2023 йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистонга хориждан қиймати 167 миллион долларлик 5403 дона электромобиль олиб кирилди, дея хабар бермоқда Статистика агентлиги матбуот хизмати.
Бу ўтган йилнинг шу давридаги кўрсаткичдан 4,85 баравар, 2022 йилдаги жами импортдан эса 2,5 баробар кўп ҳисобланади. Қиймат жиҳатидан кўрсаткич ҳам деярли бир хил ўсган.
Spot хабарига кўра, июнь ойидаги импорт ҳажми билан йил бошидан бери бешинчи марта ойлик максимал кўрсаткич янгиланган. Ўтган ойда 1587 та электромобиль импорт қилинди, бу май ойига нисбатан қарийб 25 фоизга кўп.
Электромобиллар олтита давлатдан олиб келинган, ҳар тўққизинчи автомобиль Хитойдан олиб келинган:
- Хитой — 4956;
- Гонконг — 348;
- Германия — 57;
- БАА — 16;
- Корея — 12;
- АҚШ — 7.
Ўтган йилнинг январь-июнь ойларига нисбатан Хитойдан харидлар 5 баробар, Гонконгдан 14 баробар, Германиядан 2,1 баробар ошди. БААдан импорт 4,5 баробар камайди, уч ойдан бери бу мамлакатдан импорт қилинмаяпти.
Электромобилларни импорт қилишда акциз ва божхона тўловлари, шунингдек, автомобиль йиғимлари ундирилмайди. Электр ёки гибрид транспорт воситаларида йўловчи ташувчи такси ҳайдовчилари 2030 йилгача лицензия тўловидан озод қилинган. Қувватлантириш станциялари ўрнатган тадбиркорларга ҳам йил бошидан буён имтиёзлар берилган.

За первое полугодие 2023 года в Узбекистан из-за рубежа было завезено 5403 электромобилей на сумму 167 млн долларов, сообщает пресс-служба Агентства статистики.
Это в 4,85 раз больше, чем было импортировано за аналогичный период прошлого года, и в 2,5 раза больше, чем за весь 2022 год. В стоимостном выражении показатель продемонстрировал почти такой же рост.
По данным Spot, в июне объём импорта обновил месячный максимум уже в пятый раз с начала года. За прошлый месяц было ввезено 1587 электрокаров — примерно на 25% больше, чем в мае.
Электромобили завозили из шести стран, 9 из 10 — из Китая:
- Китай — 4956;
- Гонконг — 348;
- Германия — 57;
- ОАЭ — 16;
- Корея — 12;
- США — 7.
По сравнению с январём-июнем прошлого года покупки из Китая увеличились в 5 раз, из Гонконга — в 14 раз, из Германии — в 2,1 раза. Импорт из ОАЭ снизился в 4,5 раза, поставок из этой страны не наблюдается уже третий месяц.
Импорт электромобилей не облагается акцизами и таможенными пошлинами, а также автомобильными сборами. Таксисты, перевозящие пассажиров на электрических или гибридных автомобилях, освобождены от пошлины за получение лицензии до 2030 года. С начала года для предпринимателей также действуют льготы за установку зарядных станций.