Ўзбекистон Олий судининг Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати 2022 йил 1−2 июль кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар бўйича жиноят иши юзасидан биринчи суд жараёни юзасидан 16 нафар маҳкумнинг апелляция шикоятлари, шунингдек, прокуратуранинг шартли ҳукм чиқарилган 4 нафар судланувчига нисбатан протестини кўриб чиқишни якунламоқда.
29 май куни суд музокараси ниҳоясига етди ва судья Аскар Бекманов бошчилигидаги ҳайъат ҳукм чиқариш учун маслаҳат хонасига йўл олди.
Музокара
Адвокат
Ишнинг асосий фигуранти Даулетмурат Тажимуратовнинг адвокати Сергей Майоров музокара давомида суд жараёнини «сиёсий» деб атади (видео).
«Ушбу суд жараёни Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ҳақиқатни гапиришдан қўрқитишга, фуқароларимизни сўз эркинлигидан маҳрум қилишга қаратилган. Менинг мижозим қўрқмади ва ҳақиқатни айтишдан қўрқмади, шунинг учун мен бу жараён сиёсий эканлигига ишонаман ва нафақат шунинг учун «, деди у.
Қорақалпоғистондаги фожиа «фақат ҳокимият ҳамда Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон ҳуқуқ-тартибот идораларининг айби билан содир бўлди», деди адвокат.
Унинг таъкидлашича, ИИБга олиб кетилган Даулетмурат Тажимуратовга нисбатан «ҳуқуқ-тартибот идораларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари» халқнинг қўзғалишига сабаб бўлган ва расмийлардан унинг озод этилишини талаб қилган.
«Халқ Даулетмурат Тажимуратов озод этилишини талаб қилди ва унинг озод қилинишига эришди. Кейин ҳуқуқ-тартибот идоралари ўз хатоларини тан олиш, норози одамларнинг ҳовурини тушириш ва кескинликни юмшатиш ўрнига вазиятни янада оғирлаштирди: намойишчиларга қарши ҳарбий ҳаракатлар бошланди, хавфсизлик кучларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари туфайли биринчи қурбонлар пайдо бўлди. Натижада жуда кўп одамлар ҳибсга олиниб, жиноий жавобгарликка тортилди, уларнинг баъзилари ҳозир шу хонада», — деди адвокат.
Сергей Майоровнинг таъкидлашича, хориждан кимдир Қорақалпоғистонда тартибсизликлар уюштиргани ва инсонлар қурбон бўлганига оид аломатлар йўқ, бу ҳақда одамлар кўчага чиққан куни расмийлар эълон қилган.
У Даулетмурат Тажимуратов ҳеч қачон Қорақалпоғистоннинг Ўзбекистон таркибидан ажралиб чиқиш талабини конституцияга зид равишда айтмаганини, балки бу ҳақда «орзу сифатида» гапирганини таъкидлади.
«Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича лойиҳанинг провокацион матнининг эълон қилиниши қорақалпоқларнинг халқ норозилигига сабаб бўлди. Ҳокимиятнинг хатти-ҳаракатлари эса калтабинлик ва нопрофессионализмдан иборат бўлди. 2022 йил июль фожиасидаги айбдорликни ўзидан соқит қилиш учун ҳукумат ҳукуматга ва бутун суд тизимига қарам бўлган судлар ёрдамида Даулетмурат Тажимуратов устидан кўргазмали маҳкама уюштирди ҳамда уни мавжуд бўлмаган ташкилот етакчиси деб эълон қилди. Қорақалпоқ ҳаракати Қорақалпоғистонни Ўзбекистон таркибидан ажратиб, уни 2022 йил июлида Нукусдаги оммавий тартибсизликлар ташкилотчиси, сепаратизм ғояси сингдирилган материалларни яратувчиси ва тарқатувчиси деб эълон қилди», — деди ҳуқуқшунос.
Унинг сўзларига кўра, терговчи ва прокурорнинг судланувчига қарши айбловлари Тажимуратов тасвирланган видеоматериаллар бўйича суд экспертизаси, шунингдек, жиноий ишнинг айрим иштирокчилари ва гувоҳларнинг «ёлғон, далил-исботсиз, қарама-қарши» кўрсатмаларига асосланган.
