Андижон вилоятида туғилган 26 ёшли йигит ўзини қиз бола мактаб ўқувчиси деб таништириб, 10 ёшли қиздан интим характердаги сурат ва видеоларни юборишни талаб қилган. Бу ҳақда Ўзбекистонда зўравонликка қарши курашиш лойиҳаси Nemolchi.uz хабар берди.
2023 йилнинг январь ойида Андижон вилоятида туғилган 26 ёшли Р.М. турли математик масалаларни ечиш учун Telegram`да очилган гуруҳга аёл исми билан қўшилган ва ўзини 15 ёшли мактаб ўқувчиси деб таништирган. Гуруҳ аъзоси ниқоби остида қизларнинг ишончини қозонишга уриниб, уларга шахсий хабар ёза бошлаган. Уларнинг орасида 10 ёшли Саида (исми ўзгартирилган) ҳам бўлган.
Р.М. ҳақиқатан ҳам ёш қиз билан мулоқот қилаётганига ишонч ҳосил қилиш учун ундан фотосурат ёки видео юборишни сўраган. Саида янги ўртоғига қуйидагича овозли хабар юборган: «Мен ўғил бола эмас, қиз боламан. Мана, эшитинг». Шундан сўнг Саида суҳбатдошининг қиз эканини тасдиқлашни сўраган. Бунга жавобан Р.М. унга интернетдан юклаб олинган ўсмир қиз видеосини юбориб, «бу менман» деб ёзади. Кейин эркак қизга «Ҳожатхонага бор, тўлиқ ечин ва менга камида 3−4 дақиқа давом этадиган видео юбор», деб видео юборишни сўраган, бироқ қизча ундай қилмаган.
«Р.М. қизга мусулмонлар учун муқаддас исмни қўллаган ҳолда қизга порнографик видеоларни юбориб, Саидадан ҳам худди шуни кутган. Қиз рад жавобини беради ва бу асло мумкин эмаслигини ёзади. Шунда Р.М. ҳалигача ўзини қиз бола деб кўрсатиб, жойнамоз ва муқаддас китоб фонида қизларнинг ички кийимда тушган суратларини юборади ва қиздан худди шундай суратларни юборишни талаб қилади. Эвазига кўп пул беришни ваъда беради ва гўёки ўз овози билан ёзилган бир ролик юборади, унда айтилишича „Мана, қара, мен шундай видеолар учун бир кунда шунча пул топяпман“ дейилган эди. Қиз унинг талабани бажармаса унинг контактлари ва профилдаги суратларини тарқатиб, шарманда қилиш билан таҳдид қилади», — дейилади Nemolchi.uz хабарида.
Саида бўлиб ўтганларни ота-онасига айтиб беради. Қизнинг онаси телефонни олиб, Р.М.га ички ишларга хабар беришини ёзган. Бунга жавобан Р.М кулади ва тезда барча ёзишмаларни ўчириб ташлайди.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари тезда гумонланувчини топиб, телефонини мусодара қилган. Суд-техник экспертизаси натижаларига кўра, Р.М.нинг ушбу қурилмасидан Саида билан ёзишмалари бўлгани, телефонда порнографик характердаги юзлаб сурат ва видеолар топилгани аниқланди.
2023 йилнинг июнь ойида суд Р.М.ни болалар порнографиясини тарқатиш, шунингдек, вояга етмаган шахсни порнографик хусусиятга эга ҳаракатларнинг ижрочиси сифатида жалб этишда (Жиноят кодексининг 130-моддаси 3-қисми) айбдор деб топди. Жиноят содир этилган вақтда (2023 йил январь) ушбу модданинг санкциясида назарда тутилган энг юқори жазо 5 йилни ташкил этади. Суд ҳукми билан эркак 4,5 йил манзилли колонияда жазо ўташга ҳукм қилинди.
Nemolchi.uz қонунчиликни ўзгартириш керак, деб ҳисоблайди
«2023 йилнинг апрель ойида ушбу модда бўйича санкция 7 йилга оширилди, аммо бу етарли эмас. Қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича Сенат ишчи гуруҳи болалар порнографиясини тарқатиш, онлайн груминг ва болаларга нисбатан бошқа жиноятлар учун алоҳида модда киритишни таклиф қилди. Афсуски, ушбу таҳрир бир қатор идоралар томонидан қаршиликка учради ва биз бошқа жиноятлар учун жавобгарликни кучайтириш ва оиладаги зўравонликни жиноий жавобгарликка тортиш мақсадида ушбу моддадан воз кечишга мажбур бўлдик», — дея таъкидлади Nemolchi.uz.
