Шавкат Мирзёев томонидан «Экология ва жамоат тартибини сақлаш соҳаларидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун [ЎРҚ-854] 11.07.2023 й) имзоланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
Қонун 2 июнь куни Сенат томонидан маъқулланганди.
Қонун билан «Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тўғрисида»ги ҳамда Ички ишлар органлари тўғрисида»ги Қонунларга киритилган ўзгартиришларга кўра, Миллий гвардия ҳамда ички ишлар органлари экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳадаги ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш бўйича чоралар кўриши белгиланди.
Шунингдек, қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ҳуқуқбузарликлар содир этган айбдор шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиш бўйича Миллий гвардия ва ички ишлар органларига ваколатлар беришни назарда тутувчи ўзгартишлар киритилди.
Ҳужжатга кўра, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг қуйидаги моддаларида назарда тутилган маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишлар ички ишлар органлари ва Миллий гвардиянинг юрисдикциясига ўтказилади:
• 63-модда (Ғайриқонуний ов, балиқ овлаш маҳсулотини, ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни йиғиш ва тайёрлаш маҳсулотини қабул қилиб олиш);
• 72-модданинг 1 ва 4-қисмлари (Сувларни ифлослантириш ёки булғатиш, сувтўплагич иншоотларда сувни муҳофаза қилиш режимини бузиш, сув объектларига оқова сувларни оқизишга йўл қўйиш шартлари тўғрисидаги талабларни бузишга оид қисмида, бундан ер ости сувларига доир ҳуқуқбузарликлар мустасно);
• 79-модданинг 1 ва 3-қисмлари (Дарахтларни, буталарни, бошқа ўсимликларни ва ниҳолларни қонунга хилоф равишда кесиш, кундаков қилиш, шикастлантириш, йўқ қилиш ёки бошқа жойга кўчириб ўтказиш);
• 88-модда (Атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш талабларига риоя қилмаслик, бундан битум эритиш чоғида атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш талабларига риоя этмаслик мустасно);
• 90-модданинг 1-қисми (Ов қилиш ва балиқ овлаш қоидаларини, шунингдек ҳайвонот дунёсидан фойдаланишнинг бошқа турларини амалга ошириш қоидаларини бузиш);
• 91-модда (Саноат чиқиндиларини, маиший чиқиндиларни ва бошқа чиқиндиларни тўплаш, ташиш чоғида табиатни муҳофаза қилиш талабларини бузишга оид қисмида);
• 91−1-модданинг 1, 2 ва 3-қисмлари (Белгиланмаган жойларга қаттиқ маиший чиқиндиларни ва қурилиш чиқиндиларини ташлаш, шунингдек суюқ маиший чиқиндиларни тўкиш);
• 91−2-модда (Санитар тозалаш инфратузилмаси объектларини жойлаштириш ва улардан фойдаланиш бўйича талабларни бузиш).
Бундан ташқари, Миллий гвардия ходимлари 161-модда (Шаҳарларни ва бошқа аҳоли пунктларини ободонлаштириш қоидаларини бузиш) бўйича ишларни ҳам кўриб чиқади.
Қонунга киритилган ўзгартишлар билан бу ишларни кўриб чиқиш ва жарима тариқасидаги маъмурий жазо қўллаш ҳуқуқига эга бўлган мансабдор шахслар, шунингдек, уларнинг номидан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги баённома тузиш ваколатига эга бўлган ички ишлар органлари ва Миллий гвардия тузилмаларининг мансабдор шахслари белгиланмоқда.
Шу билан бирга, ички ишлар органлари ва Миллий гвардиянинг мансабдор шахсларига экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида муайян ҳуқуқбузарликларни содир этган шахсларни маъмурий қамоққа олиш ваколати берилди (ИИВ учун 63, 72, 79, 88, 90, 90−1, 91, 91−1, 91−2, 110, 111 моддалар), Миллий гвардия учун 63, 72, 79, 88, 90, 901, 91, 91−1, 91−2 моддалар).

Президент Узбекистана 11 июля подписал закон с поправками в законодательство, которые наделяют органы внутренних дел и Национальную гвардию полномочиями привлекать к ответственности правонарушителей в сфере экологии и охраны окружающей среды. Документ опубликовало «Народное слово».
Соответствующие изменения внесены, в частности, в Кодекс об административной ответственности и законы «Об органах внутренних дел» и «О Национальной гвардии».
Согласно документу, в ведение органов внутренних дел и Национальной гвардии переходят дела об административных правонарушениях, предусмотренных в следующих статьях КоАО в области экологии и охраны окружающей среды:
- статья 63 (приём продукции незаконной охоты, рыболовства, сбора и заготовки дикорастущих растений);
- части 1 и 4 статьи 72 (нарушение правил охраны водных ресурсов в части загрязнения или засорения вод, нарушения водоохранного режима на водосборах, нарушения требований об условиях допустимости сброса сточных вод в водные объекты, за исключением правонарушений, касающихся подземных вод);
- части 1 и 3 статьи 79 (незаконная порубка, раскорчёвка, повреждение, уничтожение либо пересадка деревьев, кустарников, других растений и молодняка);
- статья 88 (несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха, за исключением несоблюдения требований по охране атмосферного воздуха при плавлении битума);
- часть 1 статьи 90 (нарушение правил охоты и рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования животным миром);
статья 91 (нарушение природоохранных требований при сборе, транспортировке, размещении, обезвреживании, хранении, утилизации, переработке, реализации промышленных, бытовых и иных отходов в части нарушения природоохранных требований при сборе, транспортировке промышленных, бытовых и иных отходов); - часть 1, 2 и 3 статьи 91−1 (выбрасывание твёрдых бытовых и строительных отходов, а также слив жидких бытовых отходов в неустановленных местах);
- статья 91−2 (нарушение требований по размещению и эксплуатации объектов инфраструктуры санитарной очистки).
Помимо этого, сотрудники Нацгвардии получат в ведение дела, предусмотренные статьёй 161 (нарушение правил благоустройства городов и других населённых пунктов).
Кроме того, должностным лицам органов внутренних дел и Национальной гвардии предоставляются полномочия по административному задержанию лиц, совершивших некоторые правонарушения в сфере экологии и охраны окружающей среды (у ОВД — предусмотренные статьями 63, 72, 79, 88, 90, 90−1, 91, 91−1, 91−2, 110, 111, у Нацгвардии — 63, 72, 79, 88, 90, 901, 91, 91−1, 91−2).
Сотрудники ОВД также получили полномочия задерживать за нарушения по статьям 110 (нарушение правил содержания собак и кошек) и 111 (жестокое обращение с животными) КоАО.