Intermed Innovation компанияси тиббий фаолиятни юритиш бўйича лицензиясининг бекор қилиниши юзасидан изоҳ берди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги Intermed Innovation хусусий клиникаси лицензиясини суд орқали бекор қилишга эришган эди. Вазирлик маълумотларига кўра, муассаса Чирчиқ шаҳридаги 3-оилавий поликлиника биносида лицензиясиз тиббий фаолият билан шуғулланган, шунингдек, бошқарма кўрсатмаларига амал қилмаган.
Компания 2021 йил сентябрь ойида Соғлиқни сақлаш вазирлиги тендер ўтказмасдан, бироқ концессия шартномасига мувофиқ Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги 178 та клиникаларни лаборатория хизмати марказлаштириш ва рақамлаштиришни кўзда тутувчи «Тошкент шаҳридаги Марказлаштирилган клиника диагностика лабораторияси» (МКДЛ) давлат-хусусий шериклик лойиҳасини амалга ошириш учун оператор сифатида тайинланганини эслатиб ўтди.
Intermed Innovation компанияси бир йил аввал «Газета.uz»га йўллаган мактубида МКДЛ лойиҳаси доирасида лаборатория фаолияти монополиясини қўлга киритганини рад этган эди. Таъкидлаш жоизки, тадбиркорлар монополияга эмас, балки компаниянинг устун мавқеига ишора қилган эди.
Лойиҳа ҳукумат ташаббуси билан ишлаб чиқилган (Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 17 августдаги қарори) ва президент томонидан (2022 йил 26 январдаги қарори) Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти клиникаларида лаборатория ва диагностика хизматини ислоҳ қилиш ҳамда аҳолига бепул ва тижорий ҳаммабоп таҳлил хизматларини кўрсатиш бўйича биринчи давлат-хусусий шериклик лойиҳаси сифатида қабул қилинган.
Лойиҳа 2021 йил 27 октябрда Молия вазирлиги ҳузуридаги ДХШларни ривожлантириш агентлигида расман рўйхатга олинган.
Корхонани оператор этиб тайинлаш ва давлат поликлиникаларида ишлашга рухсатномалар бериш Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан 2021 йил 24 сентябрда соғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов томонидан имзоланган шартнома асосида расмийлаштирилади. Битим иловасида Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги барча 178 та давлат поликлиникалари, жумладан, Тошкент вилоятидаги Чирчиқ шаҳридаги 3-сонли оилавий поликлиникалар рўйхати келтирилган бўлиб, уларда операторга лаборатория фаолиятини амалга оширишга рухсат берилган, дейилади хабарда.
Intermed Innovation маълумотларига кўра, икки собиқ соғлиқни сақлаш вазирлари Абдуҳаким Ҳожибоев ва Беҳзод Мусаевнинг буйруқлари билан компанияга 2022 йилнинг биринчи чорагидан бошлаб 178 та давлат поликлиникасида лаборатория фаолиятини бошлашни тезлаштириш топширилган.
«Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бош бошқармаси бошлиғи А.Алимовнинг 2022 йил 8 январдаги 2-сон буйруғи билан ва Тошкент вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи Т.Арзиқуловнинг 2022 йил 8 январдаги 5а-сонли буйруғи билан хам операторга 2022 йилнинг 1-чорагидан бошлаб лойиҳага бириктирилган Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги 178 та давлат поликлиникаларида лаборатория фаолиятини оборишга тўғридан-тўғри саволсиз рухсатлар берилган», — дейилади хабарда.
