Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги ноқонуний чиқинди ташланаётган жойларга 25 та видеокамера ўрнатилиб, улар Ўзбекистон Экология вазирлиги марказий диспетчерлик ва онлайн мониторинг бошқармаси доимий назоратида бўлди, дея хабар берди вазирлик матбуот хизмати.
Бундан ташқари, яна 200 та кузатув камераси ўрнатилмоқда. Келгусида барча ноқонуний чиқиндихоналарга барҳам бериш мақсадида республика бўйлаб ана шундай камералар ўрнатиш режалаштирилган. Уларнинг умумий сони 1000 га яқин бўлади, дея таъкидлади матбуот хизмати.
Экология вазирлиги чиқиндиларни белгиланмаган жойларга ташлаш катта миқдорда жарима солишга олиб келишини эслатди.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 91-моддасига кўра, саноат, маиший ва бошқа чиқиндиларни тўплаш, ташиш, жойлаштириш, зарарсизлантириш, сақлаш, утилизация қилиш, қайта ишлаш, реализация қилиш чоғида табиатни муҳофаза қилиш талабларини бузиш фуқароларга БҲМнинг 3 бараваридан 5 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 5 бараваридан 7 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилса, фуқароларга БҲМнинг 5 бараваридан 10 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда жарима солинади.
МЖтКнинг 91(1)-моддасига кўра, белгиланмаган жойларга қаттиқ маиший чиқиндиларни ва қурилиш чиқиндиларини ташлаш, шунингдек, суюқ маиший чиқиндиларни тўкиш фуқароларга БҲМнинг 1 бараваридан 3 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 10 бараваридан 20 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, фуқароларга БҲМнинг 5 бараваридан 10 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 20 бараваридан 30 бараваригача миқдорда жарима солинади.
Маиший ва қурилиш чиқиндилари полигонларига жойлаштирилиши керак бўлган чиқиндиларни белгиланмаган жойларга ташлаш фуқароларга БҲМнинг 5 бараваридан 10 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 20 бараваридан 30 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Бу ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилса, маъмурий ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли бўлган ашёни мусодара қилиб, фуқароларга БҲМнинг 10 бараваридан 15 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 30 бараваридан 50 бараваригача миқдорда жарима солинади.

В местах незаконных свалок отходов в Ташкенте и Ташкентской области установлены 25 видеокамер, которые находятся под постоянным контролем центрального управления диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства экологии Узбекистана, сообщила пресс-служба ведомства.
Дополнительно устанавливаются 200 камер видеонаблюдения. В дальнейшем, в целях ликвидации всех незаконных свалок, планируется установить такие камеры по всей стране. Всего их будет около 1000, уточнили в пресс-службе.
В Минэкологии напомнили, что выброс мусора в неустановленных местах влечёт наложение крупного штрафа.
В частности, согласно статье 91 Кодекса об административной ответственности, нарушение требований охраны природы при сборе, транспортировке, размещении, обезвреживании, хранении, размещении, переработке и реализации отходов производства, бытовых и иных отходов влечёт за собой наложение штрафа на граждан от 3 до 5, а на должностных лиц — от 5 до 7 базовых расчётных величин.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечёт наложение штрафа на граждан от 5 до 10, а на должностных лиц — от 10 до 15 базовых расчётных величин.
Согласно статье 91−1 того же кодекса, выбрасывание твёрдых бытовых и строительных отходов, а также слив жидких бытовых отходов в неустановленных местах влечёт наложение штрафа на граждан от 1 до 3, а на должностных лиц — от 10 до 20 базовых расчётных величин.
При повторном совершении того же нарушения в течение года после применения административного взыскания, на граждан налагается штраф в размере от 5 до 10, а на должностных лиц — от 20 до 30 базовых расчётных величин.
Выбрасывание отходов, подлежащих размещению на полигонах для бытовых и строительных отходов, в неустановленных местах влечёт наложение штрафа на граждан от 5 до 10, а на должностных лиц — от 20 до 30 базовых расчётных величин.
При повторном совершении правонарушения в течение года правонарушителей ожидает штраф — для граждан от 10 до 15, а для должностных лиц — от 30 до 50 базовых расчётных величин.