Ўзбекистонда қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишлар соҳасида «ноль чиқинди» (zero waste) тамойиллари асосида янги тартиб ва механизмлар жорий этилади. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг 31 майдаги экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасини ўзгартириш тўғрисидаги қарорида белгиланган.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигига 1 сентябрга қадар маиший чиқиндиларни комплекс бошқариш дастури лойиҳасини ҳукуматга киритиш топширилди.
Фармонда маиший чиқиндиларни турларига қараб алоҳида-алоҳида йиғиш ва олиб чиқиб кетиш назарда тутилган.
Соҳага айланма (циркуляр) иқтисодиёт амалиётини жорий қилиш режалаштирилган — янгидан ҳосил
бўлаётган чиқиндиларни полигонларга йўналтирмасдан, максимал даражада қайта ишлаш (recycling) ёки куйдириш керак.
Фармонда барча мавжуд полигонларда чиқиндиларни тўлиқ қайта ишлаш ва куйдиришга босқичма-босқич эришиш кўзда тутилган.
Чиқиндиларни куйдириш натижасида олинган иссиқлик ёки электр энергиясининг ортиқча қисми тўлов ҳисобига, шу жумладан, «яшил тариф»дан фойдаланган ҳолда мавжуд энергия-коммуникация тармоқларида аҳоли ва ишлаб чиқариш эҳтиёжларини қондиришга йўналтирилади.
Янги тизим самарадорлигини ошириш учун давлат бюджетидан «яшил субсидиялар» ажратиш тизимини жорий этиш режалаштирилган.
1 сентябрдан бир йил муддатга Асака тумани, Бухоро ва Термиз шаҳарларида чиқиндиларни тўплаш, олиб чиқиб кетиш ва қайта ишлаш билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари томонидан кўп квартирали уйларни бошқариш фаолиятини амалга ошириш бўйича эксперимент жорий этилади.
Фармонда чиқинди полигонларини хусусийлаштириш тақиқланган. Чиқиндиларни қайта ишлаш, уларни тозалаш ва бўшатилган ер участкаларини сотиш билан шуғулланувчи ташкилотларга полигон ҳудудларини ижарага бериш Экология вазирлиги томонидан амалга оширилади.

Uzbekistan is set to transform its solid waste management system based on the Zero Waste principles, according to a presidential decree issued on May 31. The decree aims to improve the ecology and environmental protection in the country by introducing separate collection and disposal of household waste, depending on their types.
The Ministry of Ecology, Environment and Climate Change has been tasked with drafting a program for the integrated management of household waste by September 1.
The decree provides for the transition to the separate collection and disposal of household waste, depending on their types.
The decree also envisages the adoption of a circular economy model, where waste is either recycled or incinerated to the maximum extent possible, without sending it to landfills.
The decree plans to gradually achieve complete recycling and incineration at all existing landfills.
The excess heat or electricity generated from waste incineration will be used to meet the needs of the population and production on the existing energy and communication networks in payment, applying a “green tariff” system.
The government will also provide “green subsidies” from the state budget to increase the efficiency of the new system.
As part of the decree, an experiment will be launched on September 1 for one year in Asaka district, Bukhara and Termez cities, where apartment buildings will be managed by businesses engaged in waste collection, removal and processing.
The decree prohibits the privatization of landfills. The Ministry of Ecology will be responsible for leasing landfill territories to waste processing organizations, cleaning them and selling the freed land plots.