Тошкентдаги Ботир Зокиров (Абай) ва Навоий кўчалари кесишмасида йўл ўтказгич қурилиши мумкин. Уни қуриш «зарурияти» ҳақида пайшанба куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев пойтахтни айлана туриб, «таъкидлади», дея хабар берди давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
Хабардан тўғридан-тўғри иқтибос: «Давлатимиз раҳбари бу ерда бўлиб, пиёдалар ва автомобиллар учун шароитларни кўздан кечирди. Келгусида ҳаракат янада кўпайишини инобатга олиб, Ботир Зокиров ва Навоий кўчалари кесишмасида йўл ўтказгич қуриш, пиёдалар йўлакларини қулайлаштириш зарурлигини таъкидлади» (рус тилидаги хабарда фақат йўл ҳаракати қулайлигини ошириш ҳақида гап борган).
«Газета.uz» президент эътиборини жалб қилиш ва мазкур қарор баҳс-мунозарали экани ҳамда уни жамоатчилик ва мутахассислар, шу жумладан, архитекторлар, шаҳарсозлар, транспорт муҳандислари билан мажбурий муҳокама қилиш зарурлигини қайд этишни муҳим деб ҳисоблайди.
Нима учун бу баҳсли қарор?
1. Президент матбуот хизмати хабаридан олинган юқоридаги қисқа иқтибос қарама-қарши маъноларни ўзида жамлаган бўлиб, эскирган ёндашувлар ва стереотипларни акс эттиради. Аниқроқ айтсак, кўчаларда ошиб бораётган тирбандликни енгиш учун йўл ўтказгичлар зарурлигига бўлган ишончдир. Ҳам жаҳон, ҳам маҳаллий тажриба бундай фикрнинг нотўғри эканлигини исботлаб берган.
2. Йил бошида Тошкент ҳокимлиги шаҳар транспорт инфратузилмасини такомиллаштириш ва рақамли йўл ҳаракатини бошқариш тизимини жорий этиш бўйича президент фармони лойиҳасини эълон қилганди. «Газета.uz»га ҳужжат кўплаб ойлар мобайнида ишлаб чиқилгани маълум. У илғор ва замонавий таклифлар туфайли илгари қабул қилинган ҳужжатлардан жуда катта фарқ қилади. Қарор шу билан қабул қилинмай қолиб кетди.
Ҳужжатда йўл ўтказгичлар ортиб бораётган трафик ва тирбандликни енгишга ёрдам бермаслиги тан олинган. Сўзма-сўз айтсак: «Шаҳар ичида қуриладиган барча йўл ўтказгичлар кейинги чорраҳаларда транспорт оқимини кескин ошиб кетиши ва тирбандликларни юзага келтиришга сабаб бўлмоқда».
Кейинги жумла: «Ушбу омилни инобатга олган ҳолда ҳамда илғор халқаро тажрибалардан келиб чиқиб, шаҳар марказига келадиган транспорт оқимларини чеклаш, уларни айланма йўлларга йўналтириш натижасида йўллардаги транспорт ҳаракат тезлигини кескин камайиб кетиши ва катта тирбандликлар ҳосил бўлишини олди олиш мумкин бўлади».
Ҳужжатда Тошкент ҳалқа йўли ичида йўл ўтказгичлар қурилишини тақиқлаш, йирик маълумотлар ва сунъий интеллектга асосланган илғор ечимларни жорий этиш, жумладан, транспорт оқимларини соддалаштириш учун ақлли светофорлар, тезликни пасайтириш орқали ҳаракатни тинчлантириш, юк машиналари ҳаракатини чеклаш, жамоат транспортини ривожлантириш ва бошқалар таклиф этилган.
Ушбу чора-тадбирлар, ҳисоб-китобларга кўра, тиғиз соатларда автомобиллар ҳаракатини тезлаштириш, марказдаги йўловчи транспорт воситалари сонини 20 фоизга камайтириш, йўл тармоғининг сиғими ва юк кўтариш қобилиятини ошириш, атмосферага зарарли чиқиндилар чиқишини камайтиришга мўлжалланган эди.
Таклиф этилаётган йўл ўтказгични қуриш юқорида айтилганларнинг барчасига зиддир. Барча ривожланган мамлакатларда шаҳар марказларида транспорт оқимлари чекланган, кўпаймайди.