Компаниянинг маълум қилишича, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти давлат поликлиникаларида ишлаш учун юқорида берилган қонуний рухсатномаларга мувофиқ ҳамда мавжуд тиббий лицензияси асосидаIntermed Innovation ДХШ лойиҳаси бўйича давлат поликлиникаларида лаборатория фаолиятини 2022 йил февраль ойида расман бошлаб, «лойиҳа бўйича қуйидаги инвестицияларни киритган ҳолда шартнома мажбуриятларини муваффақиятли бажарган»:
- Тошкент шаҳридаги Марказлаштирилган клиник-диагностига лабораторияси (МКДЛ)нинг замонавий кўп қаватли биносини қуриб, уни соатига 3 мингта биоматериалларни таҳлил қилиш қувватига эга лаборатория линияси билан жиҳозланган;
- Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги барча поликлиникаларда аҳолига 239 турдаги таҳлилларни энг арзон нархларда етказиб бериш қувватига эга 178 та биоматериалларни қабул қилиш пунктлари ташкил этилиб, улар тиббий асбоб-ускуналар ва буюмлар, реактив материаллар, ташкилий ва компьютер ускуналари билан жиҳозланган;
- Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги 178 та поликлиника тезликдаги GPON интернет тармоғи билан жиҳозлантирилиб, электрон лаборатория ҳисоби ва ҳисоботи дастури (ЛИТ) ўрнатилган ҳолда барча топширилган таҳлиллар сонини ҳисобга олиш жараёни ҳамда уларни даволаш учун бирламчи чора-тадбирларни белгилаган ҳолда аҳоли касалликлари умумий статистикаси ҳамда шаффофликни шакллантириш бўйича рақамлаштирилган тизим яратилган;
- Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги 178та давлат поликлиникалари ҳамда биоматериалларни қабул қилиш пунктларига (I-II даражали лабораториялар) 364 нафар ходим ишга қабул қилинган ва уларни МИС ORIGO дастурида ишлаш, компьютернинг асосий кўникмалари, биоматериалдан тўғри намуна олиш техникаси ва вакуумли қон намуналарини олиш тизимлари билан ишлаш бўйича ўқитиш чоралари кўрилган;
- 2023 йилдан бошлаб вазирлик томонидан белгиланган Юнусобод ва Олмазор туманлари аҳолисига тасдиқланган кафолатланган пакетдаги 24 та бепул таҳлиллар рўйхатидан 250 млн сўм миқдорида бепул таҳлиллар ҳизмати қўрсатиб берилган.
Intermed Innovation шартнома бўйича инвестиция мажбуриятларини тўлиқ бажарганлиги қуйидаги ҳужжатлар билан тасдиқланади:
- 2021 йил 24 сентабрдаги оператор ва Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги номидан амалдаги соғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов томонидан Консессия фаолияти объектини яратиш бўйича ишларни якунланганли тўғрисидаги имзоланган қўшма далолатнома;
- 2022 йил 6 августдаги Ўзбекистон Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлигининг ва Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бош бошқармасининг ташриф буюрувчи комиссияси ва оператор томонидан имзоланган инвестор/оператор томонидан Концессия фаолияти объектини молиялаштириш ва яратиш бўйича мажбуриятларнинг бажарилишини тасдиқловчи қўшма далолатнома;
- Соғлиқни сақлаш вазири Бехзод Мусаев томонидан тасдиқланган Лойиха бўйича оператор мажбуриятлари мувофақиятли бажарилганлигини тасдиқловчи Бошқарув қўмитасининг 2022 йил 25 сентябрдаги 12-сонли баён.
«Бироқ бирламчи тиббий ёрдам лаборатория хизматини ислоҳ қилиш ва такомиллаштириш операторнинг бутунлай хусусий инвестициялар ҳисобидан амалга оширган бўлса-да, барча бажарилган ишларга қарамай ва соғлиқни сақлаш вазирининг 2022 йил 27 декабрдаги 336-сон буйруғига асосан аҳолини бепул таҳлиллар билан таъминлашни кенгайтириш ва оператор томонидан Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги барча поликлиникаларда 2023 йил 1 январдан бошлаб 24 та бепул таҳлилларни аҳолига тақдим этишни таъминланишини назарга олмасдан Соғлиқни сақлаш вазирлигининг айрим мансабдор шахслари 2023 йил бошидан бошлаб ушбу лойиҳанинг оператор томонидан амалга оширилишига фаол тўсқинлик қила бошладилар», — дейилади хабарда.
