Ўзбекистонда бўлиб ўтган муддатидан илгари президентлик сайловида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигидан келган кузатувчилар миссияси душанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида ўз фаолиятига якун ясади.
МДҲ миссияси раҳбари Сергей Лебедев «республикада халқаро кузатувчиларнинг ишлаши учун барча зарур шароитлар яратилганини» таъкидлади.
Миссия хулосасига кўра, 9 июль куни бўлиб ўтган сайловлар Ўзбекистон Конституцияси ва Сайлов кодекси талабларига тўла мос ҳолда ўтди.
Бундан ташқари, миссия «сайловлар муқобиллик асосида, шаффоф, очиқ, адолатли ва демократик сайловларни ўтказиш тамойилларига мос равишда ўтгани, шунингдек, Ўзбекистон фуқароларининг ўз хоҳиш-иродасини эркин ифода этиш ҳуқуқи таъминлангани»ни таъкидлади.
Сергей Лебедев «сайлов ҳеч қаерда қайд этилмаган баъзи аморф нормалар эмас, балки миллий қонунчилик асосида ўтказилганини» алоҳида таъкидлади.
Шу тариқа, МДҲ ижроия қўмитаси раҳбари «Америка Овози» мухбири Навбаҳор Имомованинг Марказий сайлов комиссиясига унинг мустақиллик даражаси, шунингдек, ЕХҲТ ДИИҲБ кузатувчиларининг танқидий ҳисоботлари бўйича иш олиб борилаётгани ёки йўқлиги ҳақида берган саволларини изоҳлади.
«Сайлов жараёнига қизиқиш билдирган ҳар бир киши ҳам дастурлар, ҳам овоз бериш жараёни ҳақида тасаввурга эга бўлиш учун тўлиқ имкониятга эга бўлди. Шунинг учун биз сайловни ташкил этиш бўйича билдирилган айрим танқидий баҳоларни асоссиз деб ҳисоблаймиз», — деди Сергей Лебедев.
Эслатиб ўтамиз, дастлабки маълумотларга кўра, Шавкат Мирзиёев учинчи марта ўтказилган президентлик сайловида 87,05 фоиз овоз тўплаб, ғалаба қозонди. «Адолат» партиясидан Робахон Маҳмудова 4,43 фоиз, Халқ демократик партиясидан Улуғбек Иноятов 4,02 фоиз, Экологик партиядан Абдушукур Хамзаев 3,74 фоиз овоз тўплади.

Миссия наблюдателей от Содружества независимых государств на досрочных выборах президента Узбекистана на пресс-конференции в понедельник подвела итоги своей работы.
Глава миссии от СНГ Сергей Лебедев отметил, что «все необходимые условия для работы международных наблюдателей в республике были созданы».
Миссия пришла к выводам о том, что выборы 9 июля были проведены в полном соответствии с требованиями Конституции и Избирательного кодекса Узбекистана.
Кроме того, миссия заявила, что «выборы прошли на альтернативной основе, были прозрачными, открытыми, справедливыми и соответствовали принципам проведения демократических выборов, а также обеспечили право граждан Узбекистана на свободное волеизъявление».
Отдельно Сергей Лебедев отметил, что «выборы соответствовали именно национальному законодательству, а не каким-то аморфным нормам, что нигде не были закреплены».
Таким образом глава исполкома СНГ прокомментировал вопросы корреспондентки «Голоса Америки» Навбахор Имамовой, адресованные Центризбиркому, об уровне его независимости и о том, проводится ли какая-либо работа по критическим отзывам наблюдателей, таких как БДИПЧ ОБСЕ.
«Все, кто проявлял интерес к избирательному процессу, имели полную возможность получить представление и о программах, и о процессе голосования. Поэтому прозвучавшие перед нами здесь некоторые критические оценки относительно организации выборов мы считаем необоснованными», — заявил Сергей Лебедев.
Напомним, по предварительным данным, Шавкат Мирзиёев победил на третьих президентских выборах, набрав 87,05% голосов. Робахон Махмудова от партии «Адолат» («Справедливость») получила 4,43% голосов, Улугбек Иноятов от Народно-демократической партии набрал 4,02% голосов, Абдушукур Хамзаев от Экопартии набрал 3,74% голосов.