Суд экспертизаларини ўтказиш «Суд экспертизаси тўғрисида»ги қонун ҳамда Жиноят-процессуал кодексининг 22-бобидаги экспертизаларни тайинлаш ва ўтказишни тартибга солувчи нормаларини қўпол равишда бузиш орқали содир бўлди, деди адвокат.
Сергей Майоров хулосалар матнларида экспертларнинг исм-шарифлари, отасининг исми, мутахассислиги кўрсатилмагани, шу асосда эксперт сифатида ишга жалб қилинганлигини таъкидлади. Улар ҳамкасблари билан тадқиқот олиб борган ва экспертизаларда уларнинг хулосалари жамоавий бўлиб, бу «Суд экспертизаси тўғрисида»ги қонуннинг 21-моддаси ва Жиноят-процессуал кодексининг 178-моддасининг бузилиши ҳисобланади.
У суддан судланувчининг айбини тасдиқловчи далилларга асос бўлган комплекс экспертизаларнинг барча хулосаларини Жиноят-процессуал кодексининг 95−1-моддасига мувофиқ қабул қилиб бўлмайдиган далил деб топишни сўради.
Сергей Майоров экспертлар томонидан текширилган барча материаллар жиноят ишидаги асл манбаларда қорақалпоқ тилида олингани ва кейинчалик ўзбек тилига таржима қилинганини эслади. Суд қорақалпоқ тилидаги видеоларни текширилмаган далил сифатида тан олиши керак эди, деди у.
Адвокат Тажимуратовнинг тинч митинг ўтказиш ва уйга қайтишни сўраган нутқларида яширин маъноларга ишора қилган айрим экспертларнинг профессионаллигига шубҳа қилди. Унинг таъкидлашича, экспертлар унинг саволларига жавоб бера олмаган ва Тажимуратовнинг қайси баёнотларида сепаратизм, халқни тартибсизликларга ундаш ва давлат тўнтаришига уриниш борлигини тушунтириб бера олмаган.
Сергей Майоров суддан Даулетмурат Тажимуратовга нисбатан биринчи инстанция судининг 31 январдаги ҳукмини бекор қилишни, уни оқлаш ва ноқонуний жиноий жавобгарликка тортилганлиги учун реабилитация қилишни сўради.
Прокурор
Прокуратура вакили суддан тўрт нафар айбланувчига нисбатан шартли жазо ва озодликни чеклаш тарзидаги жазони реал муддатларга алмаштиришни сўради:
- Лолагул Қаллихонова — 8 йил шартли озодликдан маҳрум қилиш ўрнига (3 йил синов муддати билан) 11 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш;
- Азамат Турданов — 5 йил озодликни чеклаш ўрнига 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш;
- Ахмет Сметуллаев — 5 йил озодликни чеклаш ўрнига 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш;
- Азамат Нуратдинов — 5 йиллик озодликни чеклаш ўрнига 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш.
Шундан сўнг прокурор апелляция шикояти берган судланувчиларнинг қолган қисмига ўтди (видео). Унинг айтишича, Даулетмурат Тажимуратов, Даулетмурат Жиемуратов, Бахтиёр Кадирбергенов, Байрам Сейтниязов, Саидабулла Медетов, Нурлан Найыпов, Разбек Бекмуратов, Султанбек Каипов, марҳум Полат Шамшетов, Аллабай Токимбетов, Кахарман Сейтимов, Полат Нурниязов, Саиыпназар Калимов, Нурлан Султамуратов, Арсылан Темирханов ва Амирбек Адилбековнинг айблари гувоҳларнинг кўрсатмалари, эксперт хулосалари, тергов ва суд жараёнида аниқланган видеоматериаллар ва далиллар билан исботини топган.
Давлат айбловчиси адвокат Сергей Майоровнинг эксперт хулосаларини номақбул далил деб топиш ҳақидаги илтимосига қарши чиқди, чунки «экспертиза белгиланган тартибда ўтказилган».
Прокурорнинг эслатишича, Жиемуратов, Кадирбергенов, Сейтниязов, Медетов, Найыпов, Бекмуратов, Каипов, Токимбетов, Сейтимов, Нурниязов, Калимов, Султамуратов, Темирханов ва Адилбеков ўз айбига иқрор бўлиб, биринчи ва апелляция инстанцияларида қилган ишларидан пушаймон бўлишган, халқдан ва президентдан кечирим сўрашган.
