Ўзбекистон маданияти ва санъатини ривожлантириш жамғармаси томонидан Бухоро шаҳридаги «Ҳовли поён» уйида жадидчилик тарихига бағишланган илк музей ташкил этилмоқда, дея хабар қилди жамғарма матбуот хизмати.
1860−70-йилларда қурилган ва «Ғозиён» маҳалласида Гавкушон мадрасаси ёнидаги уй машҳур зиёли, маърифатпарвар, Ўрта Осиё жадидчилиги етакчиларидан бири Усмонхўжа Пўлатхўжаевга тегишли бўлган.
«Айнан шу уйда илк бор янги усулдаги мактаблардан бири очилиб, ўқувчиларга замонавий таълим тизимига мос равишда она тили, математика, тарих, география ва бошқа фанлар бепул ўқитилган», — дейилади хабарда.
Уйнинг яхши сақланиб қолган эски қисмида зарур реставрация ишларини олиб бориш, шунингдек, янги биноларни реконструкция қилиш режалаштирилган.
Музейда жадидчилик намояндаларининг қўлёзмалари ва шахсий буюмларидан иборат янги экспозиция ҳамда жадидчилик тарихини очиб берувчи махсус яратилган мультимедия тизими ўрин олади.
Музей қошида жадидлар меросини ўрганиш бўйича илмий марказ ташкил этиш ҳам режалаштирилган. Олимлар илмий фаолият учун барча шароитларни таъминловчи материаллар ва архивлардан фойдаланиш имкониятига эга бўлади.
Музейни ташкил этиш ташаббускорларидан бири — Усмонхўжа Пўлатхўжаевнинг ўғли Тимурхўжа бўлажак музей фондига қадимий қимматли қўлёзмаларни ўз ичига олган бой кутубхонасини ҳамда замонавий адабиётларнинг кенг тўпламини совға қилади.
Президент администрацияси коммуникациялар шуъбаси мудири Саида Мирзиёева жамғарма «ноёб тарихий бинони давлатга қайтарганини» таъкидлади.

Фонд развития культуры и искусства Узбекистана создаёт первый музей, посвящённый истории джадидизма в доме «Ховли поён» в Бухаре, сообщила пресс-служба фонда.
Построенный в 1860—1870-х годах и расположенный в квартале Гозиён рядом с медресе Гавкушан, дом принадлежал известному интеллектуалу, просветителю и одному из лидеров центральноазиатского джадидизма Усманходже Пулатходжаеву.
«Именно в этом доме была открыта одна из первых новометодных школ, где ученикам бесплатно преподавали родной язык, математику, историю, географию и другие предметы в соответствии с современной системой образования», — отмечается в сообщении.
В хорошо сохранившейся старой части дома планируется провести необходимые реставрационные работы, а также реконструкцию новых зданий.
Музей будет включать в себя новую экспозицию, состоящую из рукописей и личных предметов представителей джадидизма, а также специально созданную мультимедийную систему, раскрывающую историю джадидизма.
При музее планируется создать исследовательский центр для изучения культурного наследия джадидов. Для учёных будут доступны материалы и архивы, предоставляющие все условия для научной деятельности.
Один из инициаторов создания музея Тимурходжа Пулатходжаев, сын Усманаходжи Пулатходжаева, передаст библиотеку, включающую древние ценные манускрипты, а также обширную коллекцию современной литературы, в фонд будущего музея.
Заведующая сектором по коммуникациям Администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева отметила, что фонд «вернул государству уникальное историческое здание». В последнее время он находился в частных руках и был превращён в отель, написала она.