Ўзбекистон Миллий гвардияси Қўриқлаш бош бошқармаси ҳузурида ққўриқлаш-патруль хизматини ташкил этилиши режалаштирилмоқда. Бу ҳақда жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинган ҳукумат қарори лойиҳасида айтилади.
Янги тизим «юзага келаётган криминоген ва ижтимоий вазиятга тезкор таъсир кўрсатишни таъминлаш, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги фаолиятига қўшимча куч ва воситаларни жалб этиш борасидаги ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш» мақсадида ташкил этилаётгани қайд этилган.
Ҳужжат президент ҳузуридаги Хавфсизлик кенгашининг 2023 йил 13 январдаги мажлиси баённомаси асосида яратилган.
Хизмат давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ҳамда бошқа ташкилотлар, тадбиркорлик субъектлари, шунингдек, жисмоний ва юридик шахслар билан ихтиёрий равишда тузилган шартномаларга асосан белгиланган ҳудудларда ташкил этилади.
Қўриқлаш-патруль хизмати ўз фаолиятини давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ҳамда бошқа ташкилотлар, тадбиркорлик субъектлари, шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларнинг талабидан келиб чиқиб, жамоат тартибини сақлаш, жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва шу ҳудудда объектларни қўриқлаш бўйича ихтиёрий равишда тузиладиган шартнома асосида кўрсатиладиган қўриқлаш хизматлари учун тушадиган маблағлар ҳисобига ўзини ўзи маблағ билан таъминлаш тамойили асосида амалга оширади.
Қўриқлаш-патруль хизмати нарядлари таркиби икки ёки уч нафар ходимлардан иборат бўлади. Қўриқлаш-патруль хизмати нарядлари ўз зиммасига юклатилган вазифаларни шартномада белгиланган ҳудудда, йўналиш бўйлаб, махсус автотранспортда амалга оширади.
Қўриқлаш-патруль хизмати нарядларининг махсус автотранспортдаги йўналишининг масофаси 6−8 км.ни ташкил этади. Тузилган шартнома талабларига кўра мазкур масофа узайтирилиши ёки қисқартирилиши мумкин. Қўриқлаш-патруль хизмати нарядларининг махсус автотранспорт воситаси автомобиль радиостанцияси, махсус нур ва товуш чиқарувчи мосламалар, овоз кучайтириш қурилмаси ва бошқа зарурий техник воситалар билан жиҳозланади.
Қўриқлаш-патруль хизмати нарядлари Миллий гвардия қўмондонининг тегишли буйруқларида белгиланган формали кийим-бошда хизмат ўтайди ва экипировка билан таъминланади. Қўриқлаш бош бошқармасининг ҳудудий Қўриқлаш бошқармалари бошлиқларининг топшириғига асосан фуқаролик кийимида хизмат ўташи мумкин.
Қўриқлаш-патруль хизмати нарядларининг асосий вазифалари — патрулликни амалга ошириш орқали шартномада белгиланган ҳудудда жамоат тартибини сақлаш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш, патрулликни амалга ошириш ҳудудида қонунбузарлик хатти-ҳаракатларини ўз вақтида аниқлаш, уларни олдини олиш ва бартараф этиш, шартномада объектларни, мол-мулкларнинг қўриқловини амалга ошириш.