У 8 нафар судланувчи: Бахтияр Кадирбергенов (биринчи инстанция суди 7 йилга озодликдан маҳрум этилган), Саидабулла Медетов (7 йил), Байрам Сейтниязов (8 йил), Кахарман Сейтимов (5 йил), Полат Нурниязов (4 йил), Саиыпназар Калимов (6 йил), Нурлан Султамуратов (3 йил) ва Арсылан Темирханов (6 йил) ва уларнинг адвокатларининг аризаларини қисман қаноатлантириш ва Жиноят кодексининг 72-моддасига (шартли ҳукм қилиш) мувофиқ озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазога ўзгартиришни сўради.
Давлат айблови, шунингдек, суддан Даулетмурат Жиемуратов (8 йил), Нурлан Найыпов (7 йил), Разбек Бекмуратов (8 йил), Султанбек Каипов (8 йил), Аллабай Токимбетов (8,5 йил) ва Амирбек Адилбеков (7 йил)нинг жазосини енгиллаштиришни сўради.
Прокурор марҳум Полат Шамшетовга нисбатан Жиноят-процессуал кодексининг 84-моддасини (айбланувчининг ўлимини ҳисобга олган ҳолда айбдорлик масаласини ҳал қилмасдан жиноят ишини тугатиш учун асос) қўллашни мақсадга мувофиқ деб топиш, шунингдек, унинг мулкидан ҳибсни олиб ташлашни сўради.
Шу билан бирга, давлат айблови Даулетмурат Тажимуратов ва унинг адвокатининг баёнотини рад этиш, шунингдек, жазо муддатини (16 йил) ўзгаришсиз қолдириш зарурлигини таъкидлади.
Адвокат Плис Абдижалиевнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, прокурор унинг сўровлари бўйича тушунтириш бермаган ва судланувчиларнинг айби исботланмаган айбловларини ўзгартирмаган. «Нега Каллиханова, Турданов, Сметуллаев ва Нуратдиновларни жазони қаттиқлаштириш ва муддатларни ошириш таклиф қилинди? Ҳеч қандай тушунтириш ёки далил йўқ», — деди у.
Адвокат Сергей Майоров прокурорнинг сўзлари унинг ушбу еттита суд мажлисида бу ерда бўлмагани, гўёки ҳимояси остидаги шахснинг важларини эшитмаганидан дарак бериши мумкинлигини таъкидлади.
Тажимуратовнинг сўнгги сўзи
Даулетмурат Тажимуратов ўз нутқида айбловларни рад этиб, ўзининг айбсизлигини таъкидлади. Охирги нутқида у президентнинг душмани эмаслигини яна бир бор қайд этди. У Конституцияга ўзгартириш киритиш бўйича қонун лойиҳасини яратган, «президент ва халқни бир-бирига қарши турғазган» шахсларнинг исмларини санаб ўтди.
Унинг айтишича, улар — Қорақалпоғистон адлия вазири Сайлаубай Мамбеткадиров, сенатор Улигбек Жалменов, депутатлар М. Тажибаев, М. Шимбергенов, М. Каипов, Қорақалпоғистон Конституциявий назорат қўмитаси раиси Парахат Айтниязов, Жўқорғи Кенгес қўмиталаридан бирининг раҳбари Зухра Реимова, Қорақалпоқ давлат университети ректори Ахмед Реймов, Хўжейли тумани ҳокими Женгис Ермашов ва Нукус шаҳри ҳокими Утемурат Панаевдир.
Даулетмурат Тажимуратовнинг айтишича, «қамоқхона баъзи судланувчилар айтганидек яхши эмас».
«Қамоқхона ичида қамоқхона бор. Электрошокерлар, дубинкалар бор. 2018 йилда президент ҳибсга олинган шахс қаерда бўлишидан қатъи назар, камералар ўрнатиш бўйича кўрсатма берган эди. Ҳозиргача ҳамма жойда камера йўқ», — дейди у.
Журналист суд мажлисида айтилган сўзларини такрорлади: «Мустақиллик ҳақида орзу қилиш — ҳатто жаннатдагидек шароит бўлса ҳам, жиноят эмас».
