Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги 171-мактаб ҳовлисида 26 туп дарахт кесиб ташланди. Кесилган дарахтлар суратини эълон қилган «Insider.uz» Telegram-канали «Болалар ёзги таътилга чиқишганда ҳаммаси жойида эди. Ҳозир эса шундай», дея изоҳ қолдирган.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати воқеа жойига ишчи гуруҳ юборилганини маълум қилди. Унинг таркибида пойтахт ҳокимлиги, туман ҳокимлиги ва шаҳар экология бошқармаси вакиллари бор.
Фото: Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги
Пойтахт ҳокимлиги хабар беришича, кузатув камераларидаги тасвирларни ўрганиш давомида дарахтлар 28 май куни мактабга туташ ҳудудни эгаллаган гараж хўжалиги вакили фуқаро С.А. томонидан кесилгани маълум бўлган.

Во дворе школы №171 в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента были спилены десятки деревьев. Telegram-канал Insider.uz, опубликовавший фотографию спиленных деревьев, написал: «Дети уходили на летние каникулы, всё было на месте. А сейчас вот так».
Фото: Хокимият Мирзо-Улугбекского района.
В пресс-службе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана сообщили, что на место была направлена рабочая группа. В её состав вошли представители хокимията столицы, хокимията района и управления экологии города. Место также посетил хоким района Шавкатбек Иргашев.
Изучение записей с камеры наблюдения показало, что деревья были спилены 28 мая представителем гаражного управления, которое занимает смежную со школой территорию.
Хокимият района уточнил, что спилено 26 декоративных деревьев гледичий. Мужчина, спиливший все деревья на уровне примерно 2 метров, перелез через гаражи.