Қўриқлаш-патруль хизмати нарядлари қуйидаги ҳуқуқларга эга:
- мансабдор шахслар ва фуқароларнинг ҳужжатларини, шу жумладан шахсини тасдиқловчи ҳужжатларини текшириш, уларни шахсий кўрикдан (тинтувдан) ўтказишни амалга ошириш, ашёларни, транспорт воситаларини ҳамда олиб ўтилаётган юкларни кўздан кечириш, шу жумладан назоратнинг техник ва бошқа воситалари қўлланилган ҳолда кўздан кечириш;
- фуқаролардан жиноят, маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этилган жойни, ҳодиса жойини тарк этишини талаб қилиш;
- жиноятларнинг олдини олиш, уларни содир этган ёкиқидирувда бўлган шахсларни ушлаш бўйича тезкор таъсир чораларини кўриш;
- фуқаролардан қонун ҳужжатларига риоя этишни, ғайриҳуқуқий ҳаракатларни тўхтатишни талаб қилиш, бу талаблар бажарилмаган тақдирда эсамажбурлов чораларини қўллаш;
- жой участкаларини, турар жойларни, иморатларни ва бошқа объектларни ўраб олиш (тўсиб қўйиш);
- Миллий гвардиянинг зиммасига юклатилган вазифаларни бажариш учун ички ишлар органларининг, шунингдек бошқа вазирликлар, давлат қўмиталари ва идораларнинг ахборот тизимлари ҳамда маълумотлар базаларидан фойдаланиш;
- жиноят ёки маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этишда гумон қилинаётган шахсларниушлаб туриш ва Миллий гвардия ёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига қонунчиликда белгиланган тартибда олиб бориш;
- қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда ва белгиланган тартибга мувофиқ жисмоний куч ишлатиш, махсус воситаларни ва хизмат қуролини қўллаш.
Қўриқлаш-патруль хизмати нарядлари қонунчиликда назарда тутилган бошқа ҳуқуқлардан ҳам фойдаланиш ҳуқуқига эга.

При Главном управлении охраны Национальной гвардии Узбекистана планируется создать охранно-патрульную службу. Об этом говорится в проекте постановления правительства, опубликованном для общественного обсуждения.
Новая структура создаётся «для обеспечения оперативного воздействия на складывающуюся криминогенную и социальную обстановку, расширения прав и возможностей органов местного самоуправления по привлечению дополнительных сил и средств для обеспечения общественной безопасности, предупреждения правонарушений и борьбы с преступностью», говорится в документе.
Документ создан на основе протокола собрания Совета безопасности при президенте 13 января 2023 года.
Согласно документу, охранно-патрульную службу Главного управления Нацгвардии планируется создать в определённых районах на основе добровольных договоров с органами государственного и хозяйственного управления, органами местного самоуправления и иными организациями, а также физическими и юридическими лицами.
Проектом документа также утверждается положение об охранно-патрульной службе. Нацгвардии поручено разработать и утвердить тарифы на услуги службы, то есть новая структура будет работать по принципу самофинансирования за счёт средств, полученных за охранные услуги, для её создания не требуется выделения средств из госбюджета.
Группы охранно-постовой службы будут состоять из двух-трёх человек, которые будут патрулировать территорию по утверждённому маршруту, на специальном транспортном средстве.
Наряды службы будут перемещаться на спецавтомобилях в радиусе 6−8 км. Это расстояние может быть увеличено или сокращено в соответствии с договором.
Основные задачи нарядов службы — поддержание общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории, указанной в договоре, своевременное выявление, предупреждение и устранение противоправных действий во районе патрулирования, охрана объектов и имущества по договору.
Нарядам охранно-постовой службы планируется предоставить следующие права:
• проверять документы должностных лиц и граждан, в том числе документы, удостоверяющие личность, проводить личный досмотр (обыск), досмотр предметов, транспортных средств и перевозимых грузов, в том числе досмотр с применением технических и иных средств контроля;
• требовать от граждан покинуть место совершения преступления или административного правонарушения, место происшествия;
• принимать оперативные меры по предотвращению преступлений, поимке лиц, их совершивших или находящихся в розыске;
• требовать от граждан соблюдения актов законодательства, прекращения противоправных действий, а в случае невыполнения этих требований применять меры принуждения;
• окружать (ограждать) земельные участки, жилые дома, здания и другие объекты;
• использовать информационные системы и базы данных органов внутренних дел, а также других министерств, государственных комитетов и ведомств для выполнения задач, возложенных на Национальную гвардию;
• задерживать лиц, подозреваемых в совершении преступления или административного правонарушения, и доставлять их в Нацгвардию или правоохранительные органы;
• применять физическую силу, специальные средства и табельное оружие в случаях, предусмотренных законодательством и в установленном порядке.
Напомним, в мае президент подписал закон о расширении полномочий сотрудников Нацгвардии, которые смогут штрафовать за употребление алкоголя в общественных местах, вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение и другое. Они также смогут оформлять протоколы некоторым статьям КоАО.