«Президент фармойишлари бажарилмаяпти. Мен уни жуда ҳурмат қиламан. Мен эришган ҳамма нарса унинг шарофатидир. Инсон ҳуқуқлари ҳамма нарсадан устун бўлишини айтди. Инсон ҳуқуқлари қаерда? Нега шунча одам сабабсиз ҳибсга олинади? Ишончли одамлар ёрдам бермаса, президентнинг ёлғиз ўзи нима қилиши мумкин?» — деди судланувчи.
Тажимуратов 2022 йил 1 июлдан кейин бирорта ҳам депутат ишдан кетмаганини, кейин эса барча айбни унинг зиммасига юклашганини таъкидлади.
Айбланувчининг айтишича, депутат Иномжон Усмонхўжаев ўз вақтида Ўзбекистоннинг биринчи президенти Ислом Каримовга эътироз билдирган, шу сабабли у 20 йилга қамалган. Шавкат Мирзиёев ҳокимиятга келганидан кейин унинг иши кўриб чиқилиб, оқланди.
«Усмонхўжаев ўз китобида шундай ёзади: „Агар Мирзиёев ҳокимиятга келмаганида, мен оқланган бўлармидим? 30 йилдан бери турли органларнинг остонасини тақиллатиб келаман. Жин урсин бу органларни“. Ҳаммаси бир кишига боғлиқ», — деди Тажимуратов.
Судланувчининг қўшимча қилишича, суд жараёнида унинг ҳимоячиси сифатида иштирок этаётган укаси Ринат Тажимуратовга нисбатан таъқиблар бошланган.

Судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда Узбекистана завершает рассмотрение апелляционных жалоб от имени 16 осуждённых по первому судебному процессу в рамках уголовного дела о событиях 1−2 июля 2022 года в Каракалпакстане, а также протеста прокуратуры в отношении 4 приговорённых условно.
29 мая завершились судебные прения, и коллегия во главе с судьёй Аскаром Бекмановым удалилась в совещательную комнату для вынесения приговора.
Прения
Адвокат
Сергей Майоров, адвокат основного фигуранта дела Даулетмурата Тажимуратова, в ходе прений назвал судебный процесс «политическим» (видео).
«Этот судебный процесс направлен на то, чтобы граждане Республики Узбекистан боялись говорить правду, чтобы лишить наших граждан свободы слова. Мой подзащитный не боялся и не боится говорить правду, и поэтому я считаю, что этот процесс политический, и не только поэтому», — сказал он.
Трагедия в Каракалпакстане произошла «исключительно по вине власти и по вине правоохранительных органов Узбекистана и Каракалпакстана», заявил защитник.
Он указал, что «незаконные действия правоохранительных органов» против Даулетмурата Тажимуратова, которого забрали в ОВД, спровоцировали народ на волнение и на требование к властям освободить его.
«Люди потребовали освобождения Даулетмурата Тажимуратова и добились его освобождения. Потом вместо того, чтобы признать свои ошибки, выпустить пар недовольства людей и ослабить напряжение, правоохранительные органы усугубили ситуацию: начались силовые акции против митингующих, появились первые жертвы из-за незаконных действий силовиков. В результате большое число людей были арестованы и привлечены к уголовной ответственности, часть из которых сейчас находятся в этом зале», — сказал адвокат.
Сергей Майоров указал на отсутствие следов того, что кто-то из-за рубежа организовал массовые беспорядки и человеческие жертвы в Каракалпакстане, о чем официальные органы заявили в день выхода людей на улицы.
Он подчеркнул, что Даулетмурат Тажимуратов никогда не заявлял требования о выходе Каракалпакстана из состава Узбекистана неконституционным путём, а говорил об этом «как о мечте».
«Публикация провокационного текста проекта изменений Конституции породила народные волнения каракалпаков. Действия властей оказались близорукими и некомпетентными. Чтобы снять с себя вину в произошедшей трагедии июля 2022 года, власти с помощью зависимых от власти суда и зависимой в целом судебной системы организовали показательный судебный процесс над Даулетмуратом Тажимуратовым, объявив его главарём несуществующего движения каракалпаков по выходу Каракалпакстана из состава Узбекистана, объявив его организатором массовых беспорядков в Нукусе в июле 2022 года, объявив его создателем и распространителем материалов, содержащих идею сепаратизма», — заявил адвокат.