3. Мазкур баёнот Ўзбекистон президенти томонидан бир неча йил аввал эълон қилинган йўл ҳаракати тизимида пиёдаларнинг устуворлиги тамойилига зиддир: «Пиёдалар — велосипедчилар — жамоат транспорти — шахсий автомобиллар». «Бизнинг йўлларимизда транспорт воситаларига кўп устуворлик берилган. Аслида пиёдалар ҳаракатини, одамларнинг ҳаловати, саломатлигини биринчи ўринга қўйиш керак», — деганди ўшанда Шавкат Мирзиёев. Ушбу тамойил йўл ҳаракати хавфсизлигига оид кейинги барча норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда қайд этилган, бироқ амалда унга риоя қилинмаган.
4. Шаҳарни лойиҳалаштиришнинг замонавий амалиёти кўчани транспорт майдони сифатида эмас, балки турли хил функциялар ва кўча фаолиятини ўзида мужассам этган шаҳар ҳаёти майдони сифатида кўради. «Бу кафелар, дўконлар, ресторанлар, умуман жамоат жойлари, шунингдек, у билан боғлиқ барча эҳтиёжлардир. Булар пиёдалар, ўз ишларига шошилаётган ёки сайр қилаётган талабалар, нафақахўрлар, ёш болали оналар — шу ерда қондириладиган фойдаланувчиларнинг кўплаб шаҳар портретлари ва уларнинг ҳар бирининг эҳтиёжлари масканидир», — деб ёзганди 2018 йилда «Газета.uz» учун колонкасида транспорт бўйича лойиҳалаштириш соҳасидаги мутахассис Илья Петушков.
Йўл ўтказгичлар ўз атрофида улкан ўлик макон яратади, аслида у жонли бўлиши ва одамларни ўзига жалб қилиши мумкин. Қурилиш пайтида атрофдаги дарахтлар кесилиб кетиши мумкин, пиёдалар йўлакчалари ҳам қайтадан қилинади. Шу билан бирга, чорраҳа яқинида жойлашган тарихий бинолар билан нима содир бўлиши ҳам номаълум.
«Уч томонида беқиёс тарихий бинолар жойлашган ушбу чорраҳа ва йўл ўтказгич шунчаки уларнинг буюклиги, кўрки ва кўримлилигини «ўлдиради», — деб ҳисоблайди «Тошкент ҳақида мактуб» сайти асосчиси Евгений Скляревский.
5. Йўл ўтказгичлар транспорт кесишмасининг энг қийин ва энг қиммат ечимидир. Мутахассислар шундай дейишни ёқтиришади: «Чорраҳа ўрнига йўл ўтказгич қуриш — бу тирбандликни 100 метр олдинга судраб боришнинг энг қиммат усулидир».
Шу сабабли, тажрибали ва саводли мутахассислар, шу жумладан мустақил мутахассисларни жалб қилган ҳолда, бундай қарор қанчалик тўғри эканлигини диққат билан тушуниш, шунингдек, ушбу қарорни амалга ошириш қандай оқибатларга олиб келиши мумкинлигини таҳлил қилиш зарур. Йўл ўтказгични қуриш ва уни йиллик сақлаб туриш учун сарфланадиган маблағлар муҳимроқ лойиҳалар учун сарфланиши мумкин.
Сўнгги йилларда Тошкент (Собиқ ТАПОиЧ заводи олдидаги уч қаватли ўтиш йўли, Шота Руставели ва Муқимий кўчасидан ўтган йўл ўтказгич, ҳозирги «Наврўз» боғи олдидагиси, «Ганга»даги чорраҳа) ва бошқа шаҳарларда (Самарқанд, Урганч) қурилган кўплаб чорраҳалар ҳайдовчилар ва (айниқса) пиёдалар ҳисобга олинмаганлиги ва ноқулайлиги билан ажралиб туради.
