Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан (ЎзЛиДеП) президентликка номзод, амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев сайловолди ташвиқоти доирасида Хоразм вилоятининг Урганч шаҳрига келди. Бир кун аввал у Нукус шаҳрида қорақалпоғистонлик сайловчилар билан учрашганди.
ЎзЛиДеП матбуот хизмати хабарига кўра, номзод ўз сўзини президентлик йилларида Хоразмда эришилган ютуқлар ҳақида тўхталиб ўтди.
Унинг сўзларига кўра, олти ярим йил ичида вилоят иқтисодиёти 1,3 баробарга ўсиб, 32 триллион сўмга етди, аҳоли жон бошига даромад 16,5 миллион сўмдан ошди.
500 мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қиладиган маҳаллаларда сув тармоқлари тортилиб, ичимлик суви билан таъминлаш 2017 йилдаги 52 фоиздан 86 фоизга кўтарилди.
Болаларни боғчаларга қамраб олиш 22 фоиздан 79 фоизга, олий ўқув юртларига қабул қилиш эса 8 фоиздан 38 фоизга ошди, деди Шавкат Мирзиёев.
Агар илгари вилоятда битта олий ўқув юрти — Урганч давлат университети бўлган бўлса, ҳозирда 5 та давлат, 3 та хусусий олий ўқув юрти ва 1 та хорижий университетнинг филиали фаолият кўрсатмоқда. Талабалар сони 5 баробар ортиб, 46 минг нафарга етди.

Uzbekistan’s President Shavkat Mirziyoyev, who is running for re-election as the candidate of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan (UzLiDeP), met with voters in Urgench, the capital of Khorezm region, on June 13, according to a statement from the party. He had met with voters in Nukus, the capital of Karakalpakstan, a day earlier.
According to the press service of the UzLiDeP, the candidate began his speech by describing the achievements in Khorezm during his presidency.
According to the data he presented, in six and a half years the region’s economy increased 1.3 times and reached 32 trillion soums, while the per capita income exceeded 16.5 million soums.
Water supply networks have been stretched in mahallas with a population of over 500,000 people and drinking water supply has increased from 52% in 2017 to current 86%.
Coverage of kindergartens increased from 22% to 79%, and university enrolment increased from 8% to 38%, Shavkat Mirziyoyev said.
While the region once had only one university — Urgench State University — it now has five public, three private and one branch of a foreign university. The number of students has increased fivefold to 46,000.