По его словам, обвинение следователей и прокурора против подсудимого основано на заключения судебных экспертиз по материалам (видеороликам) с изображением Тажимуратова, а также «ложных, бездоказательных, противоречивых» показаниях отдельных участников уголовного дела и свидетелей.
Проведение судебных экспертиз происходило «с грубейшими нарушениями» закона «О судебной экспертизе» и норм главы 22 Уголовно-процессуального кодекса, регламентирующих назначение и проведение судебных экспертиз, заявил адвокат.
Сергей Майоров указал, что в текстах заключений отсутствуют имя, отчество экспертов, упоминание их специальности, на основании которой их привлекли к работе в качестве экспертов. Они проводили исследования с коллегами, их выводы в экспертизах были коллективными, что является нарушением статьи 21 закона «О судебной экспертизе» и статьи 178 УПК.
Он попросил суд признать все заключения комплексных экспертиз, положенных в основу доказательства вины подсудимого, недопустимыми доказательствами согласно статье 95−1 УПК.
Сергей Майоров напомнил, что все материалы, исследованные экспертами, в первоисточниках были получены в уголовном деле на каракалпакском языке и позже были переведены на узбекский язык. Суд должен был признать ролики на каракалпакском языке как неисследованные судом доказательства, сказал он.
Адвокат подверг сомнению профессионализм некоторых экспертов, которые указали на скрытые смыслы в выступлениях Тажимуратова, когда он просил провести мирный митинг и разойтись по домам. Он заявил, что эксперты не смогли ответить на его вопросы и объяснить, в каких выступлениях Тажимуратова есть сепаратизм, склонение людей к массовым беспорядкам, а также попытка совершения государственного переворота.
Сергей Майоров попросил суд отменить приговор суда первой инстанции от 31 января в отношении Даулетмурата Тажимуратова, оправдать его и обеспечить реабилитацию за незаконное привлечение к уголовной ответственности.
Прокурор
даулетмурат тажимуратов, каракалпакстан, нукусские события, сергей майоров, суд
Представитель прокуратуры попросил суд заменить условные сроки и наказание в виде ограничения свободы на реальные сроки в отношении четырёх подсудимых:
• Лолагул Каллыханова — с 8 лет лишения свободы условно (с испытательным сроком на 3 года) на 11 лет лишения свободы;
• Азамат Турданов — с 5 лет ограничения свободы на 8 лет лишения свободы;
• Ахмет Сметуллаев — с 5 лет ограничения свободы на 8 лет лишения свободы;
• Азамат Нуратдинов — с 5 лет ограничения свободы на 7 лет лишения свободы.
Далее прокурор перешёл (видео) к остальным подсудимым, подавшим апелляцию. Он сказал, что вина Даулетмурата Тажимуратова, Даулетмурата Жиемуратова, Бахтиёра Кадирбергенова, Байрама Сейтниязова, Саидабуллы Медетова, Нурлана Найыпова, Разбека Бекмуратова, Султанбека Каипова, покойного Полата Шамшетова, Аллабая Токимбетова, Кахармана Сейтимова, Полата Нурниязова, Саиыпназара Калимова, Нурлана Султамуратова, Арсылана Темирханова и Амирбека Адилбекова доказана показаниями свидетелей, заключениями экспертиз, видеоматериалами и доказательствами, выявленными в ходе следствия и на судебном процессе.
Гособвинение выступило против просьбы адвоката Сергея Майорова о признании экспертных заключений недопустимыми доказательствами, поскольку «экспертиза проводилась в установленном порядке».
Прокурор напомнил, что Жиемуратов, Кадирбергенов, Сейтниязов, Медетов, Найыпов, Бекмуратов, Каипов, Токимбетов, Сейтимов, Нурниязов, Калимов, Султамуратов, Темирханов и Адилбеков признали свою вину и раскаялись о содеянном в ходе судебных процессов первой и апелляционных инстанций, а также попросили прощения у народа и президента.