Шу муносабат билан оператор томонидан вазирликка барча лойиҳа муаммолари, аҳолига бепул таҳлилларни ташкиллаштириш масалалари бўйича муҳокама қилиш ва ҳал этиш учун икки томонлама учрашувларни ташкил этиш бўйича 6 та ёзма сўров юборилган.
«Афсуски, операторни учрашувларни ташкил этиш бўйича барча мурожаатлари жавобсиз қолиб, эътиборга олинмади, бу эса аслида «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги ЎРҚ-445-сон Қонуни талабларини бузади. 2023 йил бошидан буён лойиҳани амалга ошириш билан боғлиқ вазиятга ойдинлик киритиш учун вазирликка келган оператор вакиллари, ташриф мақсади аҳолини бепул таҳлиллари билан таъминлаш ва аҳоли манфаатлари билан боғлиқ бўлишига қарамай, на вазир, на унинг ўринбосарлари томонидан қабул қилинди. Бундан ташқари, маълум бўлишича, лойиҳага бириктирилган поликлиника шифокорларига 2023 йил 29 мартда лойиҳа доирасида беморларни бепул таҳлилларга юбориш бўйича тақиқловчи оғзаки кўрсатмалар берилган экан, бу эса соғлиқни сақлашни бошқариш тизими ходимларининг холислиги ҳақида саволлар туғдиради», — дей қайд этди компания.
Бундан ташқари, компаниянинг тасдиқлашича, лойиҳага бириктирилган поликлиника шифокорларига 2023 йил 29 мартда лойиҳа доирасида беморларни бепул таҳлилларга юбориш бўйича тақиқловчи оғзаки кўрсатмалар берилган, «са соғлиқни сақлашни бошқариш тизими ходимларининг холислиги ҳақида саволлар туғдиради».
«Лойиҳа муваффақиятли бажарилаётганини кўриб, ўзининг шахсий мақсадлари билан туртки бўлган соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Улуғбек Собиров 2023 йил 3 январдаги 33−05606-сон қарори билан Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳридаги 3-сонли оилавий поликлиника манзили расмий хатолик сабаби орқали операторнинг ягона лицензиясига киритилмаганлигини важ қилиб, оператор томонидан 2022 йилдан буён Соғлиқни сақлаш вазирлигига „Лицензия“ тизими орқали бир неча бор сўралган ва унинг бажарилишига Улуғбек Собировнинг ўзи масъул бўлганлигига қарамай, лойиҳа оператори Intermed Innovation МЧЖ ҚКга асоссиз равишда 90 миллион сўм миқдорида жарима солган», — дейилади хабарда.
Intermed Innovation қўлланган жарима лаборатория стандартлари ёки таҳлил олиш тиббий протоколлари бузилгани учун эмас, балки Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳридаги 3-оилавий поликлиниканинг манзили лицензияга илова қилинмагани учун қўйилганини таъкидлади. Аслида эса бу поликлиника манзили 2021 йилдан бошлаб ДХШ лойиҳаси доирасида соғлиқни сақлаш вазирининг 2021 йил 24 сентабрдаги буйруғи, консессия шартномаси ва операторлик битими билан лойиҳага бириктирилган ва унда ишлашга рухсат берилган.
«Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Улуғбек Собиров ДХШ лойиҳаси бўйича рухсатномалар мавжудлигидан бехабар бўлиши мумкин эмас, чунки поликлиникаларда тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш бўйича ишлар 2021 йилда, тўғридан-тўғри лаборатория фаолияти эса 2022 йилнинг февралида бошланган бўлса-да, давлат поликлиникаларида фаолиятни олиб боришга хеч қандай эътироз ёки таъқиловчи ҳужжат операторга келмаган.
