Президент Шавкат Мирзиёев 2 август куни Чирчиқдаги қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини бориб кўрди.
Кластер давлат раҳбарининг 2021 йил 11 ноябрдаги қарори асосида ташкил этилган. Ўшандан бери қарийб 38 минг квадрат метр янги иншоотлар қурилиб, 35 минг квадрат метрдан ортиқ мавжуд бинолар таъмирланди.
Кластер ва «Тошкент трактор заводи» корхонасини ташкил этиш учун Чирчиққа 5 та корхона кўчирилиб, Тошкент қишлоқ хўжалиги машинасозлиги заводи, Агрегат заводи, «Технолог», «Технолог-Стан» ва «Агросаноатмашинвест» корхоналари қуввати оптималлаштирилди.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, кластер йилига 15 минг дона трактор, тиркама ва бошқа техникаларни ишлаб чиқариш қувватига эга. Корхонада 1000 та ишчи ўрни яратилган.
Муҳим жиҳат сифатида тармоқ корхоналари ўртасидаги кооперацияни кенгайтириш, харажатлар ва маҳсулот таннархини камайтириш экани қайд этилди.
Кластер яқинда биринчи маҳаллий маҳсулот — универсал тракторни ишлаб чиқарди. Тошкент трактор заводи бош директори Азизбек Мухиддиновнинг айтишича, унинг маҳаллийлаштириш даражаси 25 фоизни ташкил этади (50 фоизга етказиш режалаштирилган), хусусан, завод тракторнинг кабинаси, капоти ва бошқа қисмларини ишлаб чиқаради.
Шавкат Мирзиёев «Ўзавтосаноат» раҳбари Улуғбек Розуқулов, Президент администрацияси раҳбари Сардор Умурзаков, бош вазир Абдулла Арипов ва бошқалар ҳамроҳлигида. Фото: президент матбуот хизмати.
Шунингдек, ғалла ўриш комбайнини ишлаб чиқариш ҳам йўлга қўйилмоқда. Шавкат Мирзиёев аввалроқ терим машинаси тўлиқ Германиядан олиб келингани, ҳозирда эса «100 фоиз ўзимизда ишлаб чиқариш чоралари кўрилаётгани»ни айтди.
Президент импорт қилинадиган маҳсулотларни маҳаллийлаштириш, бу жараёнга хусусий секторни жалб этиш муҳимлигини таъкидлади.
«Қишлоқ хўжалигимизда техникага талаб катта. Бизга арзон, муқобил, тежамкор техника керак. Бунинг учун маҳаллийлаштириш ва таннарх бўйича ишлаш зарур. Деҳқонларга арзон техника етказиб бермасак, манфаатдорлик бўлмайди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Қашқадарё, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида пахтани машина билан териш ҳажми 50 фоизга яқинлашаётганини таъкидлади. Олти ой давомида Ўзбекистон 550 млн доллардан ортиқ қийматдаги мева-сабзавот экспорт қилди ва яқин келажакда бу кўрсаткични 2−3 млрд долларга етказиш режалаштирилмоқда.
«Қишлоқ хўжалигининг барча тармоқларида яна лойиҳалар кўп. Уларда маҳсулдорликни ошириш, одамлар меҳнатини енгиллаштириш учун сифатли, хамёнбоп техникалар зарур», — деди президент.
Давлат раҳбари техникага техник хизмат кўрсатиш муҳимлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, кластер нафақат сотиши, балки техникаларга хизмат кўрсатиши ҳам керак. Тошкент вилояти мисолида хизмат кўрсатиш марказларини ташкил этиш ва сифатли хизмат кўрсатишни ташкил этиш, ёшларга техникаларни таъмирлашни бепул ўргатиш вазифаси қўйилди.
Кластерда илмий марказ ташкил этилган. Бу ерда Германия ва Швеция компанияларининг таълим марказлари билан ҳамкорликда узлуксиз дуал таълим шаклидаги ўқув жараёнлари йўлга қўйилган. Шу билан бирга, олий таълим муассасалари талабалари назарий билимларини кластерда амалиёт билан мустаҳкамлаши мумкин.
