Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитаси раиси Баҳром Шарипов Kun.uz (Web Expert МЧЖ) ва унинг журналисти Шокир Шариповга нисбатан даъво аризасини қайтариб олди.
Шарипов ҳуқуқшунос, блогер Хушнудбек Худойбердиев томонидан 14 июль куни эълон қилинган хатида фуқаролик ишлари бўйича Тошкент шаҳри Учтепа туманлараро судидан аризани кўрмасдан қолдиришни сўраган.
Суд 20 июлга белгиланган эди. Ўзбекистон Олий суди матбуот хизмати «Газета.uz»га мажлис бўлиб ўтишини маълум қилди. Унга кўра, суд Шариповнинг даъво аризасини қайтариб олиш ҳақидаги иккинчи аризасини кўриб чиқади.
12 июнь куни нашр журналист Шокир Шариповнинг «Давлат амалдорининг „ипакдан тўқилган“ бизнес тўри. Соҳа шахсий томорқага айлантирилганми?» сарлавҳали суриштирувини эълон қилди. Материалда айтилишича, Баҳром Шарипов номи гўёки рафиқаси ва бошқа қариндошлари орқали жун толалари, ипак ва трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган ўнлаб корхоналар билан боғланган.
Материалда Баҳром Шарипов соҳани тартибга солувчи қўмитага раҳбарлик қилиши ҳисобга олинса, манфаатлар тўқнашуви юзага келиши мумкинлигига ишора қилади.
Баҳром Шарипов ўз даъво аризасида (нусхаси «Газета.uz»да мавжуд) Kun.uz мақоласидаги маълумотларни асоссиз деб атади ҳамда бу ўзи ва оиласининг обрўсига путур етказганини қайд этган. У суддан таҳририят ва журналистни раддия эълон қилиш, омма олдида кечирим сўраш ва улардан маънавий зарар учун 1 миллиард сўм ундиришни сўраганди.
«Газета.uz»нинг манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги юзасидан терговдаги фактларни ўрганиш бўйича сўровига кўра, Коррупцияга қарши кураш агентлиги изоҳ беришини маълум қилди.

Председатель Комитета по развитию шелководства и каракулеводства Бахром Шарипов отозвал судебный иск против издания Kun.uz (ООО Web Expert) и его журналиста Шокира Шарипова.
В письме от 14 июля, опубликованном блогером и юристом Хушнудбеком Худойбердиевым, Шарипов просит Учтепинский межрайонный суд по гражданским делам Ташкента оставить заявление без рассмотрения.
Рассмотрение дела планировалось на 20 июля. В пресс-службе Верховного суда Узбекистана сообщили «Газете.uz», что заседание состоится. На нём суд рассмотрит второе заявление Шарипова об отзыве иска.
12 июня Kun.uz опубликовал расследование Шокира Шарипова «„Шёлковая сеть“ государственного чиновника. Сфера стала частной лавочкой?» В материале говорится, что Бахром Шарипов якобы через супругу и других родственников связан с десятком компаний, специализирующихся на производстве шерстяных волокон, шёлковых и трикотажных изделий.
В материале указывается на возможный конфликт интересов с учётом того, что Бахром Шарипов возглавляет комитет, являющийся регулятором отрасли.
Глава комитета назвал сведения в статье Kun.uz безосновательными и заявил, что они опорочили и нанесли ущерб репутации его и его семьи. Он попросил суд обязать редакцию и журналиста опубликовать опровержение, публично извиниться и взыскать с них 1 млрд сумов за моральный ущерб.
На запрос «Газеты.uz» об изучении фактов в расследовании на наличие конфликта интересов в Агентстве по противодействию коррупции заявили, что представят комментарий.