«Шундан сўнг оператор бундай асоссиз жаримани ихтиёрий равишда тўлашга рози бўлмаганлиги сабабли соғлиқни сақлаш вазирининг ўринбосари Улуғбек Собиров бундай ҳолларда қонун ҳужжатларида назарда тутилган тартибга асосан операторни олдиндан огоҳлантирмасдан ва қарор қабул қилмасдан, операторни 2026 йил 18 февралга қадар амал қилувчи № 043023-сонли тиббий фаолиятни обориш учун лицензиясини тўлиқ маҳрум қилиш бўйича судга даъво киритиб, бир вақтда 90 миллион сўм жарима ундиривчи ва лицензияни бекор қилувич қонунга хилоф равишда оператор вакиллари иштирокисиз ўтказилган суд жараёнида суд қарорини олган. Бу эса суд қарорининг холислиги бўйича адолатли шубҳаларни келиб чиқаради», — дейилади хабарда.
Оператор шаҳар иқтисодий апелляция суди 2023 йил 31 май куни ДХШ лойиҳаси учун операторнинг рухсатномалари мавжудлигига эътибор бермасдан ҳамда Ўзбекистон Республикасининг 14.07.2021 йилдаги ЎРҚ-701-сон «Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги Қонунининг 10-моддасида белгиланган «юридик шахсларнинг филиаллари ва ваколатхоналари алоҳида лицензия ва рухсатномалар олишни талаб қилмаслигига, электрон шаклда билдиришнома тақдим этишнинг ўзи кифоя эканлигини кўрсатилганлигига» қарамай, соғлиқни сақлаш вазирининг ўринбосари Улуғбек Собиров фойдасига қарор қабул қилиб, лицензияларни бериш ва бекор қилиш Соғлиқни сақлаш вазирлигини мутлақ ваколатига киришини важ қилиб, лойиҳа операторнинг лицензиясини бекор қилувчи қарорни ўз кучида қолдирганини қайд этди.
«Intermed Innovation томонидан давлат поликлиникаларида тиббий фаолият юритиш учун рухсатномалар йўқлиги ҳақидаги барча даҳшатли айбловлар аслида Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳридаги 3-сонли оилавий поликлиника манзили билан боғлиқ битта расмий иш атрофида қурилган ва умуман асоссиздир, чунки 2021 йилда лойиҳа бошланишига қадар операторга Соғлиқни сақлаш вазирлигидан лаборатория диагностикаси, қон намуналарини олиш бўйича тиббий стандартларнинг бузилиши, ДХШ лойиҳасига бириктирилган давлат поликлиникаларининг лабораторияларида зарур тиббий асбоб-ускуналар ёки жиҳозларнинг мавжуд эмаслиги тўғрисида бирорта расмий эътироз ёки кўрсатма олмаган», — дейилади компания муносабатида.
«Операторнинг фикрича, Соғлиқни сақлаш вазирлиги мансабдор шахсининг бундай нохолис хатти-ҳаракати учун асосли сабаб, бу — манфаатлар тўқнашувининг мавжудлиги бўлиб, лойиҳа бўйича поликлиникаларда аҳолига бепул таҳлиллар кўрсатилиши натижасида тегишли хусусий поликлиникалар мижозлар оқимисиз ва тижорат фаолияти фойдасиз қолиши мумкин. Чунки давлат поклиникаларида хусусий клиникалардан паст бўлмаган сифатда тақдим этиладиган деярли 24 та таҳлиллар бепул олиш мумкин бўлса, анализ топшириш учун хусусий клиникаларга боришнинг ҳожати қолмайди», — дея қайд этди компания.
Таъкидлашича, ўтган ойдан буён оператор Соғлиқни сақлаш вазирлиги мансабдор шахсларининг операторга нисбатан содир этган ҳаракатларига ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ва президент қарори билан тасдиқланган ДХШ лойиҳасига тўсқинликлар туғдираётганига ҳуқуқий баҳо бериш учун тегишли назорат органларига мурожаат қилган.
