Ироқ Алоқа вазирлиги мамлакатда Telegram мессенжери блоклангани ҳақида маълум қилди, деб хабар берди NINA агентлиги 6 августдаги баёнотга таяниб.
Қарор ҳокимиятнинг «мамлакат миллий хавфсизлиги билан боғлиқ» кўрсатмаси билан «фуқароларнинг шахсий маълумотларини сақлаш» учун қабул қилинган. Вазирликнинг таъкидлашича, мессенжер Ироқ қонунларини бузган.
Шунингдек, хабарда айтилишича, Telegram`дан бир неча бор «расмий давлат идоралари ва фуқароларнинг шахсий маълумотлари сиздирилувчи платформалар»ни олиб ташлаш сўраган, бироқ компания бу сўровларга жавоб бермаган.
«Алоқа вазирлиги фуқароларнинг сўз эркинлиги ва коммуникация ҳуқуқларига ҳурмат билан қарайди. Аммо бу давлат ва унинг институтлари хавфсизлигига зарар етказмаслиги керак», — дейилади баёнотда.
Telegram Ироқ расмийларининг қарорига ҳозирча изоҳ бермади.
Июль ойи бошида вазирликнинг Рақамли медиа маркази Telegram`ни мамлакатда «фирибгарлик ва жиноий схемаларни режалаштириш, ўқитиш ва амалга ошириш учун идеал платформа» деб атаганди.
Марказ мессенжерда ироқлик фойдаланувчилар ва давлат идоралари маълумотларини сиздирувчи ва товламачилик билан шуғулланувчи ўнлаб каналларни аниқлаганини, бироқ сервиснинг техник кўмаги уларни ўчириш бўйича сўровларни «доимо эътиборсиз қолдиришини» таъкидлади.

Министерство коммуникаций Ирака объявило о блокировке в стране мессенджера Telegram, сообщает агентство NINA со ссылкой на заявление ведомства от 6 августа.
Решение принято по указанию органов, «связанных с национальной безопасностью страны» для «сохранения персональных данных граждан». Министерство утверждает, что сервис нарушил законы Ирака в обращении с ними.
В сообщении также указывается, что ведомство неоднократно обращалось в Telegram с просьбой удалить «платформы, которые приводят к утечке данных официальных государственных учреждений и личных данных граждан», но компания якобы не ответила на эти запросы.
«Министерство коммуникации подтверждает своё уважение прав граждан на свободу выражения мнений и коммуникации без ущерба для безопасности государства и его институтов», — отмечается в заявлении.
В Telegram решение иракских властей пока не комментировали.
Ранее в июле Цифровой медиа-центр при министерстве назвал Telegram «идеальной платформой для планирования, обучения и реализации мошеннических и преступных схем» в стране.
В центре отметили, что выявили в мессенджере десятки каналов, которые занимаются утечкой данных иракских пользователей и госорганов и вымогательством, но техническая поддержка сервиса «постоянно игнорирует» запросы на их удаление.