реализацию и осуществление мер на основе фактических данных», — выразили надежду международные институты.
«В рамках агентства мы видим колоссальные возможности в Узбекистане для создания системы социальной защиты, адаптирующейся и оперативно реагирующей к длительным или внезапным потрясениям и кризисам, влияющим на благополучие семей и детей и позволит укрепить их устойчивость», — отмечается в заявлении.
«МОТ, ЮНИСЕФ и Всемирный банк готовы и дальше поддерживать правительство Узбекистана в содействии развитию социальной защиты в интересах всех в стране», — заявили три организации.
Долгий путь к созданию агентства
О необходимости создания единого ведомства, ответственного за социальную защиту, отечественные эксперты и международные организации говорили много лет. Функции социальной защиты до сих пор были распределены среди нескольких министерств и ведомств, что снижало эффективность работы в этой сфере. В 2019 году было заявлено о планах создать министерство, ответственное за социальную защиту, к 2022 году.
Год назад специалист в сфере модернизации госуправления и институциональных реформ Азиза Умарова в колонке для «Газеты.uz» под названием «Важнейший госорган, которого нет» писала, что Узбекистан остро нуждается в обновлённой системе социальной защиты и внедрении образованных профессиональных социальных работников для работы с нуждающимися. В 2018 году мы публиковали её же колонку «Реформы для людей», в которой говорилось, что для обеспечения эффективной системы социальной защиты требуется единый координирующий орган.
Предложение создать Национальное агентство социальной защиты Шавкат Мирзиёев озвучил 30 мая, выступая в качестве кандидата в президенты на съезде партии УзЛиДеП.
1 июня Шавкат Мирзиёев подписал указ о назначении Мансурбека Оллоёрова советником президента по вопросам социальной защиты и директором Национального агентства социальной защиты.