«Оператор амалдаги келишувлар доирасида, айниқса, аҳоли учун бепул таҳлилларни тақдим этиш бўйича лойиҳа ишларини амалга ошириш бўйича давом эттиришга тайёрлигини билдириб Соғлиқни сақлаш вазирлигини ўзини олиб қочмасдан, ўзининг ҳуқуқий шериги билан музокаралар столига ўтиришни ҳамда имзоланган шартнома ва келишувлар мажбуриятларини бажарилиши лозимлигини сўрайди», — дея қайд этди компания.
Компаниянинг эслатишича, соғлиқни сақлаш вазири 12 апрель куни инвесторлар ва тадбиркорлар иштирокида бўлиб ўтган «Тиббиёт трансформацияси» анжуманида ДХШ доирасида бирламчи тиббий ёрдам лабораторияларини ислоҳ қилиш бўйича ДХШ лойиҳаси муваффақиятли амалга оширилганини юқори баҳолаган.

Компания Intermed Innovation прокомментировала отзыв лицензии на ведение медицинской деятельности.
Напомним, Министерство здравоохранения Узбекистана через суд добилось отзыва лицензии у частной клиники Intermed Innovation. По данным министерства, компания осуществляла медицинскую деятельность без лицензии в здании семейной поликлиники №3 в Чирчике, а также не выполнила предписания ведомства.
В компании отметили, что в сентябре 2021 года Министерство здравоохранения без тендера, но в рамках концессионного договора выбрало Intermed Innovation оператором для реализации проекта государственно-частного партнёрства «Централизованная клинико-диагностической лаборатория в городе Ташкенте» (ЦКДЛ), предусматривающего централизацию и цифровизацию лабораторной службы 178 поликлиник Ташкента и Ташкентской области.
В письме «Газете.uz» год назад Intermed Innovation опровергла получение монополии на лабораторную деятельность по проекту ЦКДЛ. Отметим, что предприниматели указывали не на монополию, а на доминирующее положение компании.
Проект инициирован правительством (постановление Кабинета министров от 17 августа 2018 года) и согласован президентом (постановление от 26 января 2022 года) как первый проект государственно-частного партнёрства по реформированию лабораторно-диагностической службы в поликлиниках Ташкента и Ташкентской области по оказанию бесплатных и коммерчески доступных анализов для населения.
Проект официально зарегистрирован в Агентстве по развитию ГЧП при Министерстве финансов 27 октября 2021 года.
Назначение компании в качестве оператора и выдача разрешений на работу в государственных поликлиниках оформлено заключённым с Министерством здравоохранения соглашением от 24 сентября 2021 года, подписанным министром здравоохранения Амрилло Иноятовым. В приложении соглашения перечислены все 178 государственных поликлиник Ташкента и Ташкентской области, в том числе семейная поликлиника №3 Чирчика Ташкентской области, в которых разрешено осуществлять лабораторную деятельность оператору, говорится в сообщении.
По данным Intermed Innovation, приказами двух бывших министров здравоохранения Абдухакима Хаджибаева и Бехзода Мусаева компании поручено ускорить с первого квартала 2022 года начало лабораторной деятельности в 178 государственных поликлиниках.
«Приказом начальника главного управления здравоохранения Ташкента А. Алимова №2 от 8 января 2022 года и приказом начальника управления здравоохранения Ташкентской области Т. Арзикулова №5а от 8 января 2022 года оператору разрешено начать с 1 первого квартала 2022 года лабораторную деятельность в 178 государственных поликлиниках города Ташкента и Ташкентской области, прикреплённых к проекту», — говорится в заявлении клиники.
