Президент Шавкат Мирзиёев Фарғонада Ички ишлар вазирлигининг кенгайтирилган йиғилишида иштирок этмоқда.
Давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадовнинг маълум қилишича, йиғилишда ҳуқуқ-тартибот соҳасидаги ишлар аҳволи таҳлил қилиб, келгусидаги вазифалар белгилаб берилади.
«Биз ислоҳотларимизнинг илк кунлариданоқ инсон қадрини улуғлашни энг олий қадрият сифатида эътироф этдик ва бу борада катта ўзгаришларни бошладик. Янги Ўзбекистон, бу — ҳуқуқий давлат эканлигини янгиланган Конституциямизда ҳам муҳрлаб қўйдик», — деди давлат раҳбари.
«Ягона мақсадимиз — адолат ва қонун устуворлигини таъминлаш орқали халқимизни рози қилишдан иборат», — деди у.
Шавкат Мирзиёев охирги икки йил ичида ҳуқуқ-тартибот фаолиятига оид қонун (10 та), президент фармон ва қарорлари (40 га яқин), ҳукумат қарорлари (60 дан ортиқ) қабул қилинганини қайд этди.
Унинг сўзларига кўра, ҳуқуқ-тартибот органлари, айниқса ички ишлар ходимларининг ойлик маоши кескин оширилди ва кўплаб имтиёзлар берилган. Бевосита «маҳалладаги бешлиги"(МФЙ раиси, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли ҳамда профилактика инспектори — «Газета.uz») учун 30 мингдан ортиқ янги штатлар киритилган.
«Аслида ҳам, аҳолининг тинчлигини таъминлаш маҳалладан бошланиши керак. Лекин маҳаллада жиноятчиликни жиловлаш аҳволидан халқимиз қанчалик рози?», — дея савол қўйди президент.
Маълумотларга кўра, ўтган олти ойда маҳаллаларда барвақт олдини олиш мумкин бўлган 12 мингга яқин жиноят содир этилган.
Қотиллик ва тан жароҳати билан боғлиқ жиноятларнинг 50 фоизи оилавий-маиший низолар ва мунтазам жанжаллар оқибатида, ўғриликнинг 70 фоизи ишсизлик ва моддий етишмовчилик сабаб, ёшлар ва ўсмирлар жиноятлари, асосан, оиладаги муҳит ва ҳуқуқий саводхонлик етишмаслиги туфайли содир бўлмоқда.
«Айрим ҳуқуқ-тартибот идоралари раҳбарлари жиноятчиликни олдини олишда жиловни қўйиб юборган», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Улар орасида шахсий манфаатларини касбий мажбуриятларидан устун кўраётган, ҳуқуқ-тартибот идораларида ишлашга номуносиб бўлган бир қатор раҳбарлар ҳам бор», — деди давлат раҳбари.
Йиғилишда мамлакат бўйича криминоген вазият мураккаб бўлган, «қизил» тоифага киритилган маҳаллалар энг кўп Тошкент шаҳри, Фарғона, Қашқадарё, Бухоро ва Наманган вилоятларига тўғри келгани кўрсатиб ўтилди.
Ўтган олти ойда маҳалладаги ўта оғир ва оғир жиноятлар Фарғона, Тошкент вилояти, Тошкент шаҳри, Бухоро, Андижон, Қашқадарё вилоятларида энг кўп содир этилган.
Фарғона шаҳрида ўғрилик, Наманган шаҳрида безорилик, Қўқон шаҳрида тан жароҳати, Самарқанд шаҳрида номусга тегиш ва товламачилик, Миробод туманида қотиллик кўп юз берган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев участвует в расширенном заседании коллегии Министерства внутренних дел в Фергане.
Как сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов, на повестке дня — положение дел в сфере правопорядка и задачи на будущее.
«С самых первых дней наших реформ мы признали высшей ценностью достоинство человека и начали в этой сфере большие изменения. Мы закрепили в нашей обновлённой Конституции, что Новый Узбекистан — это правовое государство», — заявил глава государства.
«Наша единая цель — удовлетворять потребности нашего народа путём обеспечения справедливости и верховенства закона», — подчеркнул он.
Шавкат Мирзиёев напомнил о десятках принятых за последние два года законов (10), указов и постановлений президента (40) и постановлений правительства (60), касающихся деятельности сферы правопорядка.
Он сказал, что сотрудникам системы МВД были заметно повышены зарплаты и предоставлены многие льготы. Только для «махаллинских пятёрок» создано более 30 тысяч новых штатов, отметил президент (в пятёрку входят председатель махалли, помощник хокима, молодёжный лидер, активистка по делам женщин и участковый инспектор профилактики — «Газета.uz»).
«Безопасность населения должна начинаться с махалли. Но насколько наш народ доволен работой по сдерживанию преступности в махаллях?» — спросил он.
Согласно озвученным им данным, за первое полугодие в махаллях было совершено около 12 тысяч преступлений, которые можно было предотвратить.
Половина преступлений, связанных с убийством и нанесением телесных повреждений, произошли из-за семейных разногласий и регулярных конфликтов.
Причиной 70% краж являются безработица и материальный недостаток. Преступления, совершаемые молодыми людьми и подростками, в основном, вызваны атмосферой в семье и низкой правовой грамотностью, отметил президент.
Некоторые руководители правоохранительных органов пустили на самотёк работу по предупреждению преступлений, заявил Шавкат Мирзиёев.
«Среди них есть и те, кто ставят личную выгоду выше профессиональных обязанностей, кто недостоин работать в правоохранительных органах», — сказал он.
Президент заявил, что самая сложная («красная» категория) криминогенная ситуация сложилась в махаллях Ташкента, а также Ферганской, Кашкадарьинской, Бухарской и Наманганской областей.
За первые шесть месяцев года больше всего тяжких и особо тяжких преступлений произошло в Ферганской и Ташкентской областях, городе Ташкенте, Бухарской, Андижанской и Кашкадарьинской областях.
В городе Фергане зафиксировано больше всего случаев краж, Намангане — хулиганства, Коканде — нанесения телесных повреждений, Самарканде — домогательства и вымогательства, в Мирабадском районе Ташкента — убийств.