Зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳаси 3−5-синф ўқувчиларини ахлоқсиз ҳаракатлар қилишга мажбурлагани учун педагогик фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиш билан 2 йилга озодликдан маҳрум этилган Тошкентдаги 158-мактаб психологи Азад Гасанов (1963 йилда туғилган) муддатидан олдин озодликка чиққани ва яна ўқитувчилик фаолиятига қайтгани ҳақида хабар берди. «Газета.uz» Олий суд сайти орқали суд қарори билан танишди.
Психологнинг ўқувчи қизларга тегажоғлик қилгани ўтган йилнинг апрель ойида маълум бўлганди. Ота-оналар мактаб раҳбарияти ошкораликка йўл қўймасликка ҳаракат қилгани ва қизларни икки нафар катта ёшли эркак гинеколог тиббий текширувдан ўтказгани улар руҳиятига янада кўпроқ салбий таъсир кўрсатганини айтганди.
Мактаб психологи ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан ушланиб, руҳий касалликлар шифохонасига жойлаштирилган. 19 август куни жиноят ишлари бўйича Миробод судининг ҳукми билан Гасановга Жиноят кодексининг 129-моддаси (Ўн олти ёшга тўлмаган шахсга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар қилиш) 1-қисми билан 2 йил муддатга педагогик фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳолда 2 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.
28 октябрда жиноят ишлари бўйича Оҳангарон шаҳри суди ҳукм чиқарилгандан атиги 3 ой ўтиб, Гасанов томонидан ўталмаган (1 йил 5 ой 28 кун) озодликдан маҳрум қилиш жазосини ахлоқ тузатиш ишларига ўзгартирган.
2023 йилнинг 26 май куни жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани суди Гасановни пенсия ёшига етгани сабабли 1 йил 10 кунлик ахлоқ тузатиш ишлари жазосидан озод қилган.
18 июль ҳолатига кўра, Гасанов томонидан ўталмаган ягона жазо бу 1 йил 3 ой 10 кун муддатга педагогик фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиниши эди. Бироқ Азад Гасанов судга уни шартли равишда озод қилиш ва ушбу жазодан озод қилиш илтимоси билан мурожаат қилган.
4 август куни Мирзо Улуғбек суди судяси Б.Қаюмов туман прокурори катта ёрдамчиси Ф.Юнусов иштирокида аризани ўрганиб чиққан. Судья катта прокурор ёрдамчиси ва Азад Гасановнинг фикрини тинглаб, Гасановнинг аризасини Жиноят кодексининг 73-моддаси (эски таҳрирда) ва Жиноят-процессуал кодексининг 541−542-моддалари билан асосли дея ҳисоблаган ва аризани қаноатлантирган.
У 1 йил 3 ой 10 кун муддатга педагогик фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиш тарзидаги кейинги жазодан шартли равишда озод қилинган.
«Бошқача айтганда, эндиликда Гасанов мактабларда ва хусусий таълим муассасаларида болалар билан ишлашни давом эттириши мумкин», — дея хулоса қилади Nemolchi.uz.
12 август куни Тошкент шаҳри мактабгача ва мактаб таълими бошқармасининг хабар беришича, 2022 йил 7 апрелда Азад Гасанов Меҳнат кодексининг 100-моддаси 4-қисми 2-банди билан Миробод туманидаги 158-сонли мактаб психологи вазифасидан озод этилган ва у ҳозирда пойтахтдаги умумтаълим муассасаларида фаолият кўрсатмаяпти.

Проект против насилия Nemolchi.uz 11 августа сообщил, что психолог ташкентской школы №158 Азад Гасанов (1963 года рождения), развращавший учениц 3−5-х классов и осуждённый на 2 года лишения свободы с лишением права заниматься педагогической деятельностью на этот же срок, вышел на свободу раньше срока. «Газета,uz» ознакомилась с решением суда на сайте Верховного суда, подтверждающим это сообщение.
О приставании психолога к девочкам стало известно в апреле прошлого года. Родители тогда сообщали, что школа пыталась избежать огласки, а на допросе в РУВД детей подвергали дополнительному стрессу.
Психолог был задержан и помещён в психиатрический стационар Ташкента для установления вменяемости. 19 августа Мирабадский суд по уголовным делам осудил Гасанова по части 1 статьи 129 Уголовного кодекса Узбекистана к 2 годам лишения свободы с лишением права осуществлять педагогическую деятельность сроком на 2 года.
Спустя всего 3 месяца после вынесения приговора 28 октября Ахангаранский городской суд по уголовным делам заменил Гасанову неотбытое наказание (1 год, 5 месяцев и 28 дней) лишения свободы на исправительные работы на тот же срок.
26 мая 2023 года Мирзо-Улугбекский суд по уголовным делам Ташкента освободил Гасанова от неотбытого наказания в 1 год и 10 дней исправительных работ в связи с достижением пенсионного возраста.
На 18 июля неотбытым наказанием у Гасанова осталось только лишение права осуществлять педагогическую деятельность на срок 1 год, 3 месяца и 10 дней. Однако Гасанов обратился в суд с просьбой освободить его условно-досрочно и от этого наказания.
4 августа Мирзо-Улугбекский суд в лице судьи Каюмова Б. с участием старшего помощника прокурора района Юнусова Ф., изучив заявление, выслушав мнение старшего помощника прокурора и самого Гасанова, счёл заявление обоснованным и подлежащим удовлетворению на основании статьи 73 УК (в старой редакции) и статей 541−542 Уголовно-процессуального кодекса.
Гасанов был условно-досрочно освобождён от дальнейшего отбывания наказания в виде лишения осуществлять педагогическую деятельность на не отбытый срок в 1 год, 3 месяца и 10 дней.
«Иными словами — теперь Гасанов А.Э. может продолжать работать с детьми в учебных заведениях и частным образом», — заключает Nemolchi.uz.
12 августа управление дошкольного и школьного образования Ташкента сообщило, что Гасанов, уволенный с должности психолога школы №158 7 апреля 2022 года согласно статье 100 старой редакции Трудового кодекса (прекращение трудового договора по инициативе работодателя), в настоящее время не работает в общеобразовательных учреждениях Ташкента.