В Intermed Innovation сообщили, что официально начали работу по проекту ГЧП в государственных лабораториях в феврале 2022 года и «успешно выполнили инвестиционные договорные обязательства по проекту». В частности, как отмечается, компания:
• построила многоэтажное здание централизованной клинико-диагностической лаборатории (ЦКДЛ) в Ташкенте и оснастила её «новейшей лабораторной линией» мощностью по обработке 3000 анализов в час, «не имеющей аналогов в Узбекистане»;
• создала 178 заборных пунктов биоматериалов во всех поликлиниках Ташкента и Ташкентской области по сдаче 239 видов анализов для населения «по самым низким ценам», согласованным с Минздравом, и оснастила их медицинской техникой и изделиями, реагентными материалами, организационной и компьютерной техникой;
• цифровизировала процесс учёта количества сдаваемых анализов по видам посредством установки электронной лабораторной системы учёта и отчётности (ЛИС) и провела высокоскоростной интернет GPON во всех поликлиниках Ташкента и Ташкентской области с формированием прозрачной системы статистики заболеваний населения с определением первичных мер реагирования по их лечению;
• наняла и обучила 364 сотрудников на работу в заборные пункты биоматериалов (лаборатории I-II уровня) в 178 государственных поликлиниках Ташкента и Ташкентской области и 8 филиалов. Было проведено обучение нанятого персонала работе в МИС ORIGO, базовым компьютерным навыкам, технике правильного забора биоматериала и работе с вакуумными системами забора крови;
• с 2023 года оказал бесплатные анализы населению Юнусабадского и Алмазарского районов из списка 24-х анализов утверждённого гарантированного пакета на сумму 250 млн сумов.
Выполнение инвестиционных обязательств Intermed Innovation подтверждается следующими документами:
• совместный акт об окончании выполнения работ по созданию объекта концессионной деятельности, подписанный действующим министром здравоохранения Амрилло Иноятовым от лица Министерства здравоохранения и оператором от 24 сентября 2021 года (тогда Иноятов работал первый заместителем министра здравоохранения);
• совместный акт о выполнении оператором обязательств по финансированию и созданию объекта концессионной деятельности от 8 июня 2022 года, подписанный выездной комиссией Агентства по развитию ГЧП при Минфине, оператором и главным управлением здравоохранения Ташкента;
• протокол управляющего комитета №12 от 25 сентября 2022 года, утверждённый председателем комитета и министром здравоохранения Бехзодом Мусаевым.
«Однако, несмотря на все заслуги оператора, реализовавшего реформирование и улучшение лабораторной службы первичного звена полностью за счёт частных привлечённых инвестиций, отдельные должностные лица Министерства здравоохранения с начала 2023 года начали активно препятствовать дальнейшей реализации проекта по расширению оказания бесплатных анализов населению, игнорируя тот факт, что приказом министра здравоохранения №336 от 27 декабря 2022 года инвестору было поручено с 1 января 2023 года начать предоставлять услуги 24-х бесплатных анализов по всех поликлиниках Ташкента и Ташкентской области», — говорится в сообщении.
В связи с чем оператор направил министерству шесть запросов об организации двусторонних встреч по рассмотрению и решению всех операционных вопросов.
«К сожалению, все запросы инвестора об организации встречи с министром остались без ответа и были проигнорированы, что на самом деле нарушает требования закона „Об обращении физических и юридических лиц“. Представители оператора, пришедших в министерство для прояснения ситуации с реализацией проекта с начала 2023 года не были приняты ни министром, ни его заместителями, несмотря на то, что цель прихода связана с интересами населения по предоставлению ему бесплатных анализов», — отметили в компании.
Более того, как утверждают, Intermed Innovation устным поручением врачам поликлиник 29 марта якобы было запрещено направлять пациентов на получение бесплатных анализов в рамках проекта, что «вызывает вопросы об объективности работников системы управления здравоохранения».
«Видя успехи проекта и мотивируясь своими личными целями, заместитель министра здравоохранения Улугбек Сабиров своим решением №33−05606 от 1 марта 2023 года наложил на оператора проекта СП ООО Intermed Innovation необоснованный штраф в размере 90 млн сумов, мотивируя это формальной ошибкой невключения адреса семейной поликлиники №3 города Чирчик Ташкентской области в единую лицензию оператора, о чем оператор запрашивал Минздрав неоднократно с 2022 года через систему „Лицензия“ и за оформление которой отвечает сам же У. Сабиров», — отмечается в заявлении.
