Ўзбекистонда конструктив мухолифат фаолияти кафолатланади. Бу ҳақда сайланган президент Шавкат Мирзиёев инаугурация маросимидаги нутқида айтиб ўтди.
«Ўзбекистонда барча сиёсий ҳуқуқлар қаторида виждон ва эътиқод эркинлиги кафолатлари сўзсиз таъминланади», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Биз демократия ва очиқлик сиёсатини изчил давом эттириб, конструктив мухолифат фаолиятини, сўз ва матбуот эркинлиги, фуқароларнинг ахборот олиш, ундан фойдаланиш ва тарқатишга бўлган ҳуқуқларини кафолатлаймиз», — деди президент.
2019 йил якунида Шавкат Мирзиёев мамлакат ичида сиёсий мухолифат пайдо бўлиши, халқнинг барча муаммоларини билиши учун шароит яратиш зарурлигини таъкидлаганди.
2021 йил сентябрь ойида Сенат раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафаев жамият мухолифат, танқид ва муқобил ғояларсиз ривожланиб бўлмаслигини таъкидлаган эди.

В Узбекистане будет гарантирована деятельность конструктивной оппозиции. Об этом в своей инаугурационной речи 14 июля заявил вновь избранный президент Шавкат Мирзиёев.
«В Узбекистане наряду со всеми политическими правами, будут беспрекословно обеспечиваться гарантии свободы религии и совести. Мы последовательно продолжим политику демократии и открытости», — заявил он.
«Мы гарантируем деятельность конструктивной оппозиции, ещё раз повторяю, конструктивной оппозиции, свободу слова и печати, права граждан на получение, использование и распространение информации», — подчеркнул президент.
В конце 2019 года Шавкат Мирзиёев отмечал, что нужно создавать среду, чтобы политическая оппозиция появилась внутри страны и знала все проблемы народа.
В сентябре 2021 года первый заместитель председателя Сената Садык Сафаев подчёркивал, что без оппозиции, критики, альтернативных идей общество не может развиваться.