Жума куни кечқурун Ҳиндистон шарқидаги Одиша штатида бир неча поездлар тўқнашуви оқибатида камида 288 киши ҳалок бўлди, 900 га яқин одам турли даражада жароҳат олди, деб хабар бермоқда BBC. Бу Ҳиндистонда 1980 йиллардан бери содир бўлган энг йирик темирйўл ҳалокатидир. Расмийларнинг айтишича, қурбонлар сони ортиши мумкин.
Дастлабки маълумотларга кўра, соатига 130 км тезликда ҳаракатланаётган «Шалимар-Коромандель» тезюрар поезди тахминан соат 19:00 да рельсдан чиқиб кетган ва бир нечта вагонлар «Есвантпур-Хаора» поезди келаётган бошқа йўлга ўтиб қолган. Поезд бу вагонлар билан тўқнашиб кетган, шундан сўнг, расмийларнинг сўзларига кўра, у ерда бўлган юк поезди билан ҳам яна бир тўқнашув содир бўлган.
Ҳодиса жойига 200 дан ортиқ тез ёрдам машинаси етиб борган, 100 дан ортиқ шифокор қўшимча навбатчиликка чақирилган, гувоҳларнинг сўзларига кўра, омон қолган йўловчиларнинг кўпчилиги ағдарилиб кетган машиналарда қолганларга ёрдамга келган. Қутқарув операцияси давом этмоқда.
Ҳиндистон бош вазири Нарендра Моди ҳалок бўлганлар ва жароҳатланганларнинг оила аъзоларига ҳамдардлик билдириб, жабрланганларга зарур ёрдам кўрсатилиши учун барча имкониятлар яратилганини айтди. The Times of India`нинг ёзишича, бош вазир тез орада ҳалокат жойига ташриф буюради.
Ҳиндистон дунёдаги энг йирик темирйўл тармоқларидан бирига эга. Расмийлар инфратузилмани яхшилаш учун юзлаб миллион доллар сармоя киритаётганига қарамай, у ерда темирйўл ҳалокатлари тез-тез содир бўлади. Энг йирик темирйўл ҳалокати 1981 йилда содир бўлган, ўшанда Бихар штатидаги циклон пайтида гавжум йўловчи поезди дарёга қулаган ва камида 800 киши ҳалок бўлган.
Ўзбекистон президенти ҳамдардлиги
Шавкат Мирзиёев Ҳиндистоннинг Одиша штатида рўй берган темирйўл ҳалокати оқибатида кўплаб инсонлар ҳалок бўлгани ва жароҳатлангани муносабати билан Ҳиндистон президенти Драупади Мурму ва бош вазири Нарендра Модига таъзия йўллади.
Давлат раҳбари вафот этганларнинг оила аъзолари ва яқинларига чуқур ҳамдардлик билдириб, жароҳат олганлар тез фурсатда соғайиб кетишини тилади, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.

По меньшей мере 288 человек погибли и около 900 получили травмы разной тяжести в результате столкновения нескольких поездов в штате Одиша на востоке Индии вечером в пятницу, передаёт BBC. Это крупнейшая железнодорожная катастрофа в Индии с 1980-х годов. Власти отмечают, что число жертв может вырасти.
По предварительным данным, скорый поезд «Шалимар-Коромандель», ехавший на скорости 130 км/ч, около 19 часов сошёл с рельсов, причём несколько вагонов оказались на другом пути, по которому следовал экспресс «Есвантпур-Хаора». Он врезался в эти вагоны, после чего, как сообщают чиновники, произошло ещё одно столкновение, уже с грузовым поездом, который стоял на путях.
К месту катастрофы прибыло более 200 машин скорой помощи, на дежурство дополнительно вызваны более 100 врачей, многие из выживших пассажиров, по свидетельствам очевидцев, пришли на помощь тем, кто оказался в перевёрнутых вагонах. Спасательная операция продолжается.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди выразил соболезнование родственникам погибших и пострадавших и сообщил, что делается все возможное, чтобы пострадавшие получили нужную помощь. The Times of India пишет, что премьер в ближайшее время посетит место катастрофы.
В Индии одна из крупнейших железнодорожных сетей в мире. Аварии на железных дорогах здесь случаются достаточно часто, несмотря на то, что власти инвестируют сотни миллионов долларов в улучшение инфраструктуры.
Самая масштабная железнодорожная катастрофа произошла в 1981 году, когда во время циклона в штате Бихар переполненный пассажирский поезд слетел в реку, в результате погибло не менее 800 человек.
Соболезнование президента Узбекистана
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнования президенту Индии Драупади Мурму и премьер-министру Нарендре Моди в связи с многочисленными жертвами и пострадавшими в результате железнодорожной катастрофы в штате Одиша.
Глава государства выразил слова сочувствия семьям и близким погибших, а также пожелания скорейшего выздоровления пострадавшим, говорится в сообщении пресс-службы президента.