Intermed Innovation подчеркнул, что штраф был наложен не по причине нарушения стандартов лабораторного забора или анализа, а именно по причине невключения адреса семейной поликлиники №3 Чирчика, прикреплённой к проекту ГЧП с 2021 года приказами министра здравоохранения, концессионным договором и операторским соглашением.
Компания считает, что заместитель министра здравоохранения У. Сабиров «не мог не знать» о наличии разрешительных документов проекта ГЧП, в соответствии с которыми работы по оснащению поликлиник медицинской техникой начались ещё в 2021 году, а непосредственно лабораторная деятельность — в феврале 2022 года, запрет на которые не был наложен на момент начала деятельности в государственных поликлиниках.
«После чего, из-за несогласия оператора платить такой необоснованный штраф в добровольном порядке заместитель министра здравоохранения У. Сабиров без предварительного уведомления оператора, требуемого законодательством в подобных случаях, полностью лишил лицензии оператора на ведение медицинской деятельности в Узбекистане за №043023 до 18 февраля 2026 года, внеся иск в суд и получив решение суда одновременно с взысканием штрафа 90 млн сумов и лишением лицензии, в незаконно проведённом судебном процессе, без участия представителей оператора, что вызывает справедливые сомнения в объективности судебного решения», — говорится в сообщении.
Оператор заявил, что апелляционная инстанция городского экономического суда 31 мая не обратила внимание на наличие разрешительных документов и проигнорировала требования статьи 10 закона «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», которое определяет, что для филиалов и представительств юридических лиц не требуется получение отдельных лицензий и документов разрешительного характера, достаточно лишь подачи уведомления в электронной форме.
Суд в итоге вынес решение в пользу заявителя, мотивируя это полномочиями Министерства здравоохранения выдавать и лишать лицензии и посчитав «серьёзным нарушением отсутствие одного из адресов государственных поликлиник из числа 178 поликлиник, прикреплённых к проекту, в приложении лицензии оператора».
Intermed Innovation подчеркнула, что все обвинения построены вокруг одного формального случая, связанного с адресом семейной поликлиники №3 Чирчика и «в целом являются беспочвенными», так как с начала проекта в 2021 году оператор не получил от Министерства здравоохранения «ни одной официальной претензии или указания о нарушении» медицинских стандартов лабораторной диагностики, забора крови, отсутствия необходимой мёд техники или оборудования в лабораториях государственных поликлиник.
«Оператор предполагает, что единственным разумным объяснением такого предвзятого поведения должностного лица Министерства здравоохранения может служить наличие конфликта интересов по возникшему обстоятельству, когда оказание бесплатных анализов населению в поликлиниках в рамках проекта оставит определённые аффилированные частные поликлиники без потока клиентов для коммерческой деятельности. Поскольку отпадёт потребность ходить в частные клиники для сдачи анализов, когда есть возможность получения почти 24-х анализов бесплатно, предоставляемых в государственных поликлиниках по качеству не ниже частных поликлиник», — говорится в сообщении.
Оператор с прошлого месяца обратился в соответствующие контролирующие органы для дачи правовой оценки действиям должностных лиц Министерства здравоохранения.
Оператор готов продолжить работу по реализации проекта, особенно в части оказания бесплатных анализов для населения, в рамках действующих заключённых договоров, если «министерство перестанет избегать личных встреч, прекратит недостойную практику информационных вбросов и наконец-то сядет за стол переговоров со своим законным партнёром при участии министра здравоохранения Амрилло Иноятова, подписавшего все договоры и соглашения по реализации проекта».
Компания отмечает, что министр здравоохранения высоко оценивал успешную реализацию проекта ГЧП по реформированию лабораторий первичного звена медицины в рамках ГЧП 12 апреля на конференции «Трансформация медицины» с участием инвесторов и предпринимателей.