6. Президент топшириғи билан Тошкент учун кўп йиллар олдин амалга оширилиши керак бўлган минглаб катта ва айниқса катта сиғимли автобусларни харид қилиш аҳолига транспорт хизматини кўрсатишни тубдан яхшилади. Ажратилган йўлаклар, барқарор транспорт жадвали ва кондиционерлар илгариги тор, иссиқ ва тутунли минибусдан кўра таксини афзал кўрган кўплаб аҳолини жалб қила олди. Бу тўғри ечим ва талабни бошқариш усулининг яққол намунасидир — одамларга яхшироқ муқобил транспорт таклиф қилинди ва улар шуни танладилар.
Расмийлар олдинга боришлари ва «трамвай»сўзидан қўрқишни тўхтатишлари керак. Бу сўз (ёки, эҳтимол, замонавийроқ ва жозибалироғи — LRT) кун тартибига қайтиши лозим. Давлат идоралари ва мутахассислари ташаббус билан чиқишдан қўрқиб, президентнинг ўзи эълон қилишини йиллар давомида кутишган — аслида бундай бўлмаслиги керак. Трамвайнинг йўқ қилиниши унга сунъий равишда юклатиб қўйилган муаммоларнинг биронтасини ҳал қилмади. Шаҳардаги вазият ёмонлашса, ёмонлашдики, яхшиланмади. Агар Тошкент замонавий шаҳар бўлишни истаса, LRT масаласи барча каналлар орқали зудлик билан муҳокама қилиниши керак.
Навоий — Ботир Зокиров чорраҳаси ўз вақтида барча йўналишларда трамвай ва троллейбуслар оқимини мукаммал тарзда уддалай олганди.
Шошилинч вақтинчалик чора сифатида, амалга ошириш ваъдалари бир неча йиллардан бери янграётган, Беруний — Навоий — Шота Руставели кўчалари бўйлаб BRTдан бошлаш мумкин. Кўчаларни тирбандликдан фақат ривожланган жамоат транспорти, автомобиллар сонини чеклаш, пиёдалар ва велосипедчилар учун шароит яратиш қутқаради (фақат аллақачон қурилган бетон велойўлаклар эмас).
7. Муҳокама қилинаётган чорраҳа яқинда тўлиқ реконструкция қилинганди. Лойиҳага (кеч босқичда) Аркадий Гершман ва транспорт муҳандиси Александр Девяткин лойиҳага жалб қилинганди. Чорраҳа ушбу йўлнинг бошқа чорраҳалари сингари, ақлли светофорлар билан жиҳозланган. «Газета.uz»да мавжуд маълумотларга кўра, реконструкция қилинган чорраҳаларда йўл-транспорт ҳодисалари деярли учрамаяпти ва уларнинг ўтказувчанлиги режалаштирилганидек ошди.
2022 йилда айнан «Газета.uz»нинг президентга мурожаат Навоий кўчасини шоссега айланиб қолишидан қутқариб қолди ва мансабдорларни реконструкция лойиҳасини тўлиқ қайта кўриб чиқишга ундади.
Умид қиламизки, ушбу мурожаат ҳам давлат раҳбарига етиб боради ва лойиҳа қайта кўриб чиқилади, ундан ҳам яхшиси — бутунлай бекор қилинади, чунки шаҳар марказида кўп даражали йўл ўтказгичларга ўрин йўқ. Юз минглаб одамларнинг ҳаётига бевосита таъсир қиладиган қарорлар шу одамларнинг ўзлари билан муҳокама қилиниши керак.
Июль ойи бошида Шавкат Мирзиёев пойтахтда бўлиб ўтган сайловолди ташвиқотида сўзга чиқиб, Тошкентда «илғор хорижий тажриба асосида» тирбандлик кузатилаётган кўчаларда 12 та йўл ўтказгич қурилиши ҳақида гапирганди. «Газета.uz» расмийлар қурилиши режалаштирилаётган жойларни олдиндан эълон қилиши ва уларнинг ҳар бири бўйича жамоатчилик муҳокамаларини ўтказишлари шарт деб ҳисоблайди.

На пересечении улиц Батыра Закирова (Абая) и Навои в Ташкенте может быть построен путепровод. «Необходимость» его строительства во время поездки по столице в четверг «подчеркнул» президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщила его пресс-служба.
Прямая цитата из сообщения: «Глава нашего государства осмотрел здесь условия для движения пешеходов и автомобилей. Учитывая, что в будущем трафик будет только увеличиваться, подчёркнута необходимость строительства путепровода на пересечении улиц Батыра Закирова и Навои, повышения комфорта дорожного движения» (в узбекской версии сообщения говорится не о комфорте движения, а о повышении удобства тротуаров).
