2023 йил июль ойида Ўзбекистонда 0,2 фоизлик дефляция қайд этилди. Бу ҳақда президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида маълумот берилди.
Агентлик маълумотларига кўра, истеъмол нархлари индексининг пасайиши озиқ-овқат маҳсулотларининг сўнгги бир ойда ўртача 0,9 фоизга арзонлашгани ҳисобига кузатилган, бу даврда ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,3 фоизга, хизматлар эса 0,5 фоизга қимматлашган.
Йил бошидан буён (январь-июлда) инфляция 3,3 фоизгача пасайди (ўтган ойда бу кўрсаткич 3,45 фоизни ташкил этган). Йиллик инфляция (ўтган йилнинг июль ойига нисбатан) 9,8 фоизгача пасайди — бу 2016 йил августидан бери энг паст кўрсаткич (8,6 фоиз). Йил давомида озиқ-овқат маҳсулотлари ўртача 10,7 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 7,3 фоизга, хизматлар 8,2 фоизга қимматлашди.
Июль ойида алоҳида маҳсулотлар бўйича гуруч ва гуруч оқшоғи 1,7 фоизга (йиллик ҳисобда — 50,6 фоизга), суякли мол гўшти — 0,7 фоизга (13 фоизга), қўй гўшти — 0,5 фоизга (12,5 фоизга) қимматлади.
Бир қатор асосий озиқ-овқат маҳсулотлари арзонлашди. Ун нархи яна 2,1 фоизга (йил давомида -5,5 фоиз), тухум 4 фоизга (нархи бир йилда 12,2 фоизга ошган), кунгабоқар ёғи 3 фоизга (-14,7 фоиз), шакар 4,6 фоизга (+5,6 фоиз), сут 2,8 фоизга (-17,5 фоиз)га арзонлади.
Мева-сабзавотлардан ўтган ойда бодринг (+8,1 фоиз), қовун (+6,3 фоиз), сабзи (+5,9 фоиз), лимон (+4,9 фоиз), узум (+4,4 фоиз), олма (+3,5 фоиз) қимматлаган. Бақлажон 37,6 фоизга, булғор қалампири 36,8 фоизга, помидор 30,5 фоизга, пиёз 20,2 фоизга арзонлади.
Йиллик ҳисобда лимон 2,1 бараварга, карам 39,9 фоизга, мандарин 33,8 фоизга, сабзи 23,3 фоизга, олма 22,5 фоизга, нок 18,5 фоизга, узум 11,8 фоизга қимматлаган.
Алкоголли ичимликлар 0,2 фоизга (йил давомида 12,3 фоизга), тамаки маҳсулотлари 1 фоизга (+11,6 фоизга) қимматлади.
Ўтган ойдаги каби июль ойида ҳам бензин нархи барча ҳудудларда республика бўйича ўртача 2 фоизга ошди. Газ ёнилғиси нархи деярли ўзгармади.
Авиакомпания хизматлари нархи 4,3 фоизга ошди, бу миллий валютанинг еврога нисбатан курсининг ўзгариши билан изоҳланади. Темирйўл транспорти хизмати 1,2 фоизга қимматлашди.
Июль ойида умумий овқатланиш хизматлари тўққизта вилоятда ўртача 0,2 фоиздан 2,3 фоизгача қимматлашди.
Ўзбекистоннинг тўртта ҳудудида меҳмонхона хизматлари қимматлашди (1,7−2,4 фоиз оралиғида), дам олиш марказларида нархлар барқарорлиги сақланиб қолди.
Палов индекси (озиқ-овқат нархлари қандай ўзгаришини тушунишга ёрдам берадиган бигмак индекси ва оливье индексларининг аналоги) деярли ўзгармади. Қашқадарё вилоятида паловнинг бир порцияси нархи 2,5 фоизга ошди, қолган вилоятларда нархлар ўзгармади ёки 1 фоизга ошди.

В июле 2023 года в Узбекистане зарегистрирована дефляция в 0,2%. Об этом говорится в отчёте Агентства статистики при президенте.
По данным агентства, снижение индекса потребительских цен произошло за счёт продовольственных товаров, которые за прошлый месяц в среднем стали дешевле на 0,9%, тогда как непродовольственные товары подорожали на 0,3%, а услуги — на 0,5%.
С начала года (за январь-июль) инфляция опустилась до 3,3% (в прошлом месяце было 3,45%). Годовая инфляция (к июлю прошлого года) опустилась до 8,94% — это самый низкий показатель с августа 2016 года (8,6%). Продовольственные товары за год в среднем стали дороже на 10,7%, непродовольственные — на 7,3%, услуги — на 8,2%.
В разрезе отдельных товаров в июле рис и рисовая сечка подорожали на 1,7% (в годовом выражении — на 50,6%), говядина с костями — на 0,7% (13%), баранина — на 0,5% (12,5%).
Ряд основных продуктов питания подешевел. Цена на муку упала ещё на 2,1% (за год -5,5%), яйца — на 4% (за год подорожали на 12,2%), подсолнечное масло — на 3% (-14,7%), сахар — на 4,6% (+5,6%), молоко — на 2,8 (-17,5%).
Среди овощей и фруктов больше всего в прошлом месяце подорожали огурцы (+8,1%), дыни — на 6,3%, морковь — 5,9%, лимоны — на 4,9%, виноград — на 4,4%, яблоки — на 3,5%. Цены на баклажаны снизились на 37,6%, болгарский перец — на 36,8%, помидоры — на 30,5%, лук — на 20,2%.
В годовом выражении лимоны стали дороже в 2,1 раза, капуста — на 39,9%, мандарины — на 33,8%, морковь — на 23,3%, яблоки — на 22,5%, груши — на 18,5%, виноград — на 11,8%.
Алкогольные напитки подорожали на 0,2% (за год — на 12,3%), табачные изделия — на 1% (+11,6%).
В июле, как и месяцем ранее, цены на бензин повысились во всех регионах — в среднем по стране на 2%. Цены на газовое горючее практически не изменились.
Услуги авиакомпаний подорожали на 4,3%, что объясняется изменением курса национальной валюты к евро. Железнодорожные перевозки стали дороже на 1,2%.
Услуги общественного питания в июле подорожали в девяти регионах в среднем от 0,2% до 2,3%.
Услуги гостиниц подорожали в четырёх регионах Узбекистана (в пределах 1,7−2,4%), центров отдыха — сохранили ценовую стабильность.
Индекс плова (аналог индекса бигмака и индекса оливье, который помогает понять, как меняются цены на продовольственные товары) почти не изменился. Стоимость одной порции плова увеличилась в Кашкадарьинской области на 2,5%, в остальных регионах цены не изменились или выросли в пределах 1%.