«Эришганимиз жавобгарлик 7 йилгача оширилди. Аммо биз таклиф қилган таҳрирга кўра, Р.М. каби жиноят содир этган шахс 11 йилдан 15 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади», — дея қайд этган лойиҳа.
Жабрланувчи 10 ёшли қиз бўлсада, суд очиқ ўтди. Гап шундаки, жинсий эркинликка қарши жиноятлар бўйича суд ёпиқ тарзда ўтказилади, порнография моддаси эса Жиноят кодексининг бошқа бўлимида. Очиқ ёки ёпиқ мажлис ўтказиш суднинг ихтиёрида. Буни ҳам қайта кўриб чиқиш талаб қилинади, деб ёзади Nemolchi.uz.

26-летний уроженец Андижанской области, притворяясь школьницей, пытался заставить 10-летнюю девочку прислать ему фотографии и видео интимного характера. Об этом сообщил проект по борьбе с насилием в Узбекистане Nemolchi.uz.
В январе Р. М. добавился под женским именем в открытую группу Telegram по решению различных математических задач и представился 15-летней школьницей. Под видом участницы группы он стал писать девочкам, пытаясь войти к ним в доверие. Одной из таких девочек оказалась 10-летняя школьница.
«Р. М. хотел убедиться, что точно общается с малолетней девочкой, и попросил её отправить своё фото или видео. Саида отправила новой подружке (как она думала) голосовое сообщение: „Я девочка, а не мальчик. Вот, слышишь“. После этого Саида попросила подтверждение, что её собеседница-девочка. В ответ Р. М. отправил ей скачанное в интернете видео с девочкой-подростком, подписав „а это я“», — рассказали в Nemolchi.uz.
После этого мужчина попросил девочку зайти в ванную, раздеться и прислать ему видео длительностью не менее 3−4 минут, но она отказалась. После этого Р. М. «начал отправлять ей видео порнографического характера с использованием священного для мусульман имени», написанного на бумажке, и требовать, чтобы школьница сняла такие же. Девочка вновь отказалась и написала, что такое недопустимо.
Далее, по данным Nemolchi.uz, Р. М. начал отправлять ей фотографии девушек в нижнем белье на фоне молельного коврика и священной книги и требовал сделать такие же фото. Взамен обещал дать много денег, сопровождая это смонтированным роликом, на котором женский голос (якобы его) говорил: «Вот, смотри, сколько я зарабатываю денег за один день, потому что снимаю такие видео». Он угрожал, что в случае отказа опозорит девочку, распространив её контакты и фото профиля в интернете.
Девочка рассказала обо всём родителям, и её мама написала «подружке», что сообщит в милицию. «В ответ Р. М. посмеялся и быстро удалил всю переписку. Органы правопорядка оперативно нашли подозреваемого, и изъяли у него телефон», — сообщает проект.
Судебно-техническая экспертиза установила, что Р. М. переписывался с девочкой именно со своего устройства. В телефоне также нашли сотни фото и видео порнографического характера.
В июне суд в Ташкентском районе Ташкентской области признал Р. М. виновным по части 3 статьи 130 (ввоз на территорию Узбекистана с целью распространения, рекламирования, демонстрации, а равно изготовление, распространение, рекламирование, демонстрация порнографической продукции с описанием или изображением несовершеннолетнего либо вовлечение несовершеннолетнего в качестве исполнителя в действиях порнографического характера) Уголовного кодекса Узбекистана.
Максимальное наказание, предусмотренное санкцией данной статьи на момент совершения преступления (январь 2023 года) — 5 лет. Суд приговорил его к 4,5 годам лишения свободы в колонии-поселении.
В Nemolchi.uz считают, что законодательство должно меняться
«В апреле санкция по данной статье была увеличена до 7 лет, однако этого недостаточно. Рабочая группа Сената по внесению изменений в законодательство предлагала введение отдельной статьи за распространение детской порнографии, онлайн-грумминг и другие преступления в отношении детей. К сожалению, данная редакция встретила сопротивление со стороны ряда ведомств, и нам пришлось отказаться от этих статей, чтобы ужесточить ответственность за другие преступления и криминализировать семейно-бытовое насилие», — отметили в Nemolchi.uz.
«Максимум, что удалось добиться — увеличения ответственности за детскую порнографию до 7 лет. Однако по предлагаемой нами редакции виновный, совершивший такое преступление, как Р. М., был бы наказан на срок от 11 до 15 лет лишения свободы», — говорится в сообщении.
Суд проходил в открытом режиме, хотя потерпевшая — девочка 10 лет. Дело в том, что закрытый суд проводится по делам о преступлениях против половой свободы, а статья о порнографии находится в другом разделе Уголовного кодекса. Проводить открытое или закрытое закрытое заседание — на усмотрении суда. Это также требует пересмотра, считают в Nemolchi.uz.