«Газета.uz» считает важным привлечь внимание президента и отметить спорность этого решения и необходимость его обязательного обсуждения с общественностью и специалистами, включая архитекторов, урбанистов, транспортных инженеров.
Почему это спорное решение
1. Приведённая краткая цитата из сообщения пресс-службы президента содержит противоречивые формулировки и отражает устаревшие подходы и стереотипы, а именно — уверенность в том, что путепроводы и длинные участки без светофоров необходимы для того, чтобы улицы справлялись с растущим трафиком. И мировой, и отечественный опыт доказывают ошибочность такого мнения.
«Сейчас светофоры позволяют управлять трафиком, в случае же стройки путепровода поток упрётся в следующие светофоры, и пробки станут только хуже. Условно, если сейчас всё дозируется по 200 машин за светофорный цикл, то без сдерживающего фактора на светофоры будет неконтролируемо заезжать 400 машин и более (цифры условные)», — прокомментировал известный урбанист Аркадий Гершман.
Эксперт добавил, что на протяжении всего срока строительства «улицы и проспекты капитально встанут из-за ограничений. То есть мало того, что будет плохо после стройки — будет очень плохо и во время».
2. В начале года хокимият Ташкента публиковал проект постановления президента о совершенствовании транспортной инфраструктуры города и внедрении системы цифрового управления дорожным движением. «Газете.uz» известно, что документ разрабатывался много месяцев. Он сильно отличается от документов, принимавшихся до этого, благодаря прогрессивным и современным предложениям. Постановление так и не было принято.
В документе содержится признание о том, что путепроводы не помогают справиться с повышенным трафиком и заторами. Дословно: «Все путепроводы, строящиеся внутри города, становятся причиной резкого увеличения транспортного потока на последующих перекрёстках и появления заторов».
Далее: «Учитывая этот фактор и исходя из передового международного опыта, добиться резкого сокращения скорости движения транспорта и предотвратить образование крупных заторов можно за счёт сокращения потоков транспорта в направлении центра города, их перенаправления на обводные пути».
В документе предлагается запретить строить путепроводы внутри Ташкентской кольцевой автодороги, внедрить передовые решения на основе больших данных и искусственного интеллекта, в том числе умные светофоры для упорядочения потоков транспорта, успокоить движение за счёт снижения скорости, ограничить передвижение грузовиков, развивать общественный транспорт и так далее.
Эти меры, согласно расчётам, должны были ускорить передвижение автомобилей в часы пик, сократить количество легкового автотранспорта в центре на 20%, повысить пропускную и провозную способность улично-дорожной сети, уменьшить вредные выбросы в атмосферу.
Предлагаемое строительство путепровода противоречит всему перечисленному. Во всех развитых странах в центрах городов потоки транспорта ограничиваются, а не увеличиваются.
3. Озвученное заявление противоречит объявленному самим президентом Узбекистана несколько лет назад приоритету пешеходов в системе дорожного движения: «Пешеходы — велосипедисты — общественный транспорт — личные автомобили».
«На наших дорогах транспорту отдаётся излишний приоритет. Хотя движение пешеходов, спокойствие и здоровье людей должны быть на первом месте», — сказал тогда Шавкат Мирзиёев. Этот принцип закладывался во все последующие нормативно-правовые акты, касающиеся безопасности дорожного движения, однако на практике он так и не соблюдался.
4. Современная практика городского проектирования рассматривает улицу не как пространство транспортного движения, а как пространство городской жизни, сочетающее в себе множество различных функций и уличных активностей. «Это кафе, магазины, рестораны, в целом общественные пространства, а также все нужды, с этим связанные. Это пешеходы, спешащие по своим делам или прогуливающиеся, студенты, пенсионеры, мамы с детьми в колясках — всё множество городских портретов пользователей и целый спектр потребностей каждого из них, который удовлетворяется там», — писал в колонке для «Газеты.uz» в 2018 году специалист в области транспортного планирования Илья Петушков.
