2024 йил 1 январдан Нидерландияда мактаб ўқувчиларига дарсда мобил телефон, планшет ва ақлли соатлардан фойдаланиш тақиқланади. Бу ҳақда мамлакат ҳукумати маълум қилди.
Бундай қарорга гаджетлар «чалғитиши ва ўқувчиларнинг муваффақиятига салбий таъсир кўрсатиши» сабаб бўлган.
«Мобил телефонлар ҳаётимиз билан чамбарчас боғлиқ бўлишига қарамай, синфда уларга ўрин йўқ. Ўқувчилар диққатини жамлай олиши ва яхши ўқиш шароитига эга бўлиши керак. Илмий тадқиқотлар шуни кўрсатадики, мобил телефонлар чалғитишларга сабаб бўлади», — деди Нидерландия таълим вазири Робберт Дейкграаф.
Мобил қурилмаларга фақат қуйидаги ҳолларда рухсат берилади:
- дарс мазмуни телефондан фойдаланишни ўз ичига олса, масалан, рақамли кўникмалар бўйича дарс;
- тиббий сабабларга кўра ёки ногиронлар учун телефондан фойдаланиш эҳтиёжи мавжуд бўлса.
Хабарда таъкидланишича, жорий этилган қоидага қандай амал қилишни мактабларнинг ўзлари ҳал қилишлари мумкин. Агар уларнинг чоралари 2024 йилнинг ёзига қадар иш бермаса, у ҳолда юридик тақиқ қабул қилинади.

Школьникам в Нидерландах с 1 января 2024 года запретят пользоваться мобильными телефонами, планшетами и смарт-часами на уроках. Об этом сообщило правительство страны.
Такое решение принято, потому что гаджеты «отвлекают и негативно влияют на успеваемость учащихся».
«Несмотря на то что мобильные телефоны тесно связаны с нашей жизнью, им не место в классе. Студенты должны уметь концентрироваться и иметь возможность хорошо учиться. Научные исследования показывают, что мобильные телефоны создают помехи», — заявил министр образования Нидерландов Робберт Дейкграаф.
Мобильные устройства будут разрешены только в случае, если:
• содержание урока предполагает использование телефона, например, урок цифровых навыков;
• использование телефона необходимо по медицинским показаниям, или для людей с ограниченными возможностями.
В сообщении отмечается, что школы сами смогут решить, каким образом соблюдать введённое правило. Если их меры не дадут результатов к лету 2024 года, то будет принят уже юридический запрет.