Халқаро дзюдо федерацияси 2024 йилда Парижда бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларига йўл олган спортчиларнинг янгиланган рейтингини эълон қилди.
Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати хабарига кўра, Ўзбекистоннинг 16 нафар дзюдочиси лицензион ҳудуд бўйича ўринларни қўлга киритган бўлса, улардан олти нафари аёллар терма жамоаси вакилларидир. Бир вақтнинг ўзида 6 нафар дзюдочи қизларнинг лицензион ҳудуддан ўрин олиши эса биринчиси бўлди.
Бу натижа билан Ўзбекистон терма жамоаси аралаш жамоавий йўналишда ҳам лицензия талабини бажарган 12 жамоадан бирига айланди.
Эркаклар:
-60 кг:
6. Дилшодбек Баратов — 1644 очко
-66 кг:
17. Муҳриддин Тиловов — 1034 очко
24. Сардор Нуриллаев — 879 очко
-73 кг:
6. Муроджон Йўлдошев — 1870 очко
8. Обидхон Нўъмонов — 1714 очко
11. Шаҳрам Аҳадов — 1460 очко
-90 кг:
3. Давлат Бобонов — 2174 очко
-100 кг:
9. Музаффарбек Тўрабоев — 1289 очко
+100 кг:
2. Алишер Юсупов — 2310 очко
13. Шоҳруҳ Бахтиёров — 1210 очко
Аёллар:
-48 кг:
28. Ҳалимажон Қурбонова — 620 очко
-52 кг:
3. Диёра Келдиёрова — 2784 очко
12. Сита Қадамбоева — 937 очко
-57 кг:
27. Шукуржон Аминова — 710 очко
-70 кг:
1. Саки Низое (Япония) — 3450 очко
21. Гулноза Матниязова — 875 очко
-78 кг:
27. Ирисхон Қурбонбоева — 479 очко
Қайд этилишича, бу 2024 йилнинг 23 июнь куни ёпиладиган Олимпиада рейтинги. Унга рейтинг етакчиси, лицензион ҳудуддан жой олган ёки қитъавий квотага эга дзюдочилар киритилади.
Бир вазнда икки ёки ундан кўп спортчи лицензион ҳудуддан жой олса, Олимпиада иштирокчиси мураббийлар штаби қарорига кўра танланади, дейилади хабарда.

Международная федерация дзюдо опубликовала обновлённый рейтинг спортсменов на пути к Олимпийским играм в Париже в 2024 году.
Как отметили в пресс-службе Национального олимпийского комитета, 16 дзюдоистов Узбекистана получили места в лицензионной зоне, шесть из них — представительницы женской сборной. Впервые такое количество узбекистанских дзюдоисток находятся в лицензионной зоне одновременно.
Кроме того, с данным результатом сборная Узбекистана стала одной из 12 команд, которая также выполнила лицензионные требования в смешанной командной дисциплине.
-60 кг:
6. Дилшодбек Баратов (Узбекистан) — 1644 очка
-66 кг:
17. Мухриддин Тиловов — 1034 очка
24. Сардор Нуриллаев — 879 очков
-73 кг:
6. Муроджон Юлдошев — 1870 очков
8. Обидхон Нумонов — 1714 очков
11. Шахрам Ахадов — 1460 очков
-90 кг:
3. Давлат Бобонов — 2174 очка
-100 кг:
9. Музаффарбек Турабоев — 1289 очков
+100 кг:
2. Алишер Юсупов — 2310 очков
13. Шохрух Бахтиёров — 1210 очков
-48 кг:
28. Халимажон Курбонова — 620 очков
-52 кг:
3. Диёра Келдиёрова — 2784 очка
12. Сита Кадамбоева — 937 очков
-57 кг:
27. Шукуржон Аминова — 710 очков
-70 кг:
21. Гулноза Матниязова — 875 очков
-78 кг:
27. Ирисхон Курбонбоева — 479 очков
Это данные Олимпийского рейтинга, который будет закрыт 23 июня 2024 года. Сюда входят дзюдоисты, которые являются лидерами рейтинга, национальные спортсмены, находящиеся в лицензионной зоне, или те, кто имеют континентальную квоту.
Если два и более спортсмена в одном весе занимают места в лицензионной зоне, участник Олимпиады выбирается по решению тренерского штаба, отмечается в сообщении.