Ўзбекистонда камбағаллик даражаси энг юқори ҳудудлар Қорақалпоғистон Республикаси (19,7 фоиз), Сирдарё (19,5 фоиз) ва Хоразм (19,1 фоиз) вилоятлари бўлиб турибди. Мамлакатда 1 млн 307,8 минг камбағал оилалар мавжуд бўлиб, камбағаллик даражаси 14,1 фоизни ташкил этади, дея хабар бермоқда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги.
Камбағаллик даражаси энг паст ҳудудлар эса Тошкент шаҳри (8,5 фоиз) ва Навоий вилояти (9,2 фоиз) бўлиб турибди. Камбағаллик даражаси 2022 йилда 17 фоизни ташкил этган ва 2023 йилга келиб деярли 3 фоиз бандга пасайган.
Вазирлик йил якунига қадар камбағаллик даражаси 14,1 фоиздан (1 млн 307 минг оила) 12 фоизга (1 млн 180 минг оила) туширилиб, 130 мингга яқин оила, яъни 1 млн аҳолини камбағалликдан чиқариш белгиланганини қайд этган.
Шунингдек, ихтисослашуви ҳамда кичик бизнес учун мавжуд шароитдан келиб чиқиб, республикадаги 208 та шаҳар ва туман 5 та тоифага ажратилган бўлиб, бунда 20 та туман (9,6 фоиз) 5-тоифага киритилган ва шароити оғир туман ҳисобланади. 5-тоифага Бўзатов, Кегейли, Қонликўл, Мўйноқ, Тахтакўпир, Шуманай, Бўстон, Улуғнор, Арнасой, Деҳқонобод, Томди, Мингбулоқ, Қўшработ, Сардоба, Бандихон, Қизириқ, Олтинсой, Сўх, Ёзёвон ва Янгиариқ туманлари киради.

Министерство занятости и сокращения бедности объявило уровень бедности в разрезе регионов Узбекистана за январь-июнь.
Каракалпакстан оказался регионом с самым высоким уровнем бедности (19,7%). Следом идут Сырдарьинская (19,5%) и Хорезмская (19,1%) области. Самый низкий показатель зарегистрирован в Ташкенте (8,5%) и Навоийской области (9,2%).
В стране насчитывается 1 миллион 307,8 тысячи малообеспеченных семей, а уровень бедности составляет 14,1% (в 2022 году было 17%), говорится в сообщении. К концу года планируется снизить этот показатель до 12% и вывести около 130 тысяч семей (1 миллион человек) из бедности.
Фото: Министерство занятости и сокращения бедности.Фото: Министерство занятости и сокращения бедности.
«Сложные» районы
С января 2023 года в Узбекистане началось разделение районов на категории: для предприятий в них применяется дифференцированный порядок налогообложения и предоставляются субсидии.
208 городов и районов разделены на 5 категорий по условиям для малого предпринимательства и специализации. Определённые районы считаются более сложными для развития бизнеса, что может представлять вызовы для предпринимателей, работающих в этих районах.
В соответствии с этой классификацией, 20 районов (9,6%) находятся в 5-й категории и считаются районами со сложными условиями. В их числе — Бозатауский, Кегейлийский, Канлыкульский, Муйнакский, Тахтакупырский, Шуманайский, Бустанский, Улугнорский, Арнасайский, Дехканабадский, Тамдынский, Мингбулакский, Кушрабатский, Сардобинский, Бандиханский, Кизирикский, Алтынсайский, Сохский, Язъяванский и Янгиарыкский районы.