Украинанинг Тошкентдаги элчихонаси Ўзбекистон фуқароларига Россиянинг ушбу давлатга қарши урушида қатнашмаслик ва Украинанинг вақтинча босиб олинган ҳудудларига бормасликка чақирган мурожаатини эълон қилди.
Мурожаатда айтилишича, Россия «Украинанинг вақтинча босиб олинган ҳудудларида олиб борилаётган жанговар ҳаракатлар чоғида… шахсий ходимларининг катта йўқотишлари туфайли» Украинага қарши урушда қатнашиш учун хорижий фуқароларни жалб қилишга уринмоқда.
«Украина Қуролли кучлари Бош штаби маълумотларига кўра, ишғол қилинган Донецк вилояти Горловка шаҳрида жойлашган Россия босқинчи кучларининг бўлинмаларида Ўзбекистон Республикаси фуқаролари борлиги аниқланган», — дейилади элчихона хабарида.
Ўзбекистонликлар Украина чегарасини ноқонуний кесиб ўтиб, қурилиш ишларини олиб бориш учун келгани аниқланган. Мариуполга етиб келганидан сўнг уларнинг паспортлари олиб қўйилган ва бу фуқаролар кўнгиллилар сифатида сафарбар қилинган.
Элчихона Ўзбекистон фуқаролари эътиборини Россиянинг Украинага қарши урушида иштирок этишига йўл қўйилмаслигига қаратди: «Украинага қарши қуролли тажовузда қатнашган чет эл фуқаролари Украина миллий қонунчилиги ва халқаро ҳуқуқ нормаларига мувофиқ жиноий жавобгарликка тортилади».
Элчихона, шунингдек, «Украинанинг вақтинча босиб олинган ҳудудларида ҳар қандай фаолиятда қатнашиш учун Украина давлат чегарасини ноқонуний кесиб ўтишга йўл қўйилмаслигини» таъкидлади.
«Украинанинг вақтинча босиб олинган ҳудудларига, жумладан, қурилиш ёки бошқа ишларда қатнашиш учун ноқонуний равишда келган хорижлик фуқаролар босқинчиларнинг шериклари сифатида кўриб чиқилади ва Украина қонунчилигига мувофиқ жавобгарликка тортилади», — дейилади дипломатик ваколатхона хабарида.

Посольство Украины в Ташкенте опубликовало обращение в гражданам Узбекистана с призывом не не участвовать в войне России против этой страны и не посещать временно оккупированные территории Украины.
В обращении говорится, что Россия «в связи со значительными потерями личного состава… в ходе боевых действий на временно оккупированных территориях Украины» предпринимает попытки привлечения к участию в войне против Украины иностранных граждан.
«Согласно данным генерального штаба вооружённых сил Украины, были выявлены факты присутствие граждан Республики Узбекистан в подразделениях российских оккупационных войск, расположенных во временно оккупированном городе Горловка Донецкой области», — сообщило посольство.
Сообщается. что узбекистанцы незаконно пересекли границу Украины и прибыли для проведения строительных работ. После прибытия в Мариуполь у них были изъяты паспорта, и данные граждане были мобилизованы как добровольцы.
Посольство обратило внимание граждан Узбекистана на недопустимость участия в войне России против Украины: «Иностранные граждане, участвующие в вооружённой агрессии против Украины, будут преследоваться и привлекаться к ответственности в соответствии с нормами национального законодательства Украины и международного права».
Посольство также подчеркнуло «недопустимость незаконного пересечения государственной границы Украины для участия в какой-либо деятельности на временно оккупированных территориях Украины».
«Иностранные граждане, незаконно прибывшие на временно оккупированные территории Украины, в том числе для участия в строительных или иных работах, будут рассматриваться как пособники оккупантов и привлекаться к ответственности в соответствии с законодательством Украины», — заявили в дипмиссии.