3 июль, душанба куни эрталаб соат 5:00 атрофида сайрга ва югуришга чиққан тошкентликларга ҳаво чангга тўйингандек туюлди.
Ҳаво сифати бўйича юритиладиган IQAir сайтида Ўзбекистон пойтахти ҳавоси «зарарли» даражани кўрсатди. Ўша куни ҳаво контсентрацияси PM2,5 (ўлчами 0,001 дан 2,5 микрометргача бўлган қаттиқ микрозарралар мавжуд) 64,1 мкг/м3 (ЖССТ тавсиясига кўра кунлик — 15 мкг/м3, йиллик — 5 мкг/м3) ни ташкил этди. Ҳаво сифати индекси 155 бўлган Тошкент ҳавонинг ифлосланиши бўйича дунёда биринчи ўринни эгаллади.
«Газета.uz»нинг давлат идораларидан изоҳ олишга уринишлари самарасиз бўлди. «Ўзгидромет» ўша куни ўтган йилдаги каби ўз сайтида ҳеч нима хабар бермади.
Ўзбекистон атроф-муҳит ифлосланиши мониторинги веб-сайтида ҳаво сифатининг ўша пайтдаги ҳолати кўрсатилмади (қуйидаги расмга қаранг).
«Ўзгидромет»даги манба ҳаво сифатининг ёмонлашишига табиий ҳодиса — ҳарорат инверсияси сабаб бўлганини айтди. У ҳавонинг пастки қатламлари юқоридан совуқроқ бўлганда пайдо бўлади ва шу билан ҳавонинг вертикал ҳаракатини блоклайди.
Кейинги икки кун ичида пойтахт ҳавоси тоза бўлди, бироқ 5 июль оқшомида шаҳарни тутун ва кучли куйинди ҳиди қамраб олди. Аҳоли деразалар ёпиқ бўлса ҳам нафас олиш қийинлашаётганидан, кўпчиликда йўтал пайдо бўлганидан шикоят қилди. ИҚАир маълумотларига кўра, бир неча тун давомида Тошкент ҳавоси аҳолининг ҳимояга муҳтож қатламлари учун, Юнусобод туманида эса ҳамма учун зарарли бўлган.
Атроф табиий муҳити ифлосланиши мониторинги сайти маълумотларига кўра, Ўзгидромет ҳудудидаги ҳавони автоматик мониторинг қилиш станцияси томонидан қайд этилган ифлосланишнинг энг юқори чўққиси соат 22:00 да тушиб кетди — PM2,5 67,3 мкг/м3 ни ташкил этди. Эрталаб соат 8:00 га келиб у 7,7 мкг/м3 гача тушди.
«Газета.uz» кечки пайт пойтахт ҳокимлиги, Экология вазирлиги ва Ўзгидрометга сўровлар юборди. Шаҳардаги ҳаво сифати кескин ёмонлашганидан 12 соат ўтиб (21:00) ҳеч бир давлат органи вазият юзасидан изоҳ бермади.
Намойишкорона сукут
Раҳбариятнинг Ўзбекистондаги турли вазиятларга сукут сақлаши ёки секин муносабат билдириши ҳамма ўрганиб қолган ҳодиса. Бироқ, бу жараён ижтимоий аҳамиятга эга бўлган ва аҳоли саломатлиги ва хавфсизлигига таъсир қиладиган маълумотларга тааллуқли бўлмаслиги керак.
Одамларнинг умр кўриш давомийлигига таъсир этувчи омил — ҳаво ифлосланиши ҳолати тўғрисидаги маълумотлар очиқ бўлиши ва реал вақт режимида эълон қилиниши керак. Маълумотлар архивлари бутун кузатиш даври учун мавжуд бўлиши керак.
Расмийлар IQAir ва бошқалар каби дунё сайтларига ишонишнинг мутлақо мумкин эмаслигини бир неча бор таъкидладилар, чунки у ерда маълумотлар оз сонли автоматик станциялардан кўрсатилади, улардан бири (барқарор ишлаётган) саноат ҳудуди жойлашган АҚШ элчихонасида ўрнатилган.
Ўз давлат органларида ишончли маълумот бўлмаса, халқ кимга ишониши керак? Давлат одамларга доимо, ҳар сонияда ғамхўрлик кўрсатиши керак эмасми? «Нотўғри» маълумотни рад этиш, бу бизнинг чангимиз эмас, ҳавонинг ифлосланишига табиий ва антропоген шароитлар сабаб бўлган деб ҳисоблаш мумкин. Лекин биз бу ҳаводан нафас оламиз, фарзандларимиз ва ота-оналаримиз ундан нафас олишади. Ҳатто амалдорларимиз ҳам.
Сўнгги йилларда тошкентликлар шаҳардан чанг ва чиқинди ҳиди келаётгани, сифатсиз бетон йўлаклардаги чангларни эса оддий кўз билан ҳам кўриш мумкинлиги ҳақида шикоят қилишди. Буни исботи сифатида ижтимоий тармоқларни ўқиш кифоя. Хавотирли сигналлар, асосан, фаоллар, шаҳарга қайғурувчи фуқаролар томонидан чалинади.
