Қирғизистон ҳарбий ва қўш мақсадли товарлар устидан экспорт назоратини кучайтириш бўйича «қатор чоралар» кўрди. Бу ҳақда Қирғизистон Иқтисодиёт ва савдо вазирлиги маълум қилди. Баёнот АҚШ оммавий ахборот воситаларида Россияга Ғарб санкцияларини четлаб ўтишда ёрдам бергани учун АҚШнинг ушбу мамлакатга қарши санкциялар жорий этиш режалари ҳақидаги хабарлари ортидан эълон қилинди.
Баёнотда таъкидланганидек, бу йўналишдаги чора-тадбирлар жорий йилнинг март ва апрель ойларида АҚШ, Европа Иттифоқи ва Буюк Британия вакилларининг Қирғизистонга ташрифидан сўнг кўрилган.
Вазирлик маълумотларига кўра, икки мақсадли товарлар хавфларни бошқариш тизимига киритилган ва уларни рухсатномасиз Қирғизистонга олиб кириш мумкин эмас.
«Шунингдек, экспорт назорати остида бўлган товарларни ноқонуний олиб кириш/экспорт қилишнинг олдини олиш бўйича Қирғизистон Республикаси ишбилармон доиралари билан доимий асосда тушунтириш ишлари олиб борилмоқда», — дея қўшимча қилди вазирлик.
Шунингдек, вазирлик Европа Иттифоқи ваколатхонаси ва АҚШнинг республикадаги элчихонасига экспорт назоратини такомиллаштириш бўйича маслаҳатлашувлар ўтказиш таклифи билан мурожаат қилинганини билдирди. Жумладан, Қирғизистон Брюсселга Евроиттифоқ мамлакатларида икки мақсадли маҳсулотларни экспорт қилишда охирги фойдаланиш сертификатларини сўрашни таклиф қилди.
«Бу Қирғизистон томони ушбу сертификат орқали икки мақсадли товарларни импорт қилувчи хўжалик юритувчи субъектларни назорат қилиши учун зарур», — дея тушунтирди Иқтисодий савдо вазирлиги.
Вазирлик 2022 йилда Қозоғистонда Қирғизистондан РФга олиб кетилаётган 14 та Хитойнинг DJI Agras T30 дрони қўлга олинганини тан олди. Баёнотда таъкидланишича, етказиб берувчи компания импорт ҳужжатларини олиш учун ариза бермаган ва бу экспорт назорати соҳасидаги ягона қоидабузарлик бўлган.
Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси «Қирғизистон давлатининг ўзи ҳам, бирон-бир давлат тузилмаси ва компаниялари ҳам АҚШ ҳамда Ғарб давлатлари томонидан Россияга нисбатан санкция чекловлари билан ўрнатилган қоидаларга риоя қилиш тартибини бузишда иштирок этмаслигини» таъкидлади.
Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси санкциялар бўйича чекловларни бузишда хусусий компаниялар ва фирмаларнинг «эҳтимолий иштироки»ни тан олди ва уларни аниқлаш бўйича иш бошланганини эълон қилди.
Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раиси Ақилбек Жапаров ҳам ҳукумат санкция қўйилган товарлар мамлакат чегарасини кесиб ўтмаслиги ва «санкциялар бўлган жойга бормаслиги» чораларини кўришда давом этишига ишонтирди.
Унинг таъкидлашича, бундан ташқари, расмийлар савдонинг шаффоф ўтказилишини таъминлашга ҳаракат қилмоқда. «Дунёдаги вазият жуда тез ўзгармоқда, айниқса йирик давлатлар ниманидир хоҳласа. Биз тўғри йўналишда ишлаяпмиз. Шунинг учун мен бизнесдан сўрайман — тўсатдан у ерда тасодифан бошқа нарса пайдо бўлиб қолмаслиги учун электрон ҳисоб-фактураларни олинг», — деди мамлакат Вазирлар Маҳкамаси раҳбари.
Қирғизистонга қарши санкциялар
Аввалроқ The Washington Post (WP) америкалик расмийларга таяниб, Россияга санкция қўйилган товарлар, жумладан, Хитой дронлари, оптик нишонлари ва бомба схемалари етказиб берилиши туфайли Қўшма Штатлар Қирғизистонга қарши «иқтисодий чоралар» тайёрлаётгани ҳақида ёзган эди.
Нашрнинг ёзишича, Қирғизистондан Россияга экспорт ҳажми 2022 йилда Россиянинг Украинага бостириб кириши олдидан ўтган йилга нисбатан 250 фоизга ошган.
Суҳбатдошлардан бири мамлакатни «барча омиллар бир вақтнинг ўзида санкциялардан қочиш учун қулай муҳит яратаётганининг яққол намунаси» деб атади.
