Қирғизистон президенти Садир Жапаров «Кабар» миллий ахборот агентлигига берган интервьюсида Иссиқкўл соҳилидаги тўртта пансионатнинг 49 йил муддатга Ўзбекистонга берилиши юзасидан изоҳ берди. «Кабар» маълумотига кўра, бу ҳақдаги хабар «ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларининг норозилигига сабаб бўлган».
Маълумот учун: Пансионатлар («Энесай», «Бостери», «Рохат» ва «Бустон») Ўзбекистон давлат компанияларига тегишли бўлган, бироқ 2016 йилда Қирғизистоннинг собиқ бош вазир Темир Сариев бошчилигидаги ҳукумати уларни миллийлаштирган. Ўзбекистон бунга жавобан халқаро арбитражга даъво аризаси билан чиқди.
Жапаров ўз интервьюсида Сариевнинг қарори «кўпроқ популизмга ўхшаши», «архив ҳужжатларини ўрганиб, бу объектларнинг келажаги ҳақида ўйлаш» зарурлигини айтди. «Агар бундай ҳаракат билан халқаро судда ютқазмаслигимизга кафолатлар бўлса, ўринли бўларди», — деди у.
Шу йилнинг май ойида халқаро арбитраж Ўзбекистон фойдасига қарор чиқарган ва Қирғизистонга 40 млн доллардан ортиқ товон пули тўлаш мажбуриятини юклаган.
«Биз Ўзбекистон томони билан музокаралар ўтказдик ва объектларни 49 йилга ижарага беришимиз, улар эса уларни тўрт-беш юлдузли меҳмонхоналар даражасига кўтаришлари ҳақида келишиб олдик: уларга тақдим этилган суммани тўлашга имконимиз йўқ», — деди Қирғизистон раҳбари.
«Ушбу пансионатларнинг бугунги ҳолати ҳавас қиларли даражада эмас: улар шу қадар эскирганки, уларни аллақачон омборхона деб аташ мумкин. Яқин 15−20 йил ичида ўзимиз уларни модернизация қилишга сармоя кирита олмаймиз, чунки бизда жуда кўп бошқа муҳим камчиликлар мавжуд. Уларни тузатмас экан, пансионатлар ҳақида гап бўлиши мумкин эмас», — дея қўшимча қилди у.
Садир Жапаровнинг сўзларига кўра, бу пансионатлар ҳозирги кўринишида «40 млн долларни у ёқда турсин, 4 млн долларга ҳам ҳеч ким сотиб олмайди».
«5−10 йилга ижарага бериш мумкин эди, дейиш жаҳолатдан, чунки фақат тўрт-беш юлдузли меҳмонхоналар қурилишига мана шу 5−10 йил керак бўлади. Шунинг учун ҳеч бир давлат ўз инвестицияларини тўлаш кафолатисиз бунчалик кўп маблағ киритишга рози бўлмайди», — деди Қирғизистон президенти.
Ўша суҳбатда Жапаров Кампиробод сув омборининг бир қисми Ўзбекистонга ўтказилгани, бу Қирғизистонда митингларга сабаб бўлганини ҳам тилга олди. Ўтган йилнинг октябрь ойида Бишкекда сув омборини топширишга қарши бўлган 20 дан ортиқ одам ҳибсга олинган ва улара оммавий тартибсизликларга тайёргарлик кўрганликда айбланган эди.
«Кампирободни бериб юборишди деб карнай-сурнай чалаётганларни жоҳил дейиш мумкин. Кампиробод ҳеч кимга берилгани йўқ, аксинча, олинди. Биз уни тенг асосда бошқариш ҳақида шартнома туздик ва ўзимиз учун 50% олдик. Авваллари унга 50 метр ҳам яқинлашишга қўйишмасди, тўғрими? Биз ҳар бир қароримиз ва ҳаракатимиз учун, ҳатто 50 йилдан кейин ҳам, қизариб кетмасдан жавоб беришга тайёрмиз. Фаолиятимиз тўлиқ ва тўлиқ халқ манфаатига қаратилган», — деди Қирғизистон раҳбари

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров в интервью национальному информагентству «Кабар» прокомментировал передачу четырёх пансионатов на побережье Иссык-Куля в аренду Узбекистану на 49 лет. Как отмечает «Кабар», новость об этом «вызвала негодование пользователей социальных сетей».
Для справки: Пансионаты («Энесай», «Бостери», «Рохат» и «Бустон») принадлежали узбекским госкомпаниям, но в 2016 году правительство Кыргызстана во главе с экс-премьером Темиром Сариевым национализировало их. Узбекистан в ответ подавал иск в международный арбитраж.
В интервью Жапаров сказал, что решение Сариева «больше походило на популизм» и необходимо было «изучить архивные документы и поразмыслить над будущим этих объектов». «Если бы были гарантии тому, что мы таким действием не проиграем в международному суде, то оно было бы уместно», — отметил он.
В мае этого года международный арбитраж принял решение в пользу Узбекистана и обязал Кыргызстан выплатить более 40 млн долларов компенсации.
«Мы провели переговоры с узбекской стороной и пришли к соглашению, что передадим объекты в аренду на 49 лет, а они их модернизируют до уровня четырёх-пятизвёздочных отелей: выплатить им предъявленную сумму у нас возможности нет», — рассказал глава Кыргызстана.
«Состояние этих пансионатов сегодня оставляет желать лучшего: они настолько обветшали, что их можно назвать уже сараем. Сами мы не сможем в ближайшие 15−20 лет инвестировать в их модернизацию, потому что у нас полно других критичных пробелов. Пока их не залатаем, о пансионатах не может быть и речи», — добавил он.
По словам Садыра Жапарова, в нынешнем виде эти пансионаты «даже за 4 млн долларов никто не купит, не говоря уже о 40 млн».
«Утверждать, что можно было бы сдать в аренду на 5−10 лет — это невежество, потому что только строительство четырёх-пятизвёздочных отелей займёт эти 5−10 лет. Поэтому ни одно государство не согласится вложить столько денег, не имея гарантий, что окупит свои инвестиции», — подчеркнул президент Кыргызстана.
В этом же разговоре Жапаров также упомянул передачу Узбекистану части Кемпир-Абадского водохранилища, которая привела к митингам в Кыргызстане. Более 20 человек, выступающих против передачи водохранилища, были задержаны в Бишкеке в октябре прошлого года, против них возбудили дело о подготовке к массовым беспорядкам.
«Тех, кто трубит о том, что отдали Кемпир-Абад, можно назвать невеждами. Кемпир-Абад никому не отдавали, наоборот, получили. Мы заключили соглашение об управлении им на равных правах и забрали себе 50%. Раньше к нему не подпускали даже на 50 метров, не правда ли? Мы готовы ответить, не краснея, за каждое наше решение и дело даже через 50 лет. Наша работа целиком и полностью делается во благо народа», — заявил глава Кыргызстана.