Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилди, президент Шавкат Мирзиёевнинг 19−20 август кунлари Будапештга ташрифи чоғида қўшма жамғарма ва атом энергетикаси соҳасида ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишиб олинди.
Мазкур масалалар инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов, Президент администрацияси раҳбари ўринбосари Алишербек Пайғомов (Президент администрацияси тузилмаси ўзгаришидан олдин) ҳамда Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийярто ўртасидаги учрашувда муҳокама қилинди. Бу ҳақда Világgazdaság бизнес газетаси хабар бермоқда.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийярто ҳаво алоқалари тўғрисидаги битимни имзолади. Сурат: Szijjártó Péter / Facebook
20 августдан бошлаб Тошкент ва Будапешт ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилди. Qanot Sharq ҳар якшанба куни Airbus А-320 самолётида тўғридан-тўғри рейсларни амалга оширади. Сентябрь ойи охиригача мавжуд бўлган чипталар нархи 3,54 млн сўмдан бошланади. Сийяртонинг сўзларига кўра, сентябрдан бошлаб ҳафтасига иккита рейс, 2024 йил январидан учта ва 2025 йилдан тўртта рейс амалга оширилади.
Аввал хабар берганимиздек, томонлар Ўзбекистон Россия билан ҳамкорликда қурилиши режалаштирилаётган АЭС учун Венгриянинг қуруқ совитиш технологиясидан фойдаланиш бўйича келишиб олди.
Венгрия ташқи ва савдо вазирлиги раҳбари янги рейслар иқтисодий алоқаларга янги суръат бағишлашига ишонч билдирмоқда. У, шунингдек, Венгрия фармацевтика компаниялари Ўзбекистон бозорига қизиқиш билдираётганини мамнуният билан қайд этди. Хусусан, Gedeon Richter ҳозирда иккита маҳсулотини маҳаллий ишлаб чиқариш бўйича музокаралар олиб бормоқда, MEDITOP Pharmaceuticals эса ўз ваколатхонасини очди ва мамлакатга сармоя тайёрламоқда.
MEDITOP ижрочи директори Акс Золтан «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида компания Тошкент ёки Тошкент вилоятида завод қуришни режалаштираётгани, аммо бунга қадар Ўзбекистон бозорида дори воситаларига бўлган талаб ва нархини ўрганиш зарурлигини маълум қилди. Инвестициялар ҳажми тахминан 20−50 млн долларни ташкил этади, деди у.
Венгриянинг OTP банклар гуруҳи давлат инвестиция фонди билан Ўзбекистонда 100 млн долларлик қўшма инвестиция фондини ташкил этишга келишиб олди. OTP бошқаруви раиси Шандор Чаньи президент Шавкат Мирзиёев билан 20 август куни бўлиб ўтган учрашув якунлари бўйича банк сентябрь охиригача Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноатидаги лойиҳаларга сармоя киритишни режалаштираётганини маълум қилди.
Матбуот анжуманида Тошкентда венгриялик инвесторлар имтиёзли шартларда ишлашлари мумкин бўлган махсус саноат зонасини тайёрлаш ишлари муваффақиятли олиб борилаётгани таъкидланди. Питер Сийярто йил охиригача барчаси тайёр бўлишини, имкониятларга эса ўнлаб компаниялар аллақачон қизиқиш билдирганини айтди. Шунингдек, у ҳар йили 170 нафар ўзбекистонлик талабанинг Венгрия олий ўқув юртларида стипендия бўйича таҳсил олишини муҳим ютуқ деб ҳисоблайди. Айни пайтда 800 га яқин киши ариза топширган.
Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёев Будапештда бир қатор давлат раҳбарлари билан учрашди, енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионатига ташриф буюрди, авлиё Иштван куни муносабати билан ўтказилган тадбирларда иштирок этди.

Узбекистан и Венгрия запустили прямое авиасообщение, договорились о создании совместного фонда и сотрудничестве в атомной энергетике в рамках визита президента Шавката Мирзиёев в Будапешт 19−20 августа.
Эти вопросы обсуждались в ходе встречи министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова, заместителя руководителя Администрации президента Алишербека Пайгамова (до изменения структуры АП) с министром иностранных дел и торговли Петером Сийярто, сообщает венгерская деловая газета Világgazdaság.
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов и министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сийярто подписали соглашение об авиасообщении. Фото: Szijjártó Péter / Facebook
С 20 августа было открыто прямое авиасообщение между Ташкентом и Будапештом. Авиакомпания Qanot Sharq выполняет прямые рейсы каждое воскресенье туда и обратно на самолёте Airbus A-320. Цены на билеты, которые пока доступны до конца сентября, стартуют от 3,54 млн сумов. По словам Сийярто, с сентября будет по два рейса в неделю, с января 2024 года — три, а с 2025 года — четыре.
Как мы сообщали ранее, стороны также договорились использовать венгерскую технологию сухого охлаждения реакторов, если Узбекистан будет строить атомную электростанцию совместно с Россией.
Глава МИД и торговли Венгрии уверен, что новые авиарейсы придадут новый импульс экономическим отношениям. Он также риветствовал тот факт, что венгерские фармацевтические компании интересуются рынком Узбекистана. В частности, Gedeon Richter сейчас ведёт переговоры о местном производстве двух своих продуктов, а MEDITOP Pharmaceuticals открыла свой офис и готовит инвестиции в страну.
Исполнительный директор MEDITOP Акс Золтан в интервью «Узбекистан 24» сообщил, что компания планирует построить завод в Ташкенте или Ташкентской области, но перед этим необходимо изучить спрос и себестоимость препаратов на рынке Узбекистана. Объём инвестиций составит около 20−50 млн долларов, сказал он.
Венгерская банковская группа OTP договорилась о создании совместного инвестиционного фонда с государственным инвестиционным фондом в Узбекистане на 100 млн долларов. Председатель правления OTP Шандор Чаньи по итогам встречи с президентом Шавкатом Мирзиёевым 20 августа заявил, что к концу сентября банк планирует инвестировать проекты в сфере сельского хозяйства и пищевой промышленности Узбекистана.
На пресс-конференции отмечалось, что успешно идёт подготовка специальной индустриальной зоны в Ташкенте, где венгерские инвесторы могут работать на льготных условиях. Петер Сийярто сообщил, что к концу года все будет готово, а возможностями уже заинтересовались десятки компаний. Он также считает важным достижением тот факт, что 170 узбекских студентов ежегодно будут обучаться в вузах Венгрии по стипендии, заявки уже подали почти 800 человек.
Напомним, президент Шавкат Мирзиёев в Будапеште встретился с лидерами ряда стран, посетил чемпионат мира по лёгкой атлетике и принял участие в мероприятиях по случаю Дня святого Иштвана.