2022 йилда Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар юзасидан қўзғатилган жиноят иши бўйича иккинчи суд жараёнида ҳукм қилинган шахсларнинг апелляция шикоятларини кўриб чиқишнинг якуни юзасидан суд қарори 12 июнь куни эълон қилинади. Бу ҳақда Олий суди матбуот хизмати хабар берди.
Аввалроқ қамоқ жазосига ҳукм қилинган 28 нафар шахс апелляция шикояти билан мурожаат қилган. Қорақалпоғистон Республикаси суди 17 март куни 39 нафар шахсга нисбатан суд ҳукмини ўқиб эшиттирганди. Ўшанда уларнинг 28 нафарига 5 йилдан 11 йилгача қамоқ жазоси тайинланган. 11 нафар айбланувчи эса шартли равишда суд залидан озод қилинган.
18 май куни Олий суднинг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция шикоятлари бўйича очиқ суд жараёнини бошлаган.
5 июнь куни 16 нафар маҳкум номидан берилган апелляция шикоятини кўриб чиқиш якунланган. Унга кўра, 8 нафар айбланувчининг жазоси озодликни чеклаш билан алмаштирилган, 6 нафар судланувчининг муддати қисқартирилган, Даулетмурат Тажимуратовнинг муддати ўзгаришсиз қолган. Суд прокуратуранинг 4 кишига нисбатан протестини рад этган. Январь ойидаги ҳукм эълон қилинганидан кўп ўтмай ҳибсда вафот этган Полат Шамшетовга нисбатан суд унинг ҳуқуқларини тиклаш ва мулкини меросхўрларига қайтариш тўғрисида қарор чиқарган.

Решение суда по итогам рассмотрения апелляционных жалоб осуждённых по второму процессу в рамках уголовного дела о событиях 2022 года в Каракалпакстане будет объявлен 12 июня. Об этом сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Как мы писали, жалобы на решение суда первой инстанции были поданы от имени всех 28 приговорённых к лишению свободы. Дело рассматривалось в отношении 39 человек. Суд Республики Каракалпакстан огласил приговор 17 марта: 28 человек получили сроки тюрьмы от 5 лет до 11 лет, ещё 11 человек осуждены к 5 годам ограничения свободы.
Судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда начала открытый процесс по рассмотрению апелляционных жалоб 18 мая.
5 июня завершилось рассмотрение апелляций от имени 16 человек, осуждённых в рамках первого процесса. Суд апелляционной инстанции постановил заменить заключение 8 фигурантам дела на ограничение свободы, 6 подсудимым срок сокращён, срок Даулетмурата Тажимуратова оставлен без изменений. Протест прокуратуры в отношении 4 человек, суд отклонил. В отношении Полата Шамшетова, который скончался в заключении вскоре после оглашения приговора, отменена часть приговора, касающаяся назначения наказания.