Путепроводы создают вокруг себя огромное мёртвое пространство, которое могло бы жить и привлекать людей. При их строительстве под сруб могут пойти окружающие деревья, будут переделываться тротуары. На данный момент также неизвестно, что будет с историческими зданиями, расположенными рядом с перекрёстком.
«Это перекрёсток, на трёх сторонах которого находятся уникальные исторические здания, и путепровод просто „убьёт“ их величие, красоту и возможность рассмотреть», — считает основатель сайта «Письма о Ташкенте» Евгений Скляревский.
5. Путепроводы — это наиболее сложное и самое дорогое решение транспортного пересечения. Специалисты любят говорить: «Развязка вместо перекрёстка — самый дорогой способ перетащить пробку на 100 м дальше».
Поэтому с привлечением грамотных специалистов, в том числе независимых, нужно тщательно разобраться, насколько правильно именно такое решение, а также проанализировать, какие могут быть последствия от реализации этого решения. Средства, которые пойдут на строительство развязки и её ежегодное содержание, могут быть использованы для более важных проектов.
Множество развязок, построенных в последние годы в Ташкенте (трёхуровневая развязка у бывшего завода ТАПОиЧ, путепровод через улицу Шота Руставели по улице Мукими, возле нынешнего парка «Навруз», развязка на «Ганге» и многие другие) и других городах (Самарканд, Ургенч) отличаются непродуманностью и неудобством как для водителей, так и (особенно) для пешеходов.
6. Закупка по поручению президента тысячи автобусов большой и особо большой вместимости для Ташкента, которая должна была быть сделана много лет назад, кардинально улучшила транспортное обслуживание населения. Выделенные линии, более стабильный график движения и кондиционеры привлекли большое количество жителей, которые раньше предпочли бы такси тесному, жаркому и коптящему мидибусу. Это наглядный пример правильного решения и метода управления спросом — людям предложили лучшую альтернативу, и они её выбрали.
Власти должны пойти дальше и перестать бояться слова «трамвай». Это слово (или, возможно, более современное и привлекательное — LRT) должно вернуться на повестку дня. Госорганы и специалисты годами ждут, пока это озвучит президент, боясь инициативы — так быть не должно. Ликвидация трамвая не решила ни одну из проблем, которые ему искусственно приписывали. Ситуация в городе только ухудшилась. Если Ташкент хочет быть современным городом, вопрос LRT должен срочно начать обсуждаться по всем каналам.
Перекрёсток Навои — Батыра Закирова в своё время отлично справлялся и с трамваями, и с троллейбусами во всех направлениях.
В качестве срочной временной меры можно начать с BRT на той же улице Навои и продолжающих её улицах Беруни, Шахрисабз и Шота Руставели, обещания внедрения которого звучат на протяжении нескольких лет.
От заторов улицы спасут только развитый общественный транспорт, ограничение количества легковых автомобилей, в том числе за счёт платной парковки, а также создание условий для пешеходов и велосипедистов (не эти бетонные велодорожки, которые уже построены).
7. Обсуждаемый перекрёсток был совсем недавно капитально реконструирован. К проекту (на поздней стадии) привлекались Аркадий Гершман и транспортный инженер Александр Девяткин. Перекрёсток, как и другие перекрёстки этого коридора, оборудован умными светофорами. Согласно имеющейся у «Газеты.uz» информации, на реконструированных перекрёстках практически не бывает дорожно-транспортных происшествий, а их пропускная способность, как и планировалось, выросла.
Именно обращение «Газеты.uz» к президенту в 2022 году спасло улицу Навои от превращения в шоссе и заставило власти кардинально пересмотреть проект её реконструкции. Реализованный проект не идеален, но он намного лучше того, что предлагался изначально.
Мы надеемся, что это обращение также дойдёт до главы государства, и проект будет пересмотрен, а лучше — отменён, потому что в центре города многоуровневым развязкам не место. Решения, затрагивающие жизнь сотен тысяч людей, должны обсуждаться с этими людьми.
В начале июля Шавкат Мирзиёев, выступая на предвыборной встрече в столице, заявил, что в Ташкенте «на основе передового зарубежного опыта» на улицах, где наблюдаются заторы, будет построено 12 путепроводов. «Газета.uz» считает, что власти должны обнародовать заранее места планируемого строительства и провести общественные обсуждения по каждому из них.