9 июнь куни Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-лейтенант Баҳодир Қурбонов Ўзбекистонга ташриф буюрган Қатар бош вазири ўринбосари — мудофаа ишлари бўйича давлат вазири Холид бин Муҳаммад ал-Атия раҳбарлигидаги делегацияни қабул қилди.
Мудофаа вазирлигининг «Газета.uz»га маълум қилишича, учрашув давомида вазирлар халқаро сиёсат ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари, хавфсизлик ва мудофаа соҳасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, унинг ривожланиш истиқболларини муҳокама қилган.
Шу куни Холид бин Муҳаммад ал-Атия Баҳодир Қурбонов ҳамроҳлигида Тошкент вилоятининг Чирчиқ шаҳрида жойлашган ҳарбий хизматчиларга уст-бошлар учун материаллар ишлаб чиқаришга ихтисослашган «Барер текстил» корхонаси ва зирҳли танк техникаларини таъмирлаш заводи билан танишган.
Эслатиб ўтамиз, яқинда Қатар амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний давлат ташрифи билан Ўзбекистонга келганди. Самарқандда бўлиб ўтган музокараларда 15 та икки томонлама ҳужжат имзоланганди.

Министр обороны Узбекистана генерал-лейтенант Баходир Курбанов 9 июня принял заместителя премьер-министра Катара — государственного министра по делам обороны Халида бин Мухаммада аль-Атия. Он находится в стране с официальным визитом.
баходир курбанов, катар
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Минобороны, на состоявшихся переговорах министры обсудили состояние сотрудничества в сфере безопасности и обороны и перспективы его развития. Кроме того, рассмотрены вопросы международной и региональной повестки.
В этот же день Халид бин Мухаммад аль-Атия в сопровождении Баходира Курбанова посетил текстильное предприятие Baryer tekstil, специализируется на производстве материалов для изготовления обмундирования для военнослужащих, и завод по ремонту бронетанковой техники в Чирчике в Ташкентской области.
Напомним, на днях Узбекистан с государственным визитом посетил эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани. По итогам его переговоров с президентом Шавкатом Мирзиёевым в Самарканде было подписано 15 двусторонних документов.