20 июль куни АҚШ Молия вазирлиги Россияга санкция остидаги маҳсулотлар етказиб берилаётгани сабабли Қирғизистоннинг тўртта компаниясига нисбатан санкциялар жорий этилганини маълум қилди.
Қирғизистонда рўйхатдан ўтган RM Design and Development, «Прогресс лидер», «ГТМЕ Технологии» ва «Карголайн» компаниялари санкциялар остида қолди. Тўрт компаниянинг барчаси Россиянинг 2022 йил февралида Украинага бостириб киришидан кейин ташкил этилган, дейилади пресс-релизда.
«Қирғизистонда жойлашган компаниялар Россиянинг Украинага кенг кўламли бостириб кириши бошланганидан бери вақти-вақти билан Россияга электрон компонентлар ва бошқа технологияларни экспорт қилиб келмоқда», — деди АҚШ молия вазирлиги. Ушбу етказиб беришнинг бир қисми икки мақсадли товарлар бўлиб, Россия мудофаа сектори корхоналарига йўналтирилгани айтилган.
Ушбу компаниялар ҳақида нималар маълум ва улар қандай маҳсулотларни етказиб берган?
RM Design and Development МЧЖ 2022 йил март ойида ташкил этилган бўлиб, электрон ва телекоммуникация ускуналари ҳамда эҳтиёт қисмлар етказиб бериш билан шуғулланади. Компания Россияга икки мақсадли маҳсулотлар, жумладан, Россия ҳарбий-саноат комплекси учун электроника етказиб беради. Ташкил этилганидан буён компания Россия компанияларига яримўтказгичлар, интеграл микросхемалар ва конденсаторлар каби юзлаб партияда маҳсулотларни жўнатди.
«Прогресс лидер» МЧЖ 2022 йил март ойида рўйхатга олинган. Компания асосчиси Россия фуқароси Татьяна Иванова ҳисобланади. Шунингдек, у электрон ва оптик ускуналар, шунингдек, компьютерлар ва тегишли ускуналарни сотувчи Россиянинг «Сиайси» компаниясига эгалик қилади. «Прогресс лидер» «Сиайси»га кўплаб етказиб беришларини амалга оширган.
2022 йил июнь ойида ташкил этилган «ГТМЕ Технологии» Ёпиқ акциядорлик жамияти (ЁАЖ) Россияга микросхемалар каби ўнлаб маҳсулотлар партияларини етказиб берди.
«Карголайн» МЧЖ ҳам 2022 йил март ойида ташкил этилган. Компания Россияга, жумладан, АҚШ экспорт назорати остидаги авиакомпанияларга миллионлаб долларлик чет элда ишлаб чиқарилган самолётларни етказиб берган.
Қирғизистонга қарши санкциялар таҳдиди
Аввалроқ The Washington Post (WP) Америка расмийларига таяниб, Россияга Ғарб санкцияларини четлаб ўтишда ёрдам бергани учун Қўшма Штатлар Қирғизистонга қарши «иқтисодий чоралар» тайёрлаётгани ҳақида ёзганди.
Нашр қандай чоралар эканига аниқлик киритмаган, бироқ бундай ҳолларда одатда санкциялар ва компанияларни «қора рўйхат»га киритиш қўлланишига ишора қилган.
Қирғизистон ҳукумати WP нашри хабарига дарҳол муносабат билдирган. Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси «Россияга қарши санкция чекловларини бузишда Қирғизистон давлатининг ўзи ҳам, бирон-бир давлат тузилмаси ва компаниялари ҳам алоқаси йўқ», деб таъкидлади.
Разведка хизмати хусусий компанияларнинг санкциялар режимини бузишда «эҳтимолий иштироки» борлигини тан олган ва ушбу фирмаларни аниқлаш ва уларнинг фаолиятини тўхтатиш бўйича иш бошланганини эълон қилган.
Қирғизистон Иқтисодиёт ва савдо вазирлиги, шунингдек, АҚШ ва Европа Иттифоқи вакиллари билан маслаҳатлашувлардан сўнг мамлакат ҳарбий ва икки мақсадли маҳсулотларга нисбатан экспорт назоратини кучайтирганига ишонтирган.
