Қозоғистонда энди қаровсиз ҳайвонларни тутиш бўйича хизматлар уларни қўлга олиш жараёнининг ҳар бир босқичини фото ва видеога олишлари керак бўлади, дея хабар берди Tengrinews.kz. Бу Қозоғистон стандартлаштириш ва метрология институтида ишлаб чиқилган янги стандартда кўзда тутилган.
Стандарт қаровсиз ҳайвонларни тутиш ва ташиш жараёнини тартибга солади ҳамда уларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш ҳолатларининг олдини олишга мўлжалланган, дейилади хабарда.
«Тутиш чоғида ҳайвонларни ўлдириш, шунингдек, ҳайвонлар учун ҳам, одамлар учун ҳам хавфли бўлиши мумкин бўлган заҳарли озуқалардан фойдаланиш тақиқланади», — дейилади нашр иқтибос келтирган институт пресс-релизида.
Стандарт шунингдек, тутишда ишлатиладиган препаратлар, қурилмалар ва механизмларга қўйиладиган талабларни ҳам белгилайди.
Транспорт воситаси ҳайвонларнинг турли жинслари, катталиги ва ёши учун алоҳида катакчалар билан жиҳозланган бўлиши керак, шунингдек, шамоллатиш ва ҳаво ҳароратини сақлаш тизимига эга бўлиши керак.
2022 йил мартидан Қозоғистонда уй ҳайвонларини сақлаш ва уларга инсонпарвар муносабатда бўлиш қоидаларини тартибга солувчи ҳайвонларга масъулият билан муносабатда бўлиш тўғрисидаги қонун амал қилмоқда. Хусусан, у ҳайвонларнинг ҳаёти ва соғлиғи учун эгаларининг жавобгарлигини назарда тутади. Қонун, шунингдек, уй ҳайвонларини рўйхатдан ўтказишни талаб қилади.

Службы отлова безнадзорных животных в Казахстане будут обязаны проводить фото- и видеофиксацию на каждом этапе процесса поимки, сообщает Tengrinews.kz. Это предусмотрено новым стандартом, который разработали в Казахстанском институте стандартизации и метрологии.
Стандарт регулирует процесс отлова и транспортировки безнадзорных животных и призван предотвратить случаи жестокого обращения с ними, говорится в сообщении.
«Запрещается умерщвлять животных в ходе отлова, а также использовать яды и отравленные приманки, которые могут быть опасны как для животных, так и для людей», — приводит издание выдержку из пресс-релиза института.
В стандарте также прописаны требования к препаратам, устройствам и механизмам, которые используются при отлове.
Машина для транспортировки должна быть оборудована раздельными клетками для разного пола, размера и возраста животных, а также иметь систему вентиляции и поддержания температуры воздуха. Контакт отловленных животных во время транспортировки должен быть полностью исключен.
С марта 2022 года в Казахстане действует закон об ответственном обращении с животными, регулирующий правила содержания питомцев и гуманное отношение к ним. В нем, в частности, предусмотрена ответственность владельцев за жизнь и здоровье животных. Закон также обязывает владельцев домашних животных ставить их на учет.