Одамлар IQAir шаҳар ҳавоси ёмон эканини айтса нима қилишлари керак? Қандай эҳтиёт чораларини кўриш керак? Деразаларни ёпиш керакми? Ниқоб кийиш керакми? Фарзандларни боғчага ёки мактабга олиб бориши керакми? Нима учун телефонларга турли байрамларда тинмай SMS-хабарлар келади, лекин ҳавонинг зарарли ифлосланиши ҳақида билдиришномалар келмайди? Ахир бу дунёда кенг тарқалган амалиёт.
Агар инсон манфаатлари давлатнинг асосий устувор йўналиши бўлса, фуқароларни ҳаётий масалалардан хабардор қилиш ёндашувлари ўзгариши керак.

В понедельник, 3 июля, около 5:00 утра ташкентцы, вышедшие на прогулку и пробежку, почувствовали, что воздух словно пропитан пылью.
Мировой сайт качества воздуха IQAir показывал, что воздух в столице Узбекистана «вредный»: концентрация PM2,5 (взвешенных твёрдых микрочастиц размером от 0,001 до 2,5 микрометра) составляла 64,1 мкг/м3 (суточная рекомендация согласно ВОЗ — 15 мкг/м3, годовая — 5 мкг/м3). С индексом качества воздуха 155 Ташкент находился на первом месте по загрязнённости воздуха в мире.
Попытки «Газеты.uz» получить комментарии государственных органов ни к чему не привели. Узгидромет в этот день не сообщил ничего на своём сайте, как он это делал в предыдущие годы.
На сайте мониторинга загрязнения окружающей среды Узбекистана состояние качества воздуха на тот момент не отображалось (см. изображение ниже).
Источник в Узгидромете сообщил, что ухудшение качества воздуха было вызвано природным явлением — температурной инверсией. Она возникает, когда нижние слои воздуха оказываются более холодными, чем верхние, таким образом блокируются вертикальные перемещения воздуха.
Последующие два дня воздух в столице был чище, но вечером 5 июля город окутало дымом и сильным запахом гари. Жители жаловались, что даже с закрытыми окнами было сложно дышать, у многих появился кашель. Несколько ночных часов, согласно IQAir, воздух в Ташкенте был вредным для уязвимых групп, а в районе Юнусабадского района — вредным для всех.
Согласно данным сайта мониторинга загрязнения окружающей среды, пик загрязнения, зафиксированный автоматической станцией мониторинга воздуха на территории Узгидромета, пришёлся на 22:00 — показатель PM2,5 составил 67,3 мкг/м3. К 8:00 он упал до 7,7 мкг/м3.
«Газета.uz» поздно вечером отправила запросы в хокимият столицы, Министерство экологии и Узгидромет. Спустя 12 часов после того, как в городе резко ухудшилось качество воздуха (21:00), ни один государственный орган не прокомментировал ситуацию.
Показательное молчание
Молчание или медленное реагирование властей по разным ситуациям в Узбекистане — явление, к которому все привыкли. Однако это не должно касаться информации, имеющей общественно важное значение и затрагивающей здоровье и безопасность населения.
Информация о состоянии загрязнения воздуха — факторе, влияющем на продолжительность жизни людей — должна быть общедоступной по умолчанию и публиковаться в реальном времени. Архивы данных должны быть доступны за весь период наблюдений.
Представители властей неоднократно заявляли, что верить мировым сайтам, таким как IQAir и другим, полностью нельзя, потому что данные там отображаются с небольшого количества автоматических станций, одна из которых (работающая стабильно) установлена на территории посольства США в районе с развитой промышленностью.
Однако кому должны верить жители, если достоверной информации от собственных государственных органов нет? Разве государство не должно показывать заботу о людях постоянно, каждую секунду? Можно опровергать «неточную» информацию, считать, что это не наша пыль, что в загрязнении воздуха виноваты природные, а не антропогенные факторы. Но мы этим воздухом дышим, им дышат наши дети, наши родители. Наши чиновники, в конце концов.
Последние годы ташкентцы жалуются, что город пахнет пылью, выхлопами и мусором, а пыль от некачественных бетонных тротуаров видно невооружённым глазом — достаточно почитать соцсети. Тревогу в основном бьют активисты и неравнодушные горожане.
Что должны делать люди, когда IQAir сообщает им, что воздух в городе вредный? Какие меры предосторожности предпринимать? Закрывать ли окна? Надевать ли маски? Вести ли детей в детсад или школу? Почему на телефоны приходят SMS в дни разных праздников, но не приходят уведомления об опасном загрязнении воздуха? Это распространённая практика в мире.
Если интересы человека — главный приоритет государства, подходы к информированию граждан по жизненно важным вопросам должны меняться.