Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси Ўш вилоятидаги 39 та масжид ва 21 та исломий таълим муассасаси мамлакатдаги диний обидаларни оммавий текшириш доирасида ёпилганини маълум қилди. Бу ҳақда 24.kg нашри қўмитага асосланиб хабар қилди.
Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси пресс-релизидан иқтибос келтирган 24.kg`га маълум бўлишича, диний муассасалар ёпилишга қурилиш, санитария ва ёнғин қоидаларининг бузилиши, шунингдек, диний таълим муассасаларида ягона таълим стандартлари йўқлиги сабаб бўлган.
Диний объектларни текширган комиссия таркиби Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси, Ички ишлар вазирлиги, Дин ишлари бўйича давлат комиссияси, Соғлиқни сақлаш, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари ва бошқа давлат идоралари вакилларидан иборат.
Хабарда текширувдан кўзланган мақсад «Диний экстремизм мафкураси ва ноанъанавий оқимлар ёйилишига қарши курашиш» деб аталади. Масжидларнинг бетартиб ривожланиши, таълим меъёрларининг бузилиши бунга сабаб бўлаётган асосий омиллар сифатида кўрсатилмоқда.
Шунингдек, махсус комиссия томонидан 48 та масжид ва 40 та диний таълим муассасасида қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб, уларга нисбатан далолатномалар тузилиб, тегишли фармойишлар берилди. 39 та диний муассаса ва зиёратгоҳ маъмурияти жаримага тортилди.
Июнь ойида Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси томонидан тузилган махсус комиссия Ўш билан чегарадош Жалолобод вилоятида ноқонуний фаолият юритаётган 60 та масжидни аниқлаган эди.

Государственный комитет национальной безопасности (ГКНБ) Кыргызстана сообщил о закрытии 39 мечетей и 21 исламского учебного заведения в Ошской области в рамках массовой проверки религиозных объектов в стране. Об этом пишет издание 24.kg со ссылкой на ведомство.
Из пресс-релиза ГКНБ, который приводит 24.kg, следует, что причинами закрытия стали нарушения строительных, санитарных и пожарных норм, а также отсутствие единых стандартов образования в религиозных школах.
В комиссию, проверяющую религиозные объекты, вошли представители ГКНБ, МВД, Госкомиссии по делами религий, Минздрава, МЧС и других госорганов.
Целью проверки в сообщении называется «противодействие распространению идеологии религиозного экстремизма и нетрадиционных течений». Хаотичная застройка мечетей и нарушения образовательных стандартов указываются основными факторами, способствующими этому.
Спецкомиссия также выявила нарушения в 48 мечетях и 40 религиозных школах, на них были составлены акты и даны предписания. Администрации 39 религиозных и культовых объектов выписаны штрафы.
В июне спецкомиссия, созданная ГКНБ, выявила 60 незаконно функционирующих мечетей в Джалал-Абадской области, граничащей с Ошской.