Қўшимча қилинишича, 20 минг квадрат метр майдонда қуёш батареяларини ўрнатилган. Бу кластернинг электр энергиясига талабини 30 фоизгача қондириши мумкин.
2022 йил ёзида президент қишлоқ хўжалиги техникасини харид қилиш учун 100 млн доллар имтиёзли кредит ажратиш тўғрисидаги қарорни имзолаганди. Банклар имтиёзли даврни ҳисобга олган ҳолда 10 фоиз ставкада миллий валютада 10 йилгача муддатга кредитлар беради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 августа посетил кластер сельскохозяйственного машиностроения в Чирчике.
Кластер создавался в рамках постановления главы государства от 11 ноября 2021 года. С тех пор построено 38 тысяч кв. м новых производственных помещений, а также отремонтировано свыше 35 тысяч кв. м площадей.
На территории оптимизированы мощности пяти предприятия — Ташкентского завода сельхозтехники, Агрегатного завода, «Технолог», «Технолог-Стан» и «Агросаноатмашинвест», которые были передислоцированы в Чирчик для создания кластера и предприятия «Ташкентский тракторный завод».
По данным пресс-службы президента, кластер способен производить 15 тысяч тракторов, прицепов и другой техники в год. На объекте создано 1000 рабочих мест.
В качестве важного аспекта выделяется расширение кооперации отраслевых предприятий, снижение издержек и себестоимости продукции.
Кластер недавно выпустил первый отечественный продукт — универсальный трактор. Гендиректор Ташкентского тракторного завода Азизбек Мухиддинов сообщил, его локализация составляет 25% (планируется довести до 50%), в частности, на заводе производится кабина, капот и других частей трактора.
кластер сельхозтехники
Шавкат Мирзиёев в сопровождении главы «Узавтосаноат» Улугбека Розукулов, главы Администрации президента Сардора Умурзакова, премьер-министра Абдуллы Ариповова и других. Фото: пресс-служба президент.
Также запускается производство зерноуборочного комбайна. Шавкат Мирзиёев заявил, что ранее комбайн полностью завозился из Германии, а теперь «предпринимаются шаги, чтобы на 100% производить у нас».
Президент отметил, что важно локализовать импортную продукцию и вовлечь в этот процесс частный сектор.
«В нашем сельском хозяйстве большой спрос на технику. Нужна доступная, отечественная, экономичная техника. Это требует работы над локализацией и себестоимостью. Если мы не будем снабжать дехкан недорогой техникой, не будет заинтересованности», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что в Кашкадарьинской, Джизакской и Сырдарьинской областях объем машинного сбора хлопка приближается к 50%. За шесть месяцев Узбекистан экспортировал фруктов и овощей на более чем 550 млн долларов, а в ближайшее планирует увеличить этот показатель до 2−3 млрд долларов.
«Есть ещё много проектов во всех отраслях сельского хозяйства. Им нужна качественная, доступная по цене техника для повышения производительности и облегчения труда людей, — сказал он.
Глава государства подчеркнул важность технического обслуживания техники. По его словам, кластер должен не только продавать, но и обслуживать технику. Поставлена задача создать сервисные центры и организовать качественное обслуживание на примере Ташкентской области, бесплатно обучить молодёжь ремонту техники.
При кластере создан научный центр. где в сотрудничестве с образовательными центрами немецких и шведских компаний налажена подготовка специалистов в форме непрерывного дуального образования, а также практика для студентов вузов.
На площади 20 тысяч кв. м установлены солнечные батареи. Это может покрыть до 30% потребности кластера в электроэнергии.
Летом 2022 года президент подписал постановление о выделении 100 млн долларов на льготные кредиты для покупки сельхозтехники. Банки будут предоставлять займы в национальной валюте на срок до 10 лет по ставке 10%, включая льготный период.