«Пиёда — жамоат транспорти — велотранспорт — автотранспорт» устуворлиги асосида хавфсиз ҳаракатланиш — ушбу тамойил Ўзбекистонда йўл ҳаракати хавфсизлигига оид сўнгги йиллардаги барча расмий ҳужжатларда белгилаб қўйилган.
Бундан 3 йил аввал президент Шавкат Мирзиёев кўчаларда пиёдалар ва велосипедчилар манфаатини биринчи ўринга қўйиш, кейин жамоат транспорти ва шундан кейингина шахсий автомашиналарга устуворлик берилишини таъкидлаганди. Шунга қарамай, Тошкентда автомобилчилар учун алоҳида ғамхўрлик билан қурилиш ва реконструкция ишлари давом этмоқда. Пойтахт тажрибаси эса — хоҳ яхши, хоҳ ёмон бўлсин — бошқа шаҳарлар томонидан тезда кўчирилади.
Бу йилги муҳим ютуқ автобуслар учун ажратилган йўлакларнинг жорий этилиши бўлди. Улар ҳамма жойда ҳам тўғри ташкил этилмаган ва тез-тез узилиб қолса-да, шундай ҳолатда ҳам жамоат транспорти ишини яхшилаш ва илгари таксини танлаган йўловчиларнинг маълум бир қисмини жалб қилиш имконини берди.
Аммо тротуар ва велойўлакларни қуриш борасида Тошкент ушбу инфратузилма фойдаланувчилари манфаатларини эътиборсиз қолдириб, ҳатто уларни тингламай, мақбул ёндашувларни татбиқ қилмасликда давом этмоқда. Бу, ўз навбатида, саволларни туғдиради ва автомобиллар шаҳар учун ҳали ҳам устувор бўлиб қолаётганини кўрсатади.
«Газета.uz» тротуар ва велойўлакларни қандай қурмаслик кераклиги, ҳокимият уларни бирлаштириб, пиёдалар ва велосипед йўлларидан фойдаланувчилар ўртасидаги зиддиятга шароит яратиб бергани ва шу каби ҳолатларга бағишланган туркум мақолаларни эълон қилган. Мутасаддилар эса буни инобатга олиб, камчиликларни тузатишга ваъда берганди. Аммо ҳокимликлар экспертлар тавсиялари ва шаҳар аҳолисининг мурожаатларини эътиборсиз қолдиришда давом этмоқда.
Мухбиримиз Паркент ва Мирзо Улуғбек кўчаларининг ҳозирда йўлаклар таъмирланаётган қисмлари бўйлаб юриб, қурувчилар 2020 йилда янги пиёдалар йўлаклари қурилиши бошланишидан аввал ҳам айтилган хатоларни такрорлаётганига гувоҳ бўлди (қисқа изоҳ: «Газета.uz»дан лойиҳа тугагунига қадар танқид қилмаслик сўралган).
Пойтахтдаги кўплаб кўчаларда бўлгани каби ушбу кўчалар чорраҳасида ҳам йўл қатнови бир йўналишда етти-саккиз (!) йўлакка етади. Аммо мутасаддилар ортиқча майдонни торайтириш, велойўлак ажратиш, пиёдалар йўлагини кенгайтириш, катта дарахтларни экиш ва бошқа замонавий кўкаламзорлаштириш ишларини амалга ошириш кабиларни қила олмайди. Эҳтимол, шаҳарликлар кўп нарса сўраб юбораётгандир.
Автомобиллар учун еттита йўлак (шундан иккитаси ҳозирда автобусларга ажратилган алоҳида йўлак) ва тор тротуар.
Мактаб олдидаги велойўлакни панжара бўйлаб жойлаштиришга қарор қилишган.
Қурилиш вақтида пиёдаларнинг хавфсиз ҳаракатланиши учун шароит яратилмаган.
Мирзо Улуғбек шоҳкўчасида айрим жойларда пиёдалар йўлаги йўқ. Муқимий кўчасида ҳам худди шундай муаммо борлиги ҳақида хабар бергандик.

«Пешеход — общественный транспорт — велотранспорт — автотранспорт» — такой принцип приоритетности заложен во всех официальных документах последних лет, касающихся безопасности дорожного движения в Узбекистане.
Три года назад президент Шавкат Мирзиёев подчёркивал, что приоритет на улицах должен отдаваться пешеходам, а личный транспорт — в конце списка. Несмотря на это, Ташкент продолжают строить и реконструировать с особой заботой об автомобилистах. А опыт столицы — и хороший, и плохой — быстро копируют другие города.
Заметным прорывом в этом году стало появление выделенных полос для автобусов. Они не везде организованы правильно и часто обрываются, но даже в таком виде они позволили улучшить работу общественного транспорта и привлечь часть пассажиров, которые до этого выбирали такси.
Но в плане строительства тротуаров и велополос Ташкент продолжает выбирать далеко не лучшие подходы, игнорируя интересы пользователей этой инфраструктуры и даже не желая к ним прислушаться. Это вызывает вопросы и доказывает, что приоритетом для города остаются автомобили.
«Газета.uz» посвятила целый ряд статей тому, как не надо было строить тротуары и велодорожки, как власти, совмещая их, закладывают условия для конфликта между пешеходами и пользователями велодорожек, как повсеместно нарушается законодательство о доступности среды для маломобильных граждан. Власти обещали учесть критику и исправить недостатки. Но хокимияты продолжают игнорировать рекомендации экспертов и просьбы горожан.
Наш корреспондент прошёлся по участкам улиц Паркентской и Мирзо-Улугбека, где сейчас обновляются тротуары, и увидел, что строители повторяют те же ошибки, о которых говорилось ещё до начала строительства новых тротуаров в 2020 году (если кратко: «Газету.uz» просили не критиковать, пока проект не закончен).
На перекрёстке этих улиц, как и на многих других в столице, проезжая часть достигает семи-восьми (!) полос в одну сторону. Однако сузить лишнее пространство, отдать часть под велополосу, расширить тротуар, высадить взрослые деревья и провести другое современное благоустройство власти не могут. Наверное, горожане слишком много просят.
Семь полос для машин (из них две сейчас занимает выделенная линия для автобусов) и узкий тротуар.
Велодорожку перед школой решили расположить вдоль забора.
Во время строительства условия для безопасного движения пешеходов не создавались.
На проспекте Мирзо Улугбека местами отсутствует тротуар. Мы сообщали о похожей проблеме на улице Мукими.
Вдоль улицы Паркентской, если идти на стороне, где расположен Паркентский рынок, нет практически ни одного дерева.