Ўзбекистон президенти топшириғи билан тузилган ишчи гуруҳ АҚШга мамлакатдаги энг йирик цемент заводларидан бири — «Оҳангаронцемент»га қарши жорий этилган санкциялар юзасидан ўз эътирозлари ва хавотирларини билдирди. Бу ҳақда Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов «Газета.uz»га маълум қилди.
«Яқинда бизнинг ишчи гуруҳимиз Америкада бўлди. Муайян [масалалар] бўйича ўз эътироз ва хавотирларимизни билдирдик. Ҳозир ["Оҳангаронцемент"] фаолияти муаммоларсиз давом этмоқда, яъни [заводнинг] миллий валютадаги операциялари бўйича операциялар ҳеч қандай чекловлар қўлланилмаслигини аниқладик. Доллардаги операцияларга келсак, улар бўйича операциялар юзасидан мажбуриятлар давом этади. Экспорт масалалари бўйича эса индивидуал ёндашамиз», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, ишчи гуруҳга бош вазир ўринбосари Жамшид Хрджаев бошчилик қилмоқда.
АҚШ апрелда «Оҳангаронцемент» ва Россия фуқароси бўлган Алишер Усмоновнинг USM холдинги таркибидаги компания томонидан таъсис этилган Akkermann Cement CA компаниясига қарши санкциялар жорий этган эди.
АҚШ Молия вазирлигининг Чет эл активларини назорат қилиш бошқармаси (OFAC) санкциялар рўйхатига киритилган бир қатор компаниялар, жумладан Akkermann Cement CA билан операцияларни 11 июлга қадар чеклашга лицензия берди.
Май ойи бошида Марказий банк раҳбари Мамаризо Нурмуратов «Оҳангаронцемент» мамлакатдаги энг йирик солиқ тўловчилардан бири экани, маҳаллий аҳоли бандлигини таъминлаётгани, шу боис «бу корхонанинг узлуксиз ишлаши биз учун муҳим» эканини таъкидлаган эди.
«Санкцияларга келсак, бу бизни жуда хавотирга солмоқда. У ерда («Оҳангаронцемент»да — таҳр.) 10 мингдан ортиқ киши ишлайди. Санкцияларни қўллаш [корхонанинг] ишини шу заҳотиёқ тўхтатиб туришни англатмайди. Биз бу борада АҚШ Молия вазирлиги, OFAC (АҚШ Молия вазирлигининг хорижий активларни назорат қилиш идораси — таҳр.) тузилмаси билан ишлаяпмиз. Муайян муддат берилган. Бу чекловлар уларнинг доллар билан ўтказган операциялари билан бевосита боғлиқ», — деганди у.
2021 йил май ойида Кипрнинг Lamanka Enterprises компанияси «Оҳангаронцемент» устав капиталидаги 84,197 фоиз улушни сотиб олди. Ўшанда битим суммаси 557,6 млрд сўмга баҳоланган. 2022 йил январида Британия Виржиния оролларининг Lamanka Enterprises ва Giacinttar компаниялари «Оҳангаронцемент»даги улушларини 1,88 трлн сўмга сотганини эълон қилди. Кейинроқ акциялар харидори Akkermann Cement CA экани маълум бўлди.

Рабочая группа, созданная по поручению президента Узбекистана, выразила США свои возражения и опасения касательно санкций против одного из крупнейших цементных заводов страны — «Ахангаранцемента». Об этом «Газете.uz» сообщил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов.
«Недавно наша рабочая группа побывала в Америке. По определённым [вопросам] мы выразили свои возражения и опасения. Сейчас работа ["Ахангаранцемента"] идёт без проблем, то есть мы уточнили, чтобы не применялись какие-либо ограничения по операциям [завода] в национальной валюте. Что касается операций в долларах, то операции по ним, по обязательствам продолжатся. А по вопросам экспорта мы будет подходить индивидуально», — сказал он.
По его словам, рабочую группу возглавляет заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев.
США в апреле ввели санкции против «Ахангаранцемента» и компании Akkermann Cement CA, учреждённой компанией из холдинга USM Алишера Усманова, который является гражданином России.
Управление по контролю за иностранными активами Минфина США (OFAC) выдало лицензию на свёртывание сделок с участием ряда компаний из санкционного списка, включая Akkermann Cement CA, до 11 июля.
Глава ЦБ Мамаризо Нурмуратов в начале мая отмечал, что «Ахангаранцемент» является одним из крупнейших налогоплательщиков страны и обеспечивает трудоустройство местного населения, поэтому «для нас важна бесперебойная работа этого предприятия».
«Что касается санкций, это действительно вызывает у нас беспокойство. Там (в „Ахангаранцементе“ — ред.) работают свыше 10 тысяч человек. Введение санкций не означает немедленную приостановку работы [предприятия]. Мы работаем с Казначейством Министерства финансов США, со структурой OFAC по этому вопросу. Предоставлен определённый срок. Эти ограничения непосредственно относятся к их долларовым операциям», — говорил он.
В мае 2021 года компания из Кипра Lamanka Enterprises приобрела 84,197% доли в уставном капитале «Ахангаранцемента». Сумма сделки тогда оценивалась в 557,6 млрд сумов. В январе 2022 года Lamanka Enterprises и Giacinttar из Британских Виргинских островов объявили о продаже своих акций в «Ахангаранцементе» за 1,88 трлн сумов. Позже стало известно, что покупателем акций стала Akkermann Cement CA.