Эрон Ўзбекистонга савдо ва транспорт соҳасини ривожлантириш учун Туркманистон ва Афғонистон орқали денгизга чиқиш имкониятини тақдим этишга тайёр. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев билан 18 июнь куни Теҳронда бўлиб ўтган учрашувда Эроннинг олий диний раҳбари Оятуллоҳ Али Хоманаий маълум қилди, дея хабар берди IRNA агентлиги.
Оятуллоҳ Али Хоманаий «Эрон ва Ўзбекистон ўртасидаги мисли кўрилмаган тарихий, маданий ва илмий алоқаларни» таъкидлаб, ушбу умумий асослардан турли соҳаларда икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш учун фойдаланиш кераклигини таъкидлади.
Фото: khamenei.ir.
Эроннинг олий диний раҳбари икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар йиллар давомида жуда чекланган бўлганидан афсусда эканини билдирди. «Умид қиламизки, ушбу ташриф ва Теҳронда бўлиб ўтган музокаралар икки мамлакат ўртасидаги муносабатларнинг келажагини яхшилайди», — деди у.
Оятуллоҳ Али Хоманаий ҳамкорлик «савдо ва транспортдан ташқарига чиқиши» мумкинлигини таъкидлади: «Биз илм-фан, технология ва бошқа соҳалардаги турли ташаббуслар орқали ҳамкорлик қилишимиз мумкин».
Олий диний етакчи эрон-ўзбек муносабатларининг кенгайишида «баъзи рақиблар» бор бўлса-да, қарорлар «бундай норозиликларни ҳисобга олмаган ҳолда» ҳар икки мамлакат манфаатларидан келиб чиққан ҳолда қабул қилиниши кераклигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев учрашувни «тарихий» деб атади, шунингдек, «икки томонлама муносабатларнинг узилиши ва ҳамкорликнинг қисқаришидан умид қилмаётганини» таъкидлади.
Ўзбекистон раҳбари Теҳрондаги музокаралар орқали томонлар савдо, транспорт, илм-фан, техника ва туризм соҳаларида муҳим қадамлар қўйиб, ҳамкорликни юқори даражага кўтаришларига умид билдирди.
IRNA хабарига кўра, Шавкат Мирзиёев ҳам «Эрон халқининг АҚШ санкцияларига қарши чидамлилигини юқори баҳолаган».
«Эрон халқининг, айниқса, илм-фан ва техника соҳасидаги ютуқлари шуни кўрсатадики, миллат ўз раҳбарининг доно бошқаруви остида ва бирлик шароитида барча қийинчиликларга қарамай буюк мақсадларга эришиши мумкин», — деди у.
Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи арафасида Теҳронда бизнес-форум бўлиб ўтди, унда Ўзбекистондан 50 дан ортиқ тадбиркор иштирок этди.
18 июнь куни Тошкентда Эрон инновациялар ва технологиялар уйи (IHITT) ҳам очилди, у бир вақтнинг ўзида Эрон фан ва технологиялар бўйича вице-президентининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси бўлади. IHITT Эрон компанияларининг инновацион технологиялари, маҳсулотлари ва хизматларининг доимий кўргазмасини ташкил этади. Унинг яратилишига тахминан 4 млн АҚШ доллари сармоя киритилди.
Шавкат Мирзиёев 2021 йил апрель ойида Эрон ташқи ишлар вазири Муҳаммад Жавад Зариф билан учрашувда Ўзбекистон Эрон денгиз портлари ва «Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Уммон»транспорт йўлагини ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлаганди.

Иран готов предоставить Узбекистану возможность выхода в море через Туркменистан и Афганистан для развития торговли и транспорта. Об этом на встрече с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым 18 июня в Тегеране заявил верховный духовный лидер Ирана аятолла Сайид Али Хаменеи, сообщает агентство IRNA.
Аятолла Хаменеи подчеркнул «беспрецедентные исторические, культурные и научные связи между Ираном и Узбекистаном», заявив, что эти общие основания следует использовать для укрепления двусторонних отношений в различных областях.
Фото: khamenei.ir.Фото: khamenei.ir.
Духовный лидер Ирана выразил сожаление, что отношения двух стран на протяжении многих лет были очень ограниченными. «Мы надеемся, что данный визит и состоявшиеся в Тегеране переговоры положат начало лучшему будущему в отношениях между двумя странами», — отметил он.
Аятолла Хаменеи подчеркнул, что сотрудничество может «выходить за рамки торговли и транспорта»: «Мы можем сотрудничать посредством различных инициатив в областях науки, технологий и других отраслях».
Верховный духовный лидер Ирана подчеркнул, что хотя у расширения ирано-узбекских отношений есть «некоторые противники», решения должны приниматься исходя из интересов обеих стран, «не принимая во внимание подобные недовольства».
Президент Шавкат Мирзиёев назвал встречу «исторической» и также отметил «разочарование перерывом в двусторонних отношениях и сокращением сотрудничества».
Глава Узбекистана выразил надежду, что благодаря переговорам в Тегеране стороны смогут сделать важные шаги и поднять сотрудничество в сферах торговли, транспорта, науки и техники и туризма на высокий уровень.
Как сообщает IRNA, Шавкат Мирзиёев также «высоко оценил стойкость иранского народа перед лицом санкций США».
«Достижения иранского народа, особенно в области науки и техники, демонстрируют, что нация под мудрым руководством своего лидера и в условиях единства может достичь великих целей, несмотря на все трудности», — сказал он.
В преддверии визита Шавката Мирзиёева в Тегеране прошёл бизнес-форум, участие в котором приняли свыше 50 предпринимателей из Узбекистана.
18 июня в Ташкенте также открылся Иранский дом инноваций и технологий (IHITT), который одновременно будет являться представительством вице-президента Ирана по науке и технологиям в Узбекистане. IHITT организует постоянно действующую выставку инновационных технологий, продуктов и услуг иранских компаний. В его создание было инвестировано около 4 млн долларов США.
Шавкат Мирзиёев в апреле 2021 года на встрече с министром иностранных дел Ирана Мухаммадом Джавадом Зарифом отмечал, что Узбекистан заинтересован в иранских морских портах и развитии транспортного коридора «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман».