Ўзбекистонда 1 октябрдан ҚҚСни қайтаришда солиқ узилиши коэффициентини қўллаш (tax gap) тизими бекор қилинади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 18 август куни тадбиркорлар билан учрашувда маълум қилди, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
«Мураккаб солиқ маъмурчилиги, бизнесга ортиқча аралашиш, тизимдаги коррупция ҳолатларининг барчасидан хабарим бор. Энди бу тизимни тубдан ислоҳ қилиб, солиқ идоралари ходимлари ёндашувларини бутунлай ўзгартирамиз, солиқ маъмуриятчилигини ҳам иложи борича соддалаштирамиз. Лекин бунга сизлар (тадбиркорлар — таҳр.) ҳам ёрдам беришингиз керак. Сизлар ҳам бефарқ бўлмаслигингиз керак, бу ҳақда баралла айтиш вақти келди», — деди у.
Ҳозирги тадбиркорларни хавф гуруҳига киритиш тизими ёпиқ бўлиб, интизомли солиқ тўловчилар ҳам қайсидир ҳамкори қачонлардир хато қилган бўлса, унинг учун ҳам жавоб бермоқда.
«Энди интизомли солиқ тўловчилар бир вақтлар хатога йўл қўйган шерик учун жавобгардир. Ўтказилган сўровларда қўшилган қиймат солиғи тўловчиларнинг 70 фоизи ушбу солиқни қайтаришда солиқ узилиши коэффициентини қўллаш, яъни Tax Gap тизими адолатсиз эканини билдирган», — деди президент йиғилганларнинг гулдурос қарсаклари остида.
Шерзод Кудбиев (ўнгда).
«Кудбиев (Солиқ қўмитаси раҳбари Шерзод Кудбиев — таҳр.) деган каттакон, сенга баҳо бу, сенинг тизимингга баҳо бу. Шунинг учун кўп жойлардан айлантириб, бу ерда олиб келганим бежизга эмас. Олаётган ойликларингни оқламаяпсизлар. Халққа тўсиқ бўляпсизлар, тадбиркорларга ёрдам бермаяпсизлар. Tax Gap деган бало тадбиркорларни қийнаяпти, катта-катта коррупцияга сабаб бўляпти, десак, булар қарсак чаляпти. Эй президент, кўзинг очилгани рост бўлсин, деяпти!» — деди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев 1 октябрдан қўшилган қиймат солиғини қайтаришда солиқ узилиши коэффициентини қўллаш амалиёти (tax gap)ни бекор қилинишини маълум қилди. Бундан ташқари, ҚҚС тўловчиси гувоҳномасини вақтинчалик тўхтатиб туриш амалиёти бекор қилинади.
Солиқ узилиши деганда солиқ тўловчи томонидан солиқ ҳисоботида етказиб берувчилар-контрагентлардан олинган ҳисобварақ-фактуралар асосида ҳисобга олиниши лозим бўлган ҚҚС суммаларининг акс эттирилиши тушунилади. Бунда ушбу операциялар бўйича кўрсатилган контрагентлар бюджетга ҚҚС тўламаган, ушбу операцияларни ўзларининг ҳисобварақ-фактураларида акс эттирмаган ёки солиқ органларига солиқ ҳисоботларини тақдим этмаган бўлади.
Солиқ узилиши фактлари ҚҚС тўловчиси гувоҳномасининг амал қилишини тўхтатиб туришга олиб келиши мумкин.

Система применения коэффициента налогового разрыва при возврате НДС (tax gap) в Узбекистане отменяется с 1 октября. Об этом на встрече с предпринимателями 18 августа заявил президент Шавкат Мирзиёев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Я в курсе об излишнем вмешательстве в дела бизнеса и коррупции в системе. Теперь мы кардинально реформируем эту систему и полностью изменим подход налоговых органов, а также упростим налоговое администрирование по мере возможности. Но для этого вы (предприниматели — ред.) тоже должны помочь. Вы не должны быть безразличными, пришло время, чтобы вы громко говорили об этом», — заявил он.
Сейчас система включения в предпринимателей в группу риска является закрытой.
«Сейчас дисциплинированные налогоплательщики отвечают за партнёра, который когда-то совершил ошибку. Согласно проведённым опросам, 70% плательщики НДС называют несправедливой систему применения коэффициента разрыва при возврате НДС, то есть систему tax gap», — сказал президент под бурными аплодисменты зала (видео).
tax gap, налоговый комитет, ндс, шавкат мирзиёев, шерзод кудбиев
Шерзод Кудбиев (справа).
«Думаю, это оценка тебе, Кудбиев (глава Налогового комитета Шерзод Кудбиев — ред.), оценка твоей системе… Вы не оправдываете получаемую зарплату. Становитесь препятствием для народа, не помогаете предпринимателям. Эта беда Tax Gap так мучает их, становится причиной коррупции. Поэтому они встают и аплодируют. Они говорят: „Эй, президент, у тебя глаза реально открылись!“» — отметил глава государства.
Шавкат Мирзиёев заявил о планах отменить применение коэффициента разрыва при возврате НДС с 1 октября. Кроме того, будет отменена практика приостановления действия свидетельства НДС.
Вместе с тем, Торгово-промышленная палата и бизнес-омбудсман вместе с представителями сферами внедрят рейтинг открытости предпринимателей.
С 1 января 2024 года предприятия с высоким рейтингом освобождаются от всех видов проверок. Им будут возвращать излишнюю часть уплаченного НДС в течение дня. «Я думаю, что это будет справедливо», — заявил глава государства.
Под налоговым разрывом понимается отражение налогоплательщиком в налоговой отчётности сумм НДС, подлежащих зачёту на основании полученных счетов-фактур от поставщиков-контрагентов, когда по этим операциям указанные контрагенты не уплатили НДС в бюджет или не отразили эти операции в своих счетах-фактурах либо не представили налоговым органам налоговую отчётность.
При этом для определения налогового разрыва также учитывается неуплата в бюджет НДС контрагентами второго, третьего и последующих звеньев по всей цепочке поставки товаров (услуг), действия которых характеризуются согласованностью (правовой, экономической или иной подконтрольностью).
Факты налогового разрыва могли привести к приостановке действия свидетельства НДС.
«Газета.uz» ранее публиковала колонки автора Владимира Срапионова, управляющего одним из ташкентских предприятий, о том, что бизнес испытывает значительные проблемы, связанные с возмещением НДС в том случае, если среди его контрагентов есть предприятие-неплательщик. Их можно найти в материалах по теме.