2023 йилнинг ўтган 5 ойида Тошкент метрополитенида 68,5 миллион йўловчи ташилди, деб хабар бермоқда Транспорт вазирлиги матбуот хизмати.
Йўловчи ташиш кўрсаткичлари бўйича ўсиш суръати ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 133,5 фозни ташкил этди (51,3 млн йўловчи). Энг кўп йўловчи оқими 15,8 млн нафар йўловчи миқдорида 2023 йилнинг май ойида қайд этилган.
Ойлар кесимида кўрсаткичлар:
- январь — 10,4 млн;
- февраль — 13,7 млн;
- март — 14,6 млн;
- апрель — 14 млн йўловчи.
Аввалроқ Транспорт вазирлиги янги автобуслар ҳамда катта ва ўта катта сиғимли электробуслар харид қилинганидан кейин Тошкент шаҳрида автобус йўловчилари сони кескин ошганини маълум қилганди. Хусусан, май ойида кунига ўртача 782 минг йўловчи ташилган, бу ўтган йилнинг шу ойига нисбатан 63 фоизга кўп дегани.

С января по май Ташкентский метрополитен перевёз 68,5 миллиона пассажиров, сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
В сравнении с аналогичным периодом прошлого года (51,3 миллиона пассажиров) пассажиропоток вырос на 33,5%.
В мае отмечен максимальный пассажиропоток — 15,8 миллиона пассажиров.
Показатели по месяцам 2023 года:
• январь — 10,4 миллиона;
• февраль — 13,7 миллиона;
• март — 14,6 миллиона;
• апрель — 14 миллиона пассажиров.
Ранее в Минтрансе сообщили о росте количества пассажиров наземного транспорта в Ташкенте после закупки новых автобусов и электробусов большой и особо большой вместимости. В мае в день перевозилось в среднем 782 тысячи пассажиров, или на 63% больше, чем в этом же месяце в прошлом году — 478 тысяч.