Он попросил частично удовлетворить заявления 8 подсудимых: Бахтияра Кадирбергенова (суд первой инстанции приговорил его к 7 годам лишения свободы), Саидабуллы Медетова (7 лет), Байрама Сейтниязова (8 лет), Кахармана Сейтимова (5 лет), Полата Нурниязова (4 года), Саиыпназара Калимова (6 лет), Нурлана Султамуратова (3 года) и Арсыланбека Темирханова (6 лет) и их адвокатов и согласно статье 72 Уголовного кодекса (условное осуждение) избрать наказание, не связанное с лишением свободы.
Гособвинение также попросило суд облегчить наказание Даулетмурату Джиемуратову (8 лет), Нурлану Найыпову (7 лет), Разбеку Бекмуратову (8 лет), Султанбеку Каипову (8 лет), Аллабаю Токимбетову (8,5 лет) и Амирбеку Адилбекову (7 лет).
Прокурор назвал целесообразным применить статью 84 Уголовно-процессуального кодекса (основание для прекращения уголовного дела без решения вопроса о виновности с учётом смерти обвиняемого) в отношении покойного Полата Шамшетова, а также снять арест с его имущества.
В то же время гособвинение заявило, что необходимо оставить без удовлетворения заявление Даулетмурата Тажимуратова и его защитника, а также оставить без изменения срок наказания (16 лет).
Адвокат Плис Абдижалиев сообщил «Газете.uz», что прокурор не представил разъяснений своих просьб и не изменил статьи обвинения, по которым не была доказана вина подсудимых. «Почему Каллыхановой, Турданову, Сметуллаеву и Нуратдинову предложено ужесточить наказание и увеличить сроки? Нет объяснений и доказательств», — сказал он.
Адвокат Сергей Майоров сказал, что «слова прокурора могут свидетельствовать о том, что на этих семи судебных заседаниях его здесь не было, как будто он не слышал аргументы моего подзащитного».
Последнее слово Тажимуратова
Даулетмурат Тажимуратов в своём выступлении опроверг обвинения и аргументировал свою невиновность. В последнем слове он вновь заявил, что не является врагом президента. Он перечислил имена людей, которые, по его словам, создали проект закона о поправках в Конституцию, что «столкнуло президента и народ друг против друга».
Он заявил, что это — министр юстиции Каракалпакстана Сайлаубай Мамбеткадыров, сенатор Улыгбек Жалменов, депутаты М. Тажибаев, М. Шымбергенов, М. Каипов, председатель комитета конституционного контроля Республики Каракалпакстан Парахат Айтниязов, глава одного из комитетов Жокаргы Кенеса Зухра Реимова, ректор Каракалпакского государственного университета Ахмед Реймов, хоким Ходжейлийского района Женгис Ермашов и хоким Нукуса Утемурат Панаев.
Даулетмурат Тажимуратов заявил, что «тюрьма не такая хорошая, как утверждали некоторые подсудимые».
«Есть тюрьма внутри тюрьмы. Есть электрошокеры, дубинки. Президент в 2018 году поручил установить камеры везде, где может находиться арестованный. До сих пор камер везде нет», — сказал он.
Журналист повторил свои слова, сказанные на суде первой инстанции, о том, что «мечтать о независимости — это не преступление, даже если условия, как в раю».
«Не выполняются указы президента. Очень уважаю его. Всё, чего я достиг, — это благодаря ему. Он сказал, что права человека будут превыше всего. Где права человека? Почему столько людей арестованы без основания? Что может сделать президент один, если доверенные люди ему не помогают?» — отметил подсудимый.
Тажимуратов подчеркнул, что ни один депутат не подал в отставку после 1 июля 2022 года, а затем «свалили всю вину на меня».
Подсудимый заявил, что депутат Инамжон Усманходжаев в своё время возразил первому президенту Узбекистана Исламу Каримову, из-за чего был осуждён на 20 лет. После прихода к власти Шавката Мирзиёева его дело было пересмотрено, и он был оправдан.
«В своей книге Усманходжаев пишет: „Если бы Мирзиёев не пришёл к власти, меня бы оправдали? В течение 30 лет я обивал пороги разных органов. Будь прокляты эти органы“. Все зависит от одного человека», — заявил Тажимуратов.
Подсудимый добавил, что началось преследование в отношении его младшего брата Рината Тажимуратова, который выступает его защитником на процессе.