Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Воҳид Собирович Ҳамидовни Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази директори этиб тайинлади. Бу ҳақда Президент администрациясига яқин «Нигоҳ» Telegram канали хабар бермоқда. ЎзА миллий ахборот агентлиги тайинловни тасдиқлади.
Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази Президентнинг 20 апрелдаги қарори билан ташкил этилган.
Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат регистри очиқ маълумотларига кўра, Воҳид Ҳамидов 1 июнь ҳолатига кўра аудиокитоблар ва эртакларни икки тилда (ўзбек ва рус) овозлаштириш, ёш болалар учун босма материаллар ва стол ўйинларини ривожлантириш билан шуғулланувчи Novda Edutainment компанияси раҳбари этиб кўрсатилган. Компания Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (АОКА) собиқ раҳбари, ҳозирда Президент администрацияси раҳбари ўринбосари Комил Алламжоновнинг «Алламжонов айбдор» китобининг нашриётчиси бўлган.
2019 йил август ойида Воҳид Ҳамидов АОКАнинг Китоб савдоси ва ахборот-кутубхона ресурслари бўлими раҳбари лавозимида ишлаган, ўша пайтда ташкилотга Комил Алламжонов раҳбарлик қилган.
Ҳозирги Novda Edutainment билан бир манзилда жойлашган ва тугатилган Avtotest Mirobod`нинг собиқ раҳбари сифатида ҳам Воҳид Ҳамидов қайд этилган.
Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик марказига таълим соҳасида кенг ваколатлар берилган. Хусусан, у:
- таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талабларни ишлаб чиқади ва тасдиқлайди;
- мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари учун янги дарсликлар ва ўқув-методик мажмуаларни нашр қилиш, тажриба-синовдан ўтказиш ва экспертиза қилишни ташкиллаштиради;
- мактабгача таълим, умумий ўрта таълим ва мактабдан ташқари таълим ташкилотларини, шунингдек, ўқув курсларини моддий-техник жиҳозлаш талабларини ишлаб чиқади ва тасдиқлайди;
- ваколатли давлат органлари билан биргаликда мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари, шунингдек, малака ошириш курслари фаолиятини назорат қилиш ва баҳолаш мезонларини ишлаб чиқади ва тасдиқлайди;
- таълим стандартлари, ўқув режалари, дастурлари, дарсликлар ва ўқув-услубий мажмуалар самарадорлигини даврий таҳлил қилади;
- таҳлил натижалари бўйича, шунингдек, вазирликлар, идоралар ва кенг жамоатчиликдан келиб тушган таклифлар асосида таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талабларни такомиллаштириш чораларини кўради.
Республика маркази томонидан ишлаб чиқилган ва тасдиқланган таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талаблар мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари, шунингдек, ўқув курслари учун мажбурий ҳисобланади.
Шунингдек, ваколатли давлат органлари марказ билан келишилган ҳолда мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим муассасаларини лицензиялаш, аттестациядан ўтказиш ва давлат аккредитациясини, шунингдек, малака ошириш курсларини ўтказади.
Марказ фаолиятига умумий раҳбарлик президент маслаҳатчисининг фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва маданият масалалари бўйича маслаҳатчиси бўлинмалари томонидан амалга оширилади. Бу лавозимни Одил Абдураҳмонов эгаллаб турибди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев назначил Вахида Собировича Хамидова директором Республиканского научно-методического центра развития образования. Об этом сообщает Telegram-канал «Нигох», близкий к Администрации президента. Национальное информагентство УзА подтверждает назначение.
Республиканский научно-методический центр развития образования был образован постановлением президента от 20 апреля.
Согласно открытым данным ЕГРПО, Вахид Хамидов по состоянию на 1 июня указан руководителем компании Novda Edutainment, которая занимается озвучиванием аудиокниг и сказок на двух языках (узбекский и русский), созданием печатной продукции для детей младшего возраста, разработкой настольных игр. Она была издателем книги «Алламжонов виноват» ,бывшего главы Агентства информации и массовых коммуникаций (АИМК), ныне заместителя руководителя Администрации президента Комила Алламжонова.
В августе 2019 года Вахид Хамидов работал начальником отдела развития издательско-полиграфической сферы и книготорговли АИМК, которое тогда возглавлял Комил Алламжонов.
Вахид Хамидов также указан бывшим руководителем ликвидированного Avtotest Mirobod, который находился по тому же адресу, что сейчас Novda Edutainment.
Республиканскому научно-методическому центру развития предоставлены широкие полномочия в сфере образования. В частности, он:
• разрабатывает и утверждает требования к образовательным стандартам, учебным планам и программам;
• организует издание, апробирование и экспертизу новых учебников и учебно-методических комплексов для организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования;
• разрабатывает и утверждает требования к материально-техническому оснащению организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также учебных курсов;
• разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченными государственными органами критерии контроля качества и оценки деятельности организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также учебных курсов;
• проводит периодический анализ эффективности образовательных стандартов, учебных планов, программ, учебников и учебно-методических комплексов;
• по итогам анализа, а также на основании поступивших от министерств, ведомств и широкой общественности предложений принимает меры по совершенствованию требований к образовательным стандартам, учебным планам и программам;
• и другое.
Разработанные и утверждённые центром требования к образовательным стандартам, учебным планам и программам являются обязательными для организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также учебных курсов.
Кроме того, уполномоченные госорганы осуществляют лицензирование, аттестацию и госаккредитацию организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также учебных курсов по согласованию с центром.
Общее руководство деятельностью центра осуществляется подразделениями советника президента по вопросам науки, образования, здравоохранения и культуры. Эту должность занимает Одил Абдурахманов.