Тошкент шаҳрининг Бунёдкор шоҳкўчасида бир кун аввал «Газета.uz» йўқ қилингани ҳақида ёзган 16 қатордан иборат хавфли пиёдалар ўтиш жойи ўз ўрнидан 250 метр масофа узоқликда қайта пайдо бўлди. Бу ҳақда пойтахт ички ишлар бош бошқармаси хабар берди.
Ўтиш жойи туннель устидаги қайрилиш нуқтасига кўчирилди ва яна тартибга солинмаган, яна худди шундай хавфлилигача қолди.
Бошқарма, шунингдек, ўрни ўзгартирилган «зебра» жойида ерусти пиёдалар ўтиш жойини қуриш бўйича мутасадди ташкилотларга бир нечта таклифлар берилганини маълум қилди.
«Газета.uz» бир полосали тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойлари бўлмаслиги ҳақида кўп марта ёзган. Реконструкция қилинган чорраҳаларда бу тамойил ҳатто лойиҳаларга ҳам киритилган, бироқ умуман Ўзбекистонда кўп полосали кўча ва йўлларни кесиб ўтиш муаммоси пиёдалар учун ҳамон муаммо бўлиб қолмоқда.

Вместо опасного пешеходного перехода через 16 полос на проспекте Бунёдкор в столице, о ликвидации которого «Газета.uz» писала накануне, организован другой — на расстоянии 250 м от прежнего. Об этом сообщило УБДД ГУВД Ташкента.
Переход размечен на месте разворота над тоннелем и остался нерегулируемым, то есть таким же опасным.
бдд, нерегулируемый пешеходный переход
Управление также сообщило, что подало несколько предложений в ответственные инстанции об организации на месте прежнего перехода надземного перехода.
«Газета.uz» много раз писала, что нерегулируемых переходов более чем через одну полосу быть не должно. На реконструированных перекрёстках этот принцип даже заложен в проекты, но в целом по Узбекистану проблема перехода многополосных улиц и дорог остаётся проблемой пешеходов.