Тошкент шаҳри Чилонзор метро бекати олдидаги пиёдалар ўтиш жойида йигит қизга турмушга чиқишни таклиф қилгани акс этган видео муҳокамаларга сабаб бўлди.
Видеода йигит пиёдалар ўтиш жойидан ўтиб кетаётган қизга дастлаб гул беради, кейин ёнидан узук чиқариб турмушга чиқишни таклиф қилади. Бу орада автомобиллар ҳаракатланишни бошланайди ва тирбандлик келиб чиқади.
Тошкент шаҳар суддари матбуот хизматининг маълум қилишича, йигит ва уни тасвирга олган таниши жавобгарликка тортилган.
2 июнь куни бўлиб ўтган судда М.Т. (2000 йилда Тошкент вилоятида туғилган) ва Д.П. (2004 йилда Тошкент шаҳрида туғилган, муқаддам маъмурий жавобгарликка тортилган) га оид маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги иш кўриб чиқилган.
Жиноят ишлари бўйича Чилонзор туман судининг 2023 йил 2 июндаги қарорига кўра М.Т. ва Д.П. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (майда безорилик) да назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир қилган деб топилиб, ушбу кодекснинг 32-моддаси (маъмурий жавобгарликни оғирлаштирувчи ҳолатлар) 4-қисми тартибида уларнинг ҳар бирига 3 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланди.
Ушбу қарордан норози тарафлар 20 кун ичида Тошкент шаҳар судининг апелляция инстанциясига шикоят бериш ва протест билдиришга ҳақлилиги маълум қилинган.

Чиланзарский районный суд по уголовным делам Ташкента в пятницу назначил трое суток административного ареста молодым людям, устроившим пранк на проезжей части дороги, сообщила пресс-служба Ташкентских городских судов.
Накануне в соцсетях распространилось видео, на котором молодой человек с гипсом на ноге и с цветами в руке «спотыкается» прямо на пешеходном переходе, роняет костыль, оказывается на одном колене и делает «предложение руки и сердца» девушке, идущей навстречу. Водители автомобилей в это время стоят и ждут, а потом объезжают молодых людей. Девушка возвращает цветы, а парню помогают подняться и уйти с дороги.
Суд, рассмотрев дело в отношении 23-летнего М. Т. и 19-летнего Д. П., вынес решение о том, что они совершили правонарушение по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство) и назначил каждому трое суток ареста с учётом обстоятельств, отягчающих административную ответственность (совершение правонарушения группой лиц) согласно части 4 статьи 32.