Қирғизистоннинг Вашингтондаги элчихонаси WP нашрига мамлакат расмийлари контрабанда ва бошқа ноқонуний савдога қарши курашда халқаро қоидаларга риоя қилишга содиқ эканини маълум қилди. Дипломатлар, шунингдек, «реал иқтисодий контекст»ни ҳам ҳисобга олишни сўраган: Россия ва Қирғизистон ЕОИИ аъзоларидир ва Россия ҳудудида мамлакатнинг миллиондан ортиқ фуқароси ишлайди.
Кремль ҳам Қирғизистонга қарши қўлланилиши мумкин бўлган санкциялар ҳақидаги маълумотлар бўйича изоҳ берди. «Қирғизистон Россиянинг яқин ҳамкори, мамлакатлар ўртасидаги муносабатлар ва интеграция жараёнлари ривожланган, РФ уларни янада ривожлантириш ниятида», — дея маълум қилди Россия президенти матбуот котиби Дмитрий Песков.

Кыргызстан принял «ряд мер» по усилению экспортного контроля за товарами военного и двойного назначения. Об этом заявили в Министерства экономики и коммерции Кыргызстана. Заявление опубликовано после сообщений американских СМИ о планах США ввести санкции против страны за помощь России в обходе западных санкций.
Меры в этом направлении, как отмечается в заявлении, были приняты после визита представителей США, ЕС и Великобритании в Кыргызстан в марте и апреле этого года.
По информации ведомства, товары двойного назначения были включены в систему управления рисками и их нельзя завозить в Кыргызстан без разрешительных документов.
«Также на постоянной основе проводится разъяснительная работа с бизнес сообществами Кыргызской Республики по предупреждению незаконного ввоза/вывоза товаров, подпадающих под экспортный контроль», — добавили в министерстве.
Там также сообщили, что обратились в представительство ЕС и посольство США в республике с предложением провести консультации по совершенствованию экспортного контроля. В частности, Кыргызстан предложил Брюсселю, чтобы в странах Евросоюза при вывозе товаров двойного назначения запрашивали сертификаты конечного пользования.
«Это необходимо для того, чтобы кыргызская сторона посредством данного сертификата осуществляла мониторинг по хозяйствующим субъектам, импортирующие товары двойного назначения», — пояснили в Минэкономкоммерции.
В ведомстве признали, что в 2022 году в Казахстане были задержаны 14 китайских дронов DJI Agras T30, которые везли в РФ из Кыргызстана. В заявлении утверждается, что компания-поставщик не обращалась за получением документов на импорт и это было единственным нарушением в сфере экспортного контроля.
В Государственном комитете национальной безопасности Кыргызстана заявили, что «ни само кыргызское государство, ни какие-либо государственные структуры и компании не причастны к нарушению режима соблюдения, введённых США и западными странами, санкционных ограничений по отношению к России».
ГКНБ допустил «возможную причастность» частных компаний и фирм к нарушениям санкционных ограничений и заявил о начале разбирательства для их выявления.
Председатель кабинета министров Кыргызстана Акылбек Жапаров также заверил, что кыргызские власти будут и дальше принимать меры, чтобы санкционные товары не пересекали границу страны и «не уходили туда, где есть санкции».
Он отметил, что, кроме того, власти работают, чтобы торговля велась прозрачно. «Ситуация в мире так быстро меняется, тем более, когда большие страны что-то хотят. Мы работаем в правильном направлении. Именно для этого я и прошу бизнес — берите электронные счета-фактуры, чтобы вдруг невзначай там что-нибудь другого не оказалось», — сказал глава кабмина страны.
Санкции против Кыргызстана
Накануне газета The Washington Post (WP) со ссылкой на американских чиновников писала, что США готовят «экономические меры» в отношении Кыргызстана из-за поставок в Россию санкционных товаров, включая китайские дроны, оптические прицелы и схемы бомб.
По данным издания, экспорт из Кыргызстана в Россию стремительно вырос в 2022 году, увеличившись на 250% по сравнению с предыдущим годом, до российского вторжения в Украину.
Один из собеседников назвал страну «наглядным примером того, как все факторы одновременно создают благоприятную среду для уклонения от санкций».
Посольство Кыргызстана в Вашингтоне заявило WP, что власти страны привержены соблюдению международных правил в борьбе с контрабандой и другой незаконной торговлей. Дипломаты также попросили принять во внимание «реальный экономический контекст»: Россия и Кыргызстан входят в ЕАЭС, а более миллиона граждан страны работают на российской территории.
Информацию о возможных санкциях против Кыргызстана прокомментировали и в Кремле. «Кыргызстан — близкий партнёр России, у стран продвинутые отношения и интеграционные процессы, РФ намерена развивать их и далее», — заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.