Украина Ташқи ишлар вазирлиги Қирғизистоннинг Киевдаги элчиси Идрис Кадиркуловни «Россияга қарши санкцияларни четлаб ўтишда Қирғизистон юрисдикциясидан фойдаланиш» ҳақидаги маълумот юзасидан тушунтириш бериш учун чақиртирган.
ТИВ Қирғизистондан Россияга ҳарбий техникаси учун ишлатилиши мумкин бўлган товарларнинг реэкспорт қилиниши «Украина томонидан Россиянинг агрессив урушини қўллаб-қувватлашга қаратилган нодўстона ҳаракатлар сифатида баҳоланишини» қайд этган.

Министерство финансов США 20 июля объявило о введении санкций в отношении четырёх компаний из Кыргызстана из-за поставок в Россию подсанкционных товаров.
Под санкции попали зарегистрированные в Кыргызстане RM Design and Development, «Прогресс лидер», «ГТМЕ Технологии» и «Карголайн». Все четыре компании были созданы после вторжения России в Украину в феврале 2022 года, говорится в пресс-релизе ведомства.
«Компании, базирующиеся в Кыргызстане, периодически экспортировали электронные компоненты и другие технологии в Россию с начала российского полномасштабного вторжения в Украину», — отмечает Минфин США. Часть этих поставок с товарами двойного назначения поступала предприятиям российского оборонного сектора.
Что известно об этих компаниях и какие товары они поставляли
ОсОО RM Design and Development было создано в марте 2022 года и занимается поставкой электронного и телекоммуникационного оборудования и запчастей для него. Компания поставляет в Россию товары двойного назначения, в том числе электронику для российского военно-промышленного комплекса. С момента основания компания отправила российским компания сотни партий товаров, включая полупроводники, интегральные схемы и конденсаторы.
ОсОО «Прогресс лидер» было зарегистрировано в марте 2022 года. Учредитель компании — гражданка России Татьяна Иванова. Она также владеет российской ООО «Сиайси», которая занимается продажей электронного и оптического оборудования, а также компьютеров и сопутствующей техники. «Прогресс лидер» осуществляла многочисленные поставки «Сиайси».
Созданное в июне 2022 года ЗАО «ГТМЕ Технологии» поставило в Россию десятки партий с высокоприоритетной продукцией, такой как танталовые конденсаторы и микросхемы.
ОсОО «Карголайн» также было основано в марте 2022 года. Компания поставила в Россию авиатехнику иностранного производства на миллионы долларов, в том числе напрямую авиакомпаниям, на которые распространяется экспортный контроль США.
Угроза санкций в отношении Кыргызстана
Ранее газета The Washington Post (WP) со ссылкой на американских чиновников писала, что США готовят «экономические меры» в отношении Кыргызстана за помощь России в обходе западных санкций. Издание не уточнило, какие именно меры, но указало, что в таких случаях обычно применялись санкции и включение в «чёрный список» компаний.
Власти Кыргызстана сразу отреагировали на публикацию WP. В Государственном комитете национальной безопасности Кыргызстана заявили, что «ни само кыргызское государство, ни какие-либо государственные структуры и компании не причастны к нарушению … санкционных ограничений по отношению к России».
В спецслужбе допустили «возможную причастность» частных компаний к нарушениям санкционного режима и сообщили о начале разбирательства, чтобы установить эти фирмы и прекратить их работу.
Министерство экономики и коммерции Кыргызстана также заверило, что страна усилила экспортный контроль за товарами военного и двойного назначения после консультаций с представителями США и ЕС.
Накануне МИД Украины вызвал посла Кыргызстана в Киеве Идриса Кадыркулова, чтобы получить объяснения относительно информации об «использовании юрисдикции Кыргызстана для обхода санкций против государства-агрессора России».
В МИДе отметили, что реэкспорт товаров из Кыргызстана в Россию, которые могут использоваться для оснащения военной техники, «будут расцениваться украинской стороной как недружественные действия, направленные на поддержку захватнической войны России против Украины».