Абатбай Сапарбаевич Данияров Қорақалпоғистоннинг Нукус шаҳрига ҳоким этиб тайинланди. Бу ҳақда шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати хабар қилди. У шу вақтга қадар Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши раисининг ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожлантириш ва маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келаётган эди.
26 июль куни ташкилий масала кўрилган халқ депутатлари шаҳар Кенгаши сессиясида Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси раиси Аманбай Оринбаев иштирок этди.
Абатбай Данияров 1987 йилда Нукусда туғилган, 2008 йилда Нукус давлат педагогика институтини инглиз тили ўқитувчиси мутахассислиги бўйича тамомлаган.
2020 йил ноябрь ойидан буён Нукус ҳокимлигини Утемурат Панаев бошқариб келаётган эди. Унинг ишдан бўшатилиши сабаблари айтилмаган.

В столице Каракалпакстана Нукусе 26 июля сменился хоким, сообщила городская администрация. Им стал Абатбай Сапарбаевич Данияров, ранее работавший заместителем председателя Совета министров Каракалпакстана по вопросам молодёжной политики, социального развития и духовно-просветительской работе.
В сессии городского кенгаша народных депутатов, на котором рассматривался организационный вопрос, принял участие председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Аманбай Орынбаев.
Абатбай Данияров родился в 1987 году в Нукусе, в 2008 году окончил Нукусский государственный педагогический институт по специальности учитель английского языка.
С ноября 2020 года хокимият Нукуса возглавлял Утемурат Панаев. О причинах его освобождения от должности не сообщается.