Жаҳон банкининг янги кўп миллион долларлик гранти Ўзбекистон ҳукуматига атмосферага иссиқхона газлари эмиссиясини камайтиришга, энергия ресурсларидан самарали фойдаланишни рағбатлантиришга, шунингдек, халқаро углерод бозорларига кириш имкониятига эга бўлишга ёрдам беради. Бу ҳақда банк матбуот хизмати хабар қилди.
«Ўзбекистоннинг энергетика соҳасини трансформация қилиш учун инновацион углерод ресурслари» лойиҳаси Жаҳон банкининг энергетика соҳасида эмиссияларни камайтириш бўйича давлат сиёсатини қўллаб-қувватлаш дастури доирасида шу турдаги биринчи лойиҳасидир. Лойиҳа доирасида тақдим этилаётган 46,25 млн долларлик грант маблағлари энергия субсидияларини ислоҳ қилиш доирасидаги чора-тадбирларни рағбатлантириш учун ишлатилади. Улар энергия ресурслари истеъмолини ва иссиқхона газлари эмиссиясини камайтиришга олиб келади.
Хусусан, лойиҳа Ўзбекистонга «углерод кредитлари»ни (CО2 тонна эквивалентида ўлчанадиган, иссиқхона газлари эмиссияси қисқартирилган қисмининг миқдори) тўплаб бориш ва уларни халқаро углерод бозорларида сотиш имконини беради. Ушбу лойиҳа Ўзбекистон ва Марказий Осиёда Париж келишуви доирасидаги биринчи шундай халқаро ташаббус бўлиб, мамлакатга жаҳон углерод бозори механизмларидан фойдаланиш имкониятини беради. Юқорида тилга олинган халқаро келишувнинг мақсади дунёда иссиқхона газлари эмиссиясини камайтириш орқали глобал ҳарорат кўтарилишини чеклашдан иборат.
Мамлакатнинг иссиқхона газлари эмиссияси дунё миқёсида унчалик катта эмас. Бироқ, Ўзбекистон энергия интенсивлиги даражаси ва шунга мос равишда иссиқхона газларининг нисбий эмиссияси энг юқори бўлган давлатлар қаторига киради. Ушбу ҳолат шу билан бирга энергия ишлаб чиқариш ва узатиш соҳасидаги юқори субсидиялар билан ҳам изоҳланади.
«Энергетика соҳасидаги бундай амалиётнинг натижаси электр ва газ учун паст тарифлардир. Шу тариқа, энергетика корхоналари томонидан етказиб бериладиган хизматлардан олинадиган даромадлар тегишли энергия ишлаб чиқариш ва етказиб бериш бўйича харажатларни қоплаш учун етарли эмас. Ўз навбатида, паст тарифлар энергия тежамкорликни рағбатлантирмайди ва уй хўжаликлари ҳамда иқтисодиёт тармоқларида энергия самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирларни амалга оширишни рағбатлантирмайди. Улар, шунингдек, энергия корхоналарининг истеъмолчиларга сифатли хизмат кўрсатиш имкониятларини чеклайдилар», — дейилади банк хабарида.
Энергетика субсидияларини ислоҳ қилиш тарифларни босқичма-босқич ошишига олиб келади. Шу билан бирга, у кам даромадли истеъмолчиларни манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш, шунингдек, ислоҳотнинг зарурияти ва кутилаётган натижалари тўғрисида маълумот берувчи кенг тушунтириш кампанияси билан бирга олиб борилади.
«Лойиҳа энергетика соҳасида иссиқхона газлари эмиссиясини камайтириш ва Ўзбекистонда тоза энергия ишлаб чиқаришга ўтиш бўйича катта салоҳиятга эга. Унинг доирасида тегишли институтлар, инфратузилма, тизимлар, жараёнлар, касбий-техник салоҳият, шунингдек, Париж келишувида назарда тутилган углерод бозори механизмларида иштирок этиш учун зарур бўлган ҳужжатлар яратилади ва синовдан ўтказилади. Лойиҳа тадбирлари мамлакатни келажакда бундай ташаббусларни янада кенгроқ амалга оширишга тайёрлайди», — деди Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли.
Лойиҳани амалга ошириш доирасида 2028 йилгача ҳар йили Ўзбекистонга энергия субсидияларини ислоҳ қилиш натижалари учун рағбатлантирувчи тадбирлар сифатида грант маблағлари ажратилиши режалаштирилган бўлиб, улар эмиссияларни тасдиқланган қисқариши учун ажратилади.
Прогнозларга кўра, лойиҳани амалга ошириш даврида Ўзбекистон эмиссияларни тахминан 60 миллион тоннага қисқартириши мумкин. Шундан тахминан 2−2,5 миллион тоннаси лойиҳа доирасида сотиб олинади. Қолган углерод бирликларини Ўзбекистон лойиҳа давомида яратилган ва синовдан ўтган тизим ва механизмлардан фойдаланган ҳолда халқаро углерод бозорларида сотиши мумкин бўлади.
Лойиҳа Жаҳон банкининг Углерод активларини трансформация қилиш жамғармаси (TSAF) томонидан молиялаштириладиган биринчи ташаббус ҳисобланади. TSAF ривожланаётган мамлакатларга Париж келишувида белгилаб қўйилган эмиссияларни камайтириш ва иқлим ўзгариши оқибатларига мослашиш бўйича мажбуриятларини бажаришида кўмаклашади. Унинг фаолияти келажакда Жаҳон банки ва TSAF`нинг бошқа бенефисиарлари учун намуна бўлиб қолади. Канада, Германия, Норвегия, Испания, Швеция, Швейсария ва Буюк Британия ҳукуматлари, шунингдек, Climate Cent Foundation (Швейцария) фонди ушбу жамғарманинг фаолияти учун зарур молиявий кўмак кўрсатдилар.

Новый многомиллионный грант Всемирного банка поможет правительству Узбекистана сократить выбросы парниковых газов в атмосферу, стимулировать эффективное использование энергоресурсов, а также получить доступ к международным углеродным рынкам. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Проект «Инновационное углеродное финансирование для трансформации энергетического сектора Узбекистана» является первым в своём роде проектом в рамках программы ВБ, поддерживающей реализацию государственной политики в области снижения выбросов в энергетическом секторе. Грант в размере 46,25 млн долларов США, предоставляемый в рамках проекта, будет использован для стимулирования мер в рамках реформы энергетических субсидий. Они должны привести к снижению энергопотребления и уменьшению выбросов парниковых газов.
Проект позволит Узбекистану аккумулировать так называемые «углеродные кредиты» (сокращённые выбросы парниковых газов, измеряемые в тоннах CO2-эквивалента) и продавать их на международных углеродных рынках. Проект станет первой подобной международной инициативой в Узбекистане и Центральной Азии в рамках Парижского соглашения, которая откроет стране доступ к углеродным рыночным механизмам. Цель этого международного договора — ограничение глобального повышения температуры за счёт снижения выбросов парниковых газов в мире.
В мировом масштабе выбросы парниковых газов, генерируемых страной, не столь велики. Однако Узбекистан входит в число государств с самым высоким уровнем энергоёмкости и соответственно удельных выбросов парниковых газов. Данная ситуация объясняется высокими субсидиями на производство и передачу энергии, говорится в сообщении ВБ.
«Результатом подобной практики в энергетической отрасли являются низкие тарифы на электричество и газ. Таким образом, доходы, получаемые энергетическими предприятиями от поставленных услуг, недостаточны для покрытия их затрат на производство и доставку соответствующих энергоносителей. В свою очередь, низкие тарифы не стимулируют бережливое отношение к энергии и не способствуют внедрению мер энергоэффективности в домохозяйствах и частном секторе. Они также ограничивают возможности энергетических предприятий предоставлять качественные услуги пользователям», — отмечает банк.
Реформа энергетических субсидий приведёт к постепенному повышению тарифов. Вместе с тем она будет сопровождаться адресной социальной защитой наиболее уязвимых потребителей электричества и газа, а также широкой разъяснительной кампанией, информирующей о необходимости и ожидаемых результатах реформы.
«Проект обладает большим потенциалом по снижению выбросов парниковых газов в энергетическом секторе и переходу к производству экологически чистой энергии в Узбекистане. В его рамках будут созданы и апробированы соответствующие институты, инфраструктура, системы, процессы, профессионально-технический потенциал, а также документация, необходимая для участия в углеродных рыночных механизмах, предусмотренных Парижским соглашением. Проектные мероприятия подготовят страну к более широкой реализации подобных инициатив в будущем», — отметил глава представитель Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли.
В рамках реализации проекта до 2028 года планируется ежегодно выделять грантовые средства Узбекистану в качестве мер поощрения за результаты проводимой реформы энергетических субсидий, демонстрируемые в виде подтверждённых сокращений выбросов.
По прогнозам, в период реализации проекта Узбекистан сможет сократить выбросы примерно на 60 млн тонн углекислого газа. Из них в рамках проекта у страны будет закуплено около 2−2,5 млн тонн углекислого газа. Оставшиеся углеродные единицы Узбекистан сможет продать на международных углеродных рынках, используя системы и механизмы, созданные и апробированные в ходе проекта.
Проект является первой операцией, финансируемой Фондом Всемирного банка по преобразования углеродных активов (TCAF). TCAF содействует развивающимся странам в реализации их обязательств по сокращению выбросов и адаптации к последствиям изменения климата, закреплённых в Парижском соглашении. Финансовое содействие для деятельности фонда предоставили правительства Канады, Германии, Норвегии, Испании, Швеции, Швейцарии и Великобритании, а также фонд